3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Svätý Blažej, hrdlo zohrej!
Svätý Blažej, hrdlo zohrej!

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Svätý Blažej, hrdlo zohrej!

02. 02. 2009

V nadväznosti na pranostiky včerajších Hromníc sú dôležité pozorovania aj na dnešného Blažeja, hoci nebýva častým javom, aby takto bezprostredne po sebe nasledovali dva významné termíny. Druhý a tretí februárový deň sú výnimkami, ktoré potvrdzujú pravidlo. Okolo Hromníc prichádza odmäk, sú však aj roky, kedy je typickejšia hromničná zima. Tá môže byť predskokankou obávanej zimy valentínskej, prichádzajúcej okolo 14. februára.

Dnešné meno v kalendári je príležitosťou pripomenúť pamiatku svätca, biskupa a mučeníka Blažeja, ktorý sa stal známym i ako liečiteľ a ochranca divých zvierat. V jeho uzdravovateľské schopnosti veria najmä chorí, ktorých častejšie trápia bolesti hrdla, čo sa premietlo aj do pranostík: "Svätý Blažej, hrdlo zohrej" a tiež "Blažej vyprosuje, aby na jeho meniny bolo pekné počasie kvôli tomu, aby choroby hrdla odniesla zima."

Na svätého Blažeja ľudia chodievali do kostola, kde im farár skrížil dve sviečky okolo hrdla a to im posvätil.  

Pekné blažejovské počasie poteší vždy aj zemiakárov, veští totiž, že bude dobrá úroda. V tento deň prichádza signál aj pre povozníkov - je vraj najvhodnejším, kedy treba pošibať tátošíky k prvému odchodu zo dvora: "Na svätého Blažeja má ísť furman zo dvora." Slnečný tretí február signalizuje, že jar je už blízko, protirečí jej však poznatok, že ak je na Blažeja pekne, bude zasnežená veľkonočná nedeľa. Dážď v tento deň vítali pestovatelia ľanu, podľa ktorých sa v prípade mokra možno tešiť na dlhý ľan.

Zdroj: Korzár, Alena Škodyová

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

F pondelek ja borovičku pijem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV