3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kde sa voda sypala a piesok sa lial ...
Kde sa voda sypala a piesok sa lial ...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Kde sa voda sypala a piesok sa lial ...

04. 07. 2009

Východná 2009 ... za horami, dolami a frekventovanou asfaltkou bola jedna cifrovaná dedina, ktorá sa Východnou zovala. A tam sa do hmlistého rána zobudila folklórna chasa. Vyliezla zo svojich „postelí", pretrela znavené oči, narovnala pokrčené tričká ... isto všetci tušíte, ako také ráno na folklórnom festivale prebieha. Nechajme teda rozprávok a poďme si povedať, aký bol vlastne náš druhý deň na FF Východná 2009.

Hmla sa veľmi rýchlo rozplynula a slnko si posvietilo na všetky novoty, ktoré sa od časného rána objavovali všade vôkol. Pri stánočkoch sa hemžili remeselníci, ktorí rozkladali svoje výrobky, na cestičkách sa zjavovali prví návštevníci a do nosov im udierali lákavé vône všakovakých dobrôt. Lebo darmo - s hladným žalúdkom sa ťažko začína nový deň. Takže krojovaní aj civili dopriali bruškám dáke to sústo a hybaj na prvé javiskové skúšky.

Kým sa tanečníci trápili na priestorovkách, ja som si na hlavnom „nádvorí" pásla oči na výrobkoch našich remeselníkov. Ľudkovia moji! To je taká krása, že sa to ani slovami nedá opísať a keby som mala vysloviť mená všetkých zručných ľudí, s ktorými som prehodila pár slov, nehovorili by sme o ničom inom. Ale bola to riadna zbierka „zlatých rúk". Najviac mi ale srdce búchalo pri tetuškách z Važca, ktoré pripravili takú malú výstavku pri krytom ohnisku. Keď som zazrela modrotlač, skokom som bola pri nich! A dobre som urobila. Nielen, že som sa skoro rozplynula nad staroverskou modrotlačou, ale som si aj pofotila važecký kroj a okoštovala miestne špeciality. Zvedavé kuchárky sa už teraz môžu tešiť na recepty, ktoré časom uverejníme na našom webe. S kúskom „grulovníka" som sa pobrala dolu cestou a tam ma upútali fotografie rozvesené na drevenej ohrade. Ich autorom je Jaro Sýkora, rodák z Oravy. Rozhovor s ním si môžete vypočuť vo vysielaní nášho folklórneho rádia a dozviete sa viac. Ja sa len musím priznať, že som neodolala a zakúpila si knihu jeho fotografií a sympatický pán fotograf mi ju aj podpísal. Už teraz sa teším, až si ju niekde v tichu prelistujem.

Aby sa zabavili aj najmladší návštevníci festivalu, pripravil pre ne ÚĽUV tvorivé dielne. Deti mali možnosť vyskúšať si rozmanité remeselné zručnosti. Niektorí rodičia mali veľkú chuť zamestnať svoje ruky tým istým spôsobom, ale detičky ich k práci nepustili a niekedy aj museli trpezlivo čakať, kým sa v príslušnej dielničke uvoľnilo miesto. Veru tam bolo poriadne živo a lektori sa mali čo obracať, aby ustrážili omladinu. Ak ste zvedaví, ako to vyzeralo priamo pod vežou, vyčkajte času a zažijete v skrátenej forme to, čo som mala možnosť vidieť a počuť ja. Medzitým mi zrazu zazvonil mobil a Maroš vraví: „Renátka, príď na štáb prosím ťa...." . Tak som sa najprv zľakla, že sa niečo stalo, ale už vo dverách našej podkrovnej pracovne mi bolo jasné, že Maroš mal dôvod ma volať. Prišiel nás totiž pozrieť náš krstný otec - Imi z Omladiny. A pretože sme sa videli naozaj po prvý krát, srdečne sme sa zvítali. Milujem neopakovateľné stretnutia na festivaloch!

Medzitým som vybalila svoj ženský terchovský kroj, zmenila si výzor na nepoznanie - šaty robia človeka /keby niekto zabudol/ a v nových krpcoch vybehla priamo do festivalového diania. Blížil sa totiž najfarebnejší moment celého dňa, sprievod obcou Východná. Slnko svietilo o dušu, dievky uhladili sukne, chlapci posotili klobúčiky do čela, muzikanti naladili nástroje a diváci sa dočkali! Bolo sa na čo pozerať. A ďakujme za techniku, ktorá nám pomáha zachytiť tieto prchavé okamihy krojovanej krásy. Ak máte aj Vy zaujímavé fotografie z Východnej, pošlite nám odkaz, kde ich nájdeme a očká popasieme.

Pred chvíľočkou som si uvedomila, že z programu na hlavnej scéne som si paradoxne vybrala vlastne dva protiklady - detský program s názvom „Kde sa voda sypala a piesok sa lial..." a program zostavený z vystúpení seniorských súborov. Detské folklórne kolektívy, ktoré nás potešili svojim vystúpením, boli vybrané na celoštátnej súťažnej prehliadke v Likavke. Dnes už boli oprostené od trémy, ktorú prináša každá súťaž a tiež pocit, že vystupujete vo Východnej má niečo do seba. Deťúrence sa vyšponovali k najlepším výkonom a pritom pôsobili prirodzene. Ich programy jednoducho patrili na hlavnú scénu. Kto ma ale ohúril ešte viac, boli seniori. Už len ich grandiózny hromadný príchod na javisko nás všetkých vyburcoval k potlesku. A pretože nás svojou prítomnosťou poctil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, je logické, že prvé slová patrili práve jemu. Osobne poďakoval všetkým seniorom, ktorí našli odvahu a ukľudnil ich tvrdením, že má so sebou jedného dobrého lekára, takže môžu pokojne tancovať. A tí teda tancovali!! Niečo podobné len tak nezažijete a nerada to hovorím, ale naozaj môžete banovať, že ste nevideli, aká folklórna smršť nastala na javisku. Ruky ma boleli od tlieskania a odchádzala som s lepšou náladou. Malo to iskru, vtip, noblesu a ... bolo to krásne.

A presne taký bol aj dnešný, druhý deň vo Východnej. A ja dúfam, že sme Vám aspoň trocha tej krásy priniesli prostredníctvom nášho vysielania.

Majme sa teda krásne folklórne a zajtra do videnia.

Dôležitý odkaz:

  • videá, fotografie a nahrávky z Východnej 2009 Vám odprezentujeme počas budúceho pracovného týždňa

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Primášov sen

17

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV