3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jak sem biua….na koncerte
Jak sem biua….na koncerte

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Jak sem biua….na koncerte

17. 05. 2009
Praha

Keď bývate v Prahe, máte tú výhodu, že skoro každý deň Vás tu čaká dáky kultúrny zážitok. Tak som sa aj ja dostala na recitál Vlasty Redla. A bol by hriech sa ho nezúčastniť, keď vám vyhrávajú priamo pod oblokmi.

Pýtate sa, prečo Vám tu píšem o koncerte dákeho folkového speváka a ešte k tomu českého? Neuveríte, ale Vlastu Redla som vážnejšie zaregistrovala práve cez folklór. Nahral vtedy s Hradišťanom CD a pesnička „Vracaja sa dom“ mi znela v ušiach od rána do večera. A pretože mám rada všetky dobré a zaujímavé pesničky, ktoré mi niečo povedia, pri ktorých mi naskočí husia koža alebo sa dych zatají, oslovila ma aj tvorba tohto Vlastimila. Lebo je to „pán muzikant“, ktorý dokáže zaujať nielen melódiou, ale aj poetickým a výstižným textom. Ak ste nevedeli, jeho mama pochádza z Horehronia, takže jeho korene siahajú na slovenskú stranu a náš slovenský folklór mu nie je cudzí. A že zakotvil vo Valašském Meziříčí, nasiakol aj moravským naturelom až do morku kostí. Jeho pesničky sú veľmi počúvateľné a spevavé (veď uznajte – „Husličky“, ktoré zložil pred dávnymi rokmi, natoľko zľudoveli, že veľa ľudí ani netuší, že to je autorská pieseň a nie ľudovka). A toto všetko sa odrazilo aj na koncerte 14.5.2009 v Prahe – joj, ako som si zaspievala! A zvyšok publika so mnou….

Najväčšie prekvapenie ma však čakalo, keď Vlasta Redl pozval na javisko svojho druhého hosťa. Vraj chlapec z Banskej Bystrice, muzikant, svetobežník, čo hrá v rôznych hudobných zoskupeniach na všelijaké hudobné nástroje a navyše spolupracuje s poprednými muzikantmi napr. aj na hudbe k svetoznámym filmom. A tento šuhaj z Banskej Bystrice vyšiel na javisko s…FUJAROU!!! Napojil kábliky na ozvučenie a ja som už sedela na kraji stoličky a skoro nedýchala. Od rozfuku prešiel k jemnej jazzovej improvizácii a keď sa k nemu pridal Vlasta Redl – hlasom aj klávesami – a zaspievali „Pomaly ovečky…“ mala som pocit, že sa mi sníva.

Takže, moji milí folkloristi, nebojte sa chodiť na koncerty a neohrnujte nos nad ničím, čo na prvý a ani druhý pohľad nevyzerá folklórne. Nikdy neviete, čo vás čaká a čo vás chytí za srdce. A Slovákov, ako vidíte, stretnete všade.

Tak hurá za pesničkami, moji milí folkloristi a majme sa viac či menej folklórne.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ľudová hudba Miroslava Dudíka

Ľudze povedaju

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV