3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zišli sme sa vo Východnej...
Zišli sme sa vo Východnej...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Zišli sme sa vo Východnej...

03. 07. 2009
Východná

Východná 2009.... a sme tu. Všetci sme sa tešili na veľký folklórny festival, nikto o ničom inom nepísal a nehovoril dlhé týždne vopred. Postupne sa schádzame v areáli, ktorý je nám všetkým tak dobre známy. Privítal nás silný dážď, ale keby to bolo inak, hádam by to bolo aj čudné. Ale tým zábava nekončí! Ba priam naopak. Nastáva akási „bojová hra" s názvom : kde bude stanovisko vysielania rádia Janka Hraška?? Po niekoľkých neúspešných pokusoch o rozbitie hlavného stanu sa nám podarilo nemožné - skúšame dosah mikrofónov a chystáme sa na vysielanie pre Vás, našich verných poslucháčov. Ale moderátor mieni a ochranka mení ... nuž ... nepustili nás k technike, lebo vraj nemáme správnu farbu náramkov. Nakoniec sa presúvame priamo na dejisko, čiže do zákulisia hlavného pódia a odtiaľ Vám prinášame spojenie s týmto folklórnym sviatkom. Lebo tu už máme tie správne náramky na zápästí.

V rámci poobedia prebehli mnohé generálky, prichádzal zvyšok účastníkov, mali sme možnosť postretávať známe aj menej známe tváre a dokonca aj slnko nám prišlo riadne zahriať už aj tak spotené telá. Ja som sa vybrala do miestneho kultúrneho domu, lebo ako som sa s radosťou dozvedela, mal sa tu premietať spomienkový strihový dokument na počesť nedožitých 80. narodenín Martina Slivku v réžii pána Hudáka. V príjemnom chládočku miestneho kultúrneho domu sa nás zišla hŕstka skalných, slovom 10 dospelých osôb. Ale aj tak sme si film užili naplno! Bolo zaujímavé sledovať zostrih 4 dokumentov starých niekoľko desaťročí - Darinka Laščiaková z roku 1972, Ľudia z rodu rómov - 1986, Šumiacke zvonce - 1986, Piesne domova - horný spiš z r. 1987. Sama mám doma niekoľko ďalších dokumentov, ktoré má na „svedomí" Martin Slivka a preto som sa aj vybrala dolu dedinou hnaná zvedavosťou, čože ma to vlastne čaká. Nesklamala som sa a veru sa aj teším na možné rozšírené pokračovanie. Lebo ako povedali prítomní bardi slovenského folklóru, páni Demo, Nosáľ, Majerčík a Elschek, Martin Slivka toho dal folklórnemu svetu omnoho viac. A bolo zaujímavé počúvať rozpravu po konečných titulkoch. Kto nevidel, nepočul a nebol priamo na mieste, môže banovať. Poviete si....aj by som šiel, ale kde som sa to mal dozvedieť?? Nuž na oficiálnych stránkach MMF Východná alebo Národného osvetového centra alebo...z miestneho obecného rozhlasu, ktorý ale, bohužiaľ, na celú vec pozabudol ... škoda!

V podvečer sa už celé osadenstvo vysielacieho týmu pripravovalo na hlavný piatočný program. Technika, moderátori, kameramani aj redaktori v plnom nasadení chceli doplniť energiu na prisľúbenej večeri, ale...hups! Ani na tretí či štvrtý pokus sa im chutného kuracieho stehienka nedostalo - vždy bolo zjedené aj posledné zrniečko ryže. Nuž veru aj takéto veci sa stávajú na folklórnych festivaloch. Niekto zle porátal účinkujúcich. Ale aj grilovaná klobáska má svoje opodstatnenie v takýchto hladových chvíľach. A prišla veľká zvučka, Maroš stisol gombík...a ku Vám sa doniesli prvé slová, prvé tóny a zvuky spod Kriváňa. Sama som sa do hľadiska dostala až na program zo žilinského kraja s názvom „Keď sa my zídeme". Prešli sme celým regiónom a ani chvíľočku sme sa nenudili. K sedadlám nás prikovali nielen tóny trombitášov, ale aj spev Helenky Záhradníkovej. Nohy nám dupkali nielen pri tanci FS Rozsutec, ale aj keď na javisko vyšli Gorali a medzi nimi malý Viktor zo Zuberca /Janoštín priezvisko jeho/. Čo Vám budem hovoriť! Mali ste možnosť si to užiť aspoň zvukom, keď obraz ostal vo Východnej.

Ale možno stačilo len trocha privrieť oči... a prisnil by sa Vám celý náš prvý festivalový deň .

Do videnia zajtra!

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV