3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Žaškove sa stretli heligonkári
V Žaškove sa stretli heligonkári

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

V Žaškove sa stretli heligonkári

16. 04. 2009
Žaškov

Už tretíkrát sastretli v Žaškove heligonkári a ich hostia na podujatí s názvom „Heligonkári žaškovskí“. Je to jedno z mladších podujatí tohto typu. Aj napriek tomu, že bola Veľkonočná nedeľa, sála kultúrneho domu bola zaplnená do posledného miesta. Ondrej Chovan, hlavný organizátor a otec myšlienky, neskrýval svoju radosť z toho, že sa tohto podujatia zúčastňuje čoraz viac divákov. Ako sám povedal, v Žaškove je už okolo 30 ľudí, ktorí majú doma heligónku a vedia na nej aj niečo zahrať. Niektorí z nich ešte len začínajú a u tých, ktorí sa predstavili na javisku aj tohto roku, bolo vidno, resp. počuť veľký pokrok. Nie je to náhoda, že v Žaškove má toľko ľudí heligónku, pretože tu žije jeden z výrobcov tohto hudobného nástroja, pán Ladislav Duraj. Práve jeho heligónky sme mali možnosť najčastejšie vidieť a najmä počuť na javisku kultúrneho domu. Vďaka tomuto a aj vďaka tomu, že Ondrej Chovan je sám milovník heligónky a zúčastnil sa už viacerých podujatí heligonkárov v rôznych kútoch Slovenska, rozhodol sa podobnú akciu zorganizovať aj v Žaškove.

A koho smemali možnosť vidieť na 3. ročníku „Heligonkárov žaškovských“ ? Celé to zahájil sám organizátor - Ondrej Chovan, potom prišiel na scénu jeho brat Vladimír Chovan, nuž a postupne i ďalšie rodinné zoskupenia a sólisti - Vladimír Škuta, Daniel Škuta, Benjamín Škuta, Ladislav Škuta, Ondrej Škuta, Ondrej Adamec, Milan Kubačka.

Predstavila sa aj jedna z troch žaškovských žien, ktoré vedia hrať na heligónku - Zuzka Kubačková, a po nej aj René Čierny, Martin Macek, MilanŽúbor a Jaroslav Zápotočný. Ako hostia sa predstavili 8-ročná Katka Kubačákováa jej starý otec Štefan Kubačák z Turzovky a Anton Bendík z Hrušova.

Počuli sme piesne nielen v slovenčine, ale aj v češtine a dokonca aj v ruštine! Najviac asi ucho diváka potešili najmladší muzikanti, ktorí zožali aj najväčší úspech. Malý René Čierny, jeden zo žiakov Miloša Bobáňa a jeho osemročná rovesníčka Katka Kubačáková z Turzovky. A nesmieme zabudnúť na miestny detský folklórny súbor Trnkárik, ktorý sa predstavil v samotnom úvode a v druhej časti programu aj folklórna skupina Trnkári zo Žaškova. Bolo naozaj zážitkom počúvať zaujímavé žaškovské nárečie, najmä ich „ä “ v slovách, kde sa bežne v našej hovorovej reči nepoužíva.

Nuž, je to pre Žaškov typické a mne neostáva nič iné, len Vás pozvať do Žaškova, ísť si to vypočuť na priamo, len tak, aj keď sa tam nebude nič folklórne odohrávať. Ale ja sa už budem tešiť na ďalší ročník a sám som zvedavý, koľko účinkujúcich pribudne a ako sa zlepšujú začiatočníci.

Niekoľkofotografií si môžete pozrieť na tomto odkaze: http://picasaweb.google.cz/igor.hrasko/HeligonkariZASKOVSKI#

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Natalia Sikorjakova

Litmanova - Dalas ma mamicko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV