3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Za Mirkom Baranom
Za Mirkom Baranom

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Za Mirkom Baranom

02. 04. 2009
Ratkovské Bystré

[[mp3? &file=`http://jankohrasko.chaoslands.sk/osobnosti/za_mirkom_baranom_cele.mp3`]] 

(za spoluprácu na zvukovom poďakovaní pánovi Baranovi ďakujeme Ondrejovi Dobošovi z rádia Gemer)

Dnes, 2. apríla 2009 nás zastihla veľmi smutná zvesť. Navždy, náhle a nečakane z tohoto sveta do večnosti, odišiel náš priateľ, muzikant, spevák, folklorista, spracovateľ ľudových piesní, redaktor, učiteľ, otec a manžel Mgr. Miroslav Baran.

Narodil sa 26. februára 1950 v gemerskej obci Ratkovské Bystré, kde prežil detstvo a získal krásny vzťah k rodnému Gemeru, gemerskej ľudovej piesni, melodike ale aj k typickému nárečiu, ktorým tak rád rozprával a všade ho propagoval. Dlhé roky hrával aj s Jankom Jasenkom, kde spoločne propagovali krásu gemerskej ľudovej piesne.

Vyštudoval Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici a počas štúdia hrával v ľudovej hudbe folk. súboru Mladosť, súčasne skoro až do dnešných rokov vo folklórnom súbore Partizán, hrával v rozhlasovom orchestri Slovenského rozhlasu Banská Bystrica a hosťovsky aj v ďalším muzikách na kontrabas. Je spoluzakladateľom ľudovej hudby Borievka z Banskej Bystrice (vznikla už v roku 1972) , ktorá posledných 20 rokov hráva ako „dvorná" muzika horehronskému spevákovi Jánovi Ambrózovi.

Veľmi úspešný bol aj ako sólový spevák a s ľudovou hudbou Róberta Puškára nahral svoje samostatné CD pod názvom Ej idem, idem... Bohužiaľ osud je neľútostný, práve v tomto období už mal pripravené nové gemerské piesne na ďalšie profilové CD, ktoré plánoval v najbližšom čase realizovať.
Vysoko sa oceňuje jeho pedagogická činnosť, dlhé roky pôsobil ako učiteľ špecializovanej hudobnej výchovy, kde dosahoval výborné výsledky, učil deti k spevu, viedol detskú ľudovú hudbu Sedmokráska a jeden čas bol aj riaditeľom Základnej školy na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici.

Veľmi známy bol aj ako hudobný redaktor v rádii Lumen. Jeho populárna relácia Fujarôčka moja, každú nedeľu o 11.00 h, je vysoko hodnotená nielen medzi širokou verejnosťou, ale najmä medzi odborníkmi, folkloristami a za mnohé roky predstavila - dá sa povedať - väčšinu interpretov, spevákov či inštrumentalistov z folklórnych regiónov Slovenska, priblížila mnohé ľudové zvyky, obyčaje, folkloristické osobitosti a krásy slovenskej ľudovej piesne.

Mirko, budeš nám veľmi chýbať.

Česť Tvojej pamiatke.

Rudolf Veselovský, 2.4.2009

Miroslav Baran a jeho pieseň Ej idem, idem ...

[[mp3? &file=`http://jankohrasko.chaoslands.sk/osobnosti/miroslav-baran-idem_idem.mp3`]]  

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

MATUS MITTER

V tom malinovom lese

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV