3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Silný estetický a emotívny zážitok, (alebo) to najlepšie, čo som v poslednej dobe videl...
Silný estetický a emotívny zážitok, (alebo) to najlepšie, čo som v poslednej dobe videl...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Silný estetický a emotívny zážitok, (alebo) to najlepšie, čo som v poslednej dobe videl...

21. 06. 2009
Prešov

Standing ovation a 5 násobný prídavok na záver reprízy slávnostného premiérového programu prešovského PUĽSu. To bola realita neskorého júnového večera v divadle Jonáša Záborského v Prešove.

Vlado Marušin so svojím tímom potvrdili, že poctivá a tvrdá práca prináša svoje ovocie. A ak je táto práca podporená nápadom, remeselnou zručnosťou, režijnou a choreografickou odvahou, sugestívnym spevom a dobrou hudbou, potom to ovocie je aj šťavnaté a veľmi sladké.

Bol som unesený najmä výkonom speváckej zložky. Vynikajúco zvládla nielen svoje náročné party , ale fascinovala diváka najmä spontánnym a excelentným divadelným i tanečným výkonom, ktorý vždy nebýva tou najsilnejšou stránkou u skôr narodených spevákov - profesionálov. Klobúk dole.

Práca s detailom, využitie rekvizít. Minimálne náklady na výpravu - maximálny efekt. Za málo peňazí veľa muziky - a nie hocakej.

Humor, radosť a sústredenosť. Nie lacné efekty na diváka. Ako keby si na javisku sami rozdávali radosť medzi sebou a my diváci boli len takí okoloidúci ...Profesor Nosáľ by hádam aj povedal: „Malo to fígeľ.."

Moderné tanečné motívy organicky začlenené do folklórneho diela (Svadba) nerušili diváka. Ba práve naopak - umocnili výsledný dojem. Na javisku veľmi sugestívne..., jemne útočiace na srdiečko...V hľadisku vlhnúce oči, stiahnuté hrdlá. Harmónia hľadiska a javiska.

Ale...boli aj niektoré tanečné pasáže, kde by som ja osobne uvítal, keby choreograf až tak nešetril svojich sólistov a „prisolil" im tam niečo tak náročné, za čo by ho možno aj spočiatku preklínali... Je to však vec individuálneho posúdenia...a čo človek, to iný názor...

Čo povedať na záver? Možno malá úvaha: „Ak by som chcel niekoho - kto má ambíciu uviesť svoje dielo na doskách, ktoré znamenajú svet - NAUČIŤ, ako zaujať diváka, určite by som mu kúpil najprv lístok na toto predstavenie, potom DVD, a povedal mu : „Pozri si to 1000 krát, celé, po častiach, spomalene, rýchlo, bez zvuku, so zvukom....a pýtaj sa prečo to ten Marušin urobil tak a nie inak".

Tak som toto predstavenie vnímal ja. Budem len rád, ak by sa aj ďalší diváci podelili o svoje dojmy z tohto programu.

Autor: Dušan Plichta, alias stariduki

PS: Všetci boli dobrí, ale Ďuri Velebir - služobne najstarší tanečník PUĽSu - ĎURI BUL NAJĽEPŠI. Dnes rovnako ľúbi tanec ako ho ľúbil pred 20 rokmi, keď ešte „rezal" čapáše u nás v Michalovciach. Vtedy sa možno čudoval, „čom ich muši furt a furt opakovac.."..

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Verbunk

Mili muj, mili muj, Ani ne parobek, Ic ti tam suhajku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV