3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Srdce národov
Srdce národov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Srdce národov

03. 06. 2009
Praha

Praha, hlavné mesto Českej republiky. Praha stovežatá. Praha, matka miest. A našli by sme iste aj ďalšie prívlastky pre túto stredoevrópsku metropolu. Posledný májový víkend sa ale Praha premenila na „srdce národov". Slovenské združenie Limbora v spolupráci s hlavným mestom a rôznymi národnostnými združeniami usporiadali už 11. ročník medzinárodného festivalu národov, národnostných menšín a etník. V rámci tejto akcie sa nám predstavili priamo v centre Prahy súbory a zoskupenia z celého sveta. Staromestské námestie sa v sobotu 30. mája rozoznelo hudbou a spevom a ani upršané počasie neodradilo návštevníkov Prahy pristaviť sa pred pódiom a pozrieť si vystúpenia tanečníkov napr. z Maďarska, Polska, Ukrajiny, Bulharska, Španielska či Vietnamu. Slovenské farby hájila domáca Limbora a hosťujúce Karpaty z Bratislavy. Až z Dublinu ich prileteli podporiť napr. Vandrujúci hudci a Ostroha, ktorí doprevádzali dve šarmantné dámy slovenskej folklórnej scény - Aničku Poráčovú a Marienku Mačoškovú. Najviac nás ale v uzimenom počasí rozohriali Bartošovci z Čierneho Balogu. Keď námestím zaznelo „Jój, sokerava....", podupávali do rytmu nejedny nôžky. Ovšem oku prihliadajúcich pánov isto viac lahodili brazílske tanečnice, ktoré rozvlnili svoje kostýmy z pávích pier a aj napriek vytrvalému dažďu priniesli pozdrav z Rio de Janiero.

Večer sme sa všetci stretli v KC Novodvorská, kde sa konala tradičná spoločná zábava účinkujúcich a návštevníkov festivalu. Vytrvali sme pri speve a tanci až do neskorých nočných hodín. Postupne nás svojím umením počastovali muzikanti zo všetkých súborov, tancovali sa tance slovenské, polské či maďarské, vyučovalo sa flamenco (chlapci z Čierneho Balogu sú nesmierne talentovaní!). Na parkete bolo stále živo a piesne v rôznych podobách zneli neúnavne až do konca. Popri tom sme sa zhovárali, zoznamovali navzájom a popíjali vínko. A mám pre Vás odkaz: áno, rádio jankohrasko.sk počúvajú Slováci aj tu v Prahe a to každý deň. A tí, čo doteraz o ňom nechyrovali, si ho po tejto folklórnej akcii už iste naladili.

Týmto všetkých čo najsrdečnejšie zdravím!

Komu bolo stále folklóru málo, zašiel ešte v nedeľu večer do divadla na Vinohradoch, kde celý festival vyvrcholil záverečným galaprogramom. Prekvapenie nás v tejto krásnej secesnej stavbe čakalo hneď pri zahájení. Nemecký mužský spevácky zbor nás uvrhol do chvíľkového podozrenia, že nie sme na tom správnom podujatí. Ale každé ďalšie číslo nás presvedčilo o opaku. Na javisku sa postupne vystriedalo to najlepšie z celého festivalového programu. Od horehronu skokom cez Mexico a ohnivé flamenco k poľským mazurkám. Z východného Slovenska do Vietnamu, kde aj levi tancujú. Odtiaľ nás odlákali arabskí speváci svojim úžasným výkonom a Karpaty rozohriali „olašským cigáňom". Dokonale tak pripravili pôdu Bartošovcom, ktorí nenapodobiteľným spôsobom absolútne rozburácali divadlo. Diablov z Čierneho Balogu vystriedali Češi a Slováci holdujúci brazílskemu bojovému umeniu a predviedli nám svižnú capoeiru. Chvíľkami som veru žasla, čo všetko dokáže ľudské telo. Nádherne rytmickou a farebnou bodkou celého večera bolo vystúpene súboru Balassi z Maďarska.

Tak. Potlesk, ďakovačka, opona. Bodka.

A festival skončil. Nech žije festival!

Dovidenia o rok. Dovtedy sa majme folklórne, nechajme rozbúchať srdcia pri každej vhodnej príležitosti, vzývajme bohov dažďa, aby ušetrili vystúpenia pod holým nebom a dúfajme v lepších zvukárov.

Foto:  PhDr. Jozef Gáfrik, CSc.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSK KARICKA DRUZSTEVNA PRI HORNADE

Ja parobek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV