3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Keď drôt začne ožívať....
Keď drôt začne ožívať....

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Keď drôt začne ožívať....

11. 02. 2009
Dubnica nad Váhom

Jaroslav Rod - drotár V nedeľu 8. februára večer sa v Prahe skončil Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu. Bola som tam nazrieť, aj keď s vlastnou dovolenkou už mám dávno jasno. Do areálu holešovického výstaviska som ale nezavítala kvôli exotike! Vedela som totiž, že svojím pavilónom tam bude zastúpená aj Slovenská republika - tak reku podporím krajanov! A bola som si istá, že tam niekde v tom ľudskom mravenisku stretnem kamaráta, ktorého som už dlho nevidela.

Veru tak. Na Jaroslava Roda, drotára z Dubnice nad Váhom, sa teším vždy a za každých okolností. Keď som na Jarka narazila pred pár rokmi prvýkrát, myslela som, že vidím rozprávkového deduška, ktorý prišiel na Jánošíkov Dukát splniť každému jeho tri želania. Nemohla som si pomôcť a moje nohy ma neustále viedli práve k jeho stánočku. Jaroslav Rod - drotárAzda ma priťahovalo to rozprávkové kúzlo, ktoré bolo všade vôkol. Ujo s bielymi vlasmi, fúziskom, v ľanovej košeli, nohaviciach a s klobúkom na hlave, ktorý sa neustále usmieva, každému sa prihovorí a najmä - obyčajný drôt sa v jeho rukách pretvára do neskutočných podôb. Jarkove výrobky totiž poznáte medzi ostatnými naozaj veľmi ľahko. Jeho „ryby v klietke" sú nezameniteľné - taká ryba má tú výhodu, že z klietky neutečie a vydrží tam aj bez vody. Kto raz videl, pochopí. A hneď mu bude aj jasné, prečo deťom svietia oči, keď sa pristavia pri okatých rybičkách či iných drôtovaných zvieratkách. Mamičky (lepšie by bolo napísať, že akýkoľvek ženský doprovod, na veku v tomto prípade naozaj nezáleží) zasa rady vyskúšajú náušničky alebo kamienkový prívesok, na ruku dajú prstienok a veru - nevedia si vybrať!! Môžem to potvrdiť z vlastnej nerozhodnej skúsenosti. Veď sa skúste zorientovať medzi toľkou krásou!

Jaroslav Rod - drotárAko som sa postupne dozvedala, veď sa rôzne stretávame pri všakovakých príležitostiach, Jarko Rod je rodený Pražák (áno, čítate správne!), ale osud ho zavial do Dubnice, kde zakotvil a ostal až do dnešných čias. Vyučil sa strojným zámočníkom a aj keď pracoval napríklad v kremnickej mincovni alebo v sklárňach (Lednické Rovne), raz, vraj veľmi dáááávno, pričuchol k drotárstvu a už to bolo! Teraz sa tomuto remeslu venuje „od nevidím do nevidím" v podstate s celou svojou rodinou a vy ho môžete stretnúť na rôznych akciach folklórneho charakteru nielen na Slovensku.

Jaroslav Rod - drotárKto si raz dal na krk jeho drôtovaný kamienok alebo si na stenu povesil rybu v klietke, kto raz prehodil s Jarkom pár slov, tak ten isto nezabudne a bude sa k jeho stánočku vracať rovnako, ako ja. Môžete skontrolovať, či dáka rybka neušla, ponoriť zrak do drôtovanej krásy alebo žmurknúť na rozprávkového deduška a tajne dúfať, že nakoniec práve to vaše želanie predsa len splní.

Rozhovor:

S Jaroslavom Rodom sa zhovára Renáta Želichovská.

[[mp3? &file=`http://jankohrasko.chaoslands.sk/rozhovory/jarko_rod.mp3`]]

Podporte prezentáciu remesiel:

Poznáte aj Vy vo svojom okolí podobného remeselníka ako je Jaroslav Rod? Napíšte nám o ňom.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

Mitrovska z Priechodu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV