3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Šaffova ostroha 2009 - výsledky
Šaffova ostroha 2009 - výsledky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Šaffova ostroha 2009 - výsledky

06. 06. 2009
Dlhé Klčovo

V dňoch 29. a 31. mája 2009 sa v Kultúrnom dome v Dlhom Klčove uskutočnila Celoštátna súťaž sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou ŠAFFOVA OSTROHA 2009, ktorá prerástla do Festivalu ľudovej kultúry. Hlavnými organizátormi tohto podujatia boli Národné osvetové centrum Bratislava, Prešovský samosprávny kraj, Obec Dlhé Klčovo a Hornozemplínske osvetové stredisko Vranov nad Topľou.

Súťaž bola výberová. V piatich krajoch boli zorganizované okresné, regionálne a krajské  kolá. Zúčastnilo sa na nej 140 sólistov tanečníkov z celého Slovenska, Ukrajiny, Poľska a Českej republiky, ktorí sa predstavili v 74 tancoch. Odbornú porotu tvorili: Mgr. art. Pavel Bútor, Mgr. art. František Morong, Mgr. art. Agáta Krausová, Bc. Vladimír Michalko všetci z Bratislavy a Dipl. Ing. Štefan Mráz z Košíc.

Diváci mali možnosť vidieť 57 súťažných tancov v kategóriách A/1, A/2, B, C, D, G a 7 nesúťažných tancov v kategórií E (nositelia ľudových tradícií – zlatý fond) a 6 nesúťažné tance kategórie F (tanečníci zo zahraničia). Tanečníkov sprevádzala ľudová hudba Železiar pod vedením primáša Ľuboslava Hudáka.

Sprievodným podujatím festivalu ľudovej kultúry boli ľudové remeslá a výstava obrazov s ľudovou tematikou od maliarky Ľudmily Lakomej z Michaloviec.

Výsledky súťaže:

Kategória A/1 – Šaffov tanec (interpreti nad 16 rokov)

 • Laureátmi v tejto kategórii sa stali Vladimír VNENČÁK a Janka VNENČÁKOVÁ z FS Haďäre, Gemerská Poloma.
 • Diplom a cenu za II. miesto získali Miloš TICHÝ a Ivana JONEKOVÁ z FS Vranovčan, Vranov n. T.
 • Diplom a cena za III. miesto – neboli udelené.

Kategória A/2 – Šaffov tanec (interpreti do 16 rokov)

 • Laureátmi v tejto kategórii sa stali Patrik KOTUĽÁK a Antónia TOMÁŠOVÁ z DFS Cifroško, Vranov n. T. a Erik KORYTKO z FS Rovinka, Dlhé Klčovo.
 • Diplom a cenu za  II. miesto získali Jakub KÓNYA a Diana MADUROVÁ z DFS Cifroško, ZŠ Sídl. II, Vranov n.T.
 • Diplom a cena za III. miesto – neboli udelené

Kategória B – voľná (interpreti tanca pôvodných nositeľov ľudových tradícií – nad 60 rokov)

 • Laureátmi v tejto kategórii sa stali tanečníci Štefan ŠTEC a Martina TAKÁCSOVÁ z FS Hornád, Košice.
 • Diplom a cenu za II. miesto získali Jozef  HOLOTA a Stanislava KOČANOVÁ,  neorganizovaní, Snina
 • Diplom a cenu za III. miesto Martin OLEJÁR a Kristína TUROŇOVÁ, neorganizovaní z Nitra

Kategória C – tanečníci do 35 rokov (voľný výber tanca)

 • Laureátom sa stal Peter ORSOVICS a Magdaléna MESZÁROSOVÁ z FS Megyer, Veľký Meder.
 • Diplom a cenu za II. miesto získali Maroš ČIŽMÁRIK a Júlia ORAVKINOVÁ z FS Železiar, Košice.
 • Diplom a cenu za III. miesto získali Martin TOPOĽOVSKÝ a Nikola PLATKOVÁ z FS Hornád, Košice.

Kategória D – tanečníci od 35 do 60 rokov (voľný výber tanca)

 • Hlavnú cenu Laureáta si z rúk predsedu odbornej poroty prevzali manželia Ján PUŠKÁŠ a Zuzana PUŠKÁŠOVÁ z FSk Dolina, Gemerská Poloma.
 • Diplom a cenu za II. miesto získal Milan PODŽUBAN, neorganizovaný z Michaloviec.
 • Diplom a cena za III. miesto – neboli udelené

Kategória E – nositelia ľudových tradícií nad 60 rokov (zlatý fond)

 • Dušan HERICH, neorganizovaný z Vlachova,
 • Ing. Ján MICHANČO a Marta REPKOVÁ z FSk Topoľ, Topoľovka,
 • Bartolomej GAJDOŠ z FS Rakovčan, Rakovec n.O.
 • Michal HIRKO a Anna POPAĎÁKOVÁ z FSk Parchovianka, Parchovany,
 • Jozef VASIĽ z FSk Bukovina, Sečovská Polianka,
 • Viliam GREGA a Justína GREGOVÁ, neorganizovní
 • zo Spišských Vlach a Mária ULIČNÁ a Marta FOGLÁROVÁ z FSk Jadlovec, Margecany.

Nasledujúce kategórie mali nesúťažný charakter.

Kategória F – zahraniční účastníci

 • Eduard VORONYCH a Svitlana HAPAK, Michajlo KALIŇUK a Olga ROMAN všetci z FS Turianska dolina, Užhorod – Ukrajina,
 • Filip CÍL a Anna PILAŘOVÁ z FS Rosénka, Praha,  Martin GREGOVSKÝ a Karolína PEŘESTA, Jozef ZAPLETAL a Eliška VALÁŠKOVÁ z FS Sětlánek, Bojkovice – Česká republika,
 • Jakub KALISZTAN a Nina SZUBA, Andrzej PIETRZYK a Ewilina ŽACZEK všetci zo Rzeszowa – Poľsko.

Kategória G – sólisti tanečníci od 12 do 16 rokov

 • Laureátmi v tejto kategórii sa stali tanečníci István Lászlo BÉHR a Dóra KATONAOVÁ z FS Agácska, Dunajská Streda.
 • Diplom a cenu za II. miesto získal Pavol PETERGÁČ z FS Haďäre, Gemerská Poloma.
 • Diplom a cenu za III. miesto získali Tomáš VOLTER a Orsolya Sára KOVÁTS z MFS Kincső, Želiezovce.

Najlepšiemu tanečníkovi na celoštátnej súťaži Šaffova ostroha 2009 odborná porota udelila Cenu Petra Homolku  Štefanovi ŠTECOVI z FS Hornád, Košice.

Šaffova ostroha 2009Na celoštátnej súťaži sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou ŠAFFOVA OSTROHA 2009 sa zúčastnili sólisti-tanečníci z folklórnych kolektívov: FS Nadšenci z Trenčína, FS Rimavan z Rimavskej Soboty, FS Poľana zo Zvolena,  FS Haďäre z Gemerskej Polomy, FS Luna z Keceroviec, FS Vatra z Tlmáč, FS Megyer z Veľkého Medera, FS Pimpimpalé z Okoča, FS Svojina, FS Zemplín a DFS Zemplínik z Michaloviec, FS Železiar a FS Hornád z Košíc, FS Agácska z Dunajskej Stredy, FS-seniorov Magurák z Kežmarku, FSk Dolina z Gemerskej Polomy, SFS Vagonár – stará škola z Popradu, FSk Topoľ z Topoľovky, FSk Rakovčan z Rakoveca n. O., FSk Parchovianka z Parchovan, FSk Bukovina zo Sečovskej Polianky, FSk Jadlovec z Margecian, DFS Kornička z Trenčína, DFS Cifroško z Vranova n. T., MFS Kincső zo Želiezoviec, FS Rovina z Dlhé Klčovo, FS Vranovčan z Vranov n. T., FS Torysa z Prešova, neorganizovaní zo Spišských Vlach, Sniny, Trenčína, Vlachova, Michaloviec, Košíc, Nitry, Rožňavy, študentky VŠMU z Bratislavy i zo zahraničia z Ukrajiny, Poľska a z Českej republiky. Hosťujúcimi kolektívmi na tomto podujatí boli folklórne súbory Svojina z Michaloviec a Sětlánek z Bojkovíc – Česká republika.

Celé podujatie sa konalo v priebehu troch dni. V piatok večer bola v kultúrnom dome otvorená výstava obrazov pod názvom „Vo víre tanca“ od výtvarníčky PaedDr. Ľudmily Lakomej-Krausovej z Michaloviec. Po vernisáži sa v uvítacom programe „Vitajte v Dlhom Klčove prestavili detský folklórny súbor Rovinka, mládežnícky folklórny súbor a skupina Rovina z Dlhého Klčova a hosťujúce folklórne súbory Svojina z Michaloviec a Světlánek z Bojkovíc (ČR). Program réžijne pripravil Miroslav Jenčo.

V sobotu v popoludňajších hodinách sa rozbehol maratón tanečných súťaži v kategóriách A1, A2, B, C, D. Večer sa predstavili sólisti-tanečníci zo zahraničia a opäť hosťujúci folklórny súbor Světlánek z Bojkovíc (ČR).

Šaffova ostroha 2009 - škola tancaV nedeľu dopoludnia bola škola tanca, ktorú viedli manželia Vnenčákovci a Ing. Slavomír Ondejka s Mariannou Svoreňovou – členovia KMAF z Košíc. Po nej za účasti porotcov, súťažiacich, choreografov a záujemcov o tanec sa konal odborný rozborový seminár.

Krátko po obede sa za účasti organizátorov podujatia, rodiny Šaffovcov a súťažiacich uskutočnil krojovaný sprievod na miestny cintorín, kde za účasti miestneho farára položením kytice kvetov na hrob Juraja Šaffu si všetci uctili jeho pamiatku.

V popoludňajších hodinách celé podujatie vyvrcholilo galaprogramom, ktorého režisérom bol Mgr. art. Pavel Bútor. V jeho úvode sa predstavili tanečníci zo zahraničia, domáce kolektívy Rovinka a Rovina, FS Světlánek z Bojkovíc, nositelia ľudových tradícií a tanečníci zo zlatého fondu. Záver galaprogramu patril Laureátom a oceneným tanečníkom, ktorým boli odovzdané  diplomy a vecné ceny.

Mediálnym partnerom bolo naše Rádio JankoHraško.sk, ktoré celý priebeh celoštátnej súťaže zaznamenalo a odvysiela zo záznamu.

Foto: Miroslava Babinčákova

Súvisiace odkazy:

Pridajte aj Vy svoje fotky a videá

Ak máte svoje albumy fotiek alebo videá uverejnené na internete, tak ich pridajte ako odkaz do komentárov k tomuto článku. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Muzicka

Ej, pistaluocka moja

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV