3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hore dolu po dedine ...
Hore dolu po dedine ...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Hore dolu po dedine ...

06. 07. 2009

Východná 2009... aj tak by sa dal skrátene opísať posledný deň redakcie na FF Východná 2009. Ale začnime pekne poporiadku. Slniečko si povedalo, že nás na záver zohreje hneď od rána a nebude sa schovávať za mraky. Aj miestny dedinský rozhlas nezabudol na tradičný budíček a od ôsmej hodiny bolo do ďaleka počuť ľudové piesne. A tie sa isto doniesli pod každú perinu, do každého spacieho vaku a povedali : len pekne vstávaj, spachtoš - začína nedeľa a končí nám festival! Len, čo som vyšla na ulicu, cítila som, ako sa dedina preberá k životu, to začínajúce hemženie bolo priam hmatateľné. Pri pohľade hore ulicou k areálu festivalu bolo jasné, že tam sú prípravy na nový deň v plnom prúde. Veru tak. Akoby sa folkloristi nevedeli dočkať, akoby nechceli premeškať jedinú minútu z posledného dňa, aj keď verím tomu, že mnohí by si radi pospali o niečo dlhšie. Lebo Vám iste nemusím hovoriť, že na folklórnych festivaloch sa nechodí spávať „so sliepkami". Ja sama som spala len tri hodiny. Pretože som žieňa zvedavé, ostala som v noci na programe SĽUK-u. Amfiteáter bol naplnený do posledného miestečka a ja si uchmatla miesto vedľa sympatického pána vo východniarskom klobúku. Pamätáte na neopakovateľné stretnutia na folklórnych festivaloch? Tak toto bolo jedno z nich.

Srdečne pozdravujem Emila Jacka a ostatnú „omladinu" a ešte raz ďakujem za príjemnú spoločnosť. A Vám ostatným chcem povedať : SĽUK bol skvelý, ovácie opodstatnené. Ale program seniorov ... to bolo to „pravé orechové". To bolo to, čo nás v sobotu chytilo za srdce.

Aby som ale nezahovorila nedeľu. Na redakcii ma hneď po raňajkách čakalo prekvapenie. Mladý muž, ktorý nám poskytol nocľah vo svojej drevenici, istý Braňo Muranský, sa tam totiž zjavil v horehronskom kroji. Veď ste ho mali možnosť počuť aj priamo vo vysielaní z festivalového štúdia. A pretože sme my dvaja prehodili za celé tri dni len pár základných fráz, dali sme sa teraz do reči / a vraj len baby sú zvedavé - no smejem sa! /. A slovo dalo slovo, nahodila som kroj, zobrala nevyhnutnú záznamovú techniku a spoločne sme vyrazili do Východnej. Terchovka a Horehronec. Prv sme vbehli do Východnianskej izby, kde tetušky pripravovali miestne dobroty. Pozrela som im trocha pod pokrievky a potom nakukla do izby. Tam za stolom sedel pán Demo, pani Elscheková a ujo Bendík. Hneď nás pozývali ku stolu a že odkiaľ sme. Tak som išla s farbou von, že teda Vajnorka, ale v terchovskom kroji. Tí, ktorí viete, že aj pán Demo býva vo Vajnoroch, tak možno tušíte, o čom bol náš spoločný rozhovor. A kerá Vajnorka ja sem .... a kde bývam .... apod. Dostali sme sa až k mojej babke, ktorá tiež pred rokmi vystupovala vo „Vajnorskej svadbe", ktorá mala svoje miesto aj v programe na FF Východná. Milé stretnutie. Koštovka, občerstvenie, spoločné foto a hybaj ďalej. Pred Braňovou drevenicou sme stretli starkého, s ktorým sme sa tiež dali do reči a miesto toho, aby sme vbehli dovnútra, pokračovali sme až na koniec dediny, k číslu 27. Možno viete, že počas festivalu majú niektoré domy originálnu výzdobu - krojové súčasti a typické predmety z tejto oblasti. A starký sa nám pochválil, že on má vraj tú výstavku najkrajšiu. Tak sme sa išli pozrieť! Toľko zaujímavých vecí na jednej kope som už dlho nevidela. Ujo sa volá Adam Brezina a dozviete sa o ňom v niektorej z ďalších reportáží. Aj o Braňovi Muranskom by ste mali vedieť niečo viac, ale nebudem prezrádzať, aby ste sa mali na čo tešiť. Poviem len toľko, že som pofotila veľa záberov a že som naozaj rada, že som sa mohla s Braňom zoznámiť.

V amfiteátri ma ale už čakal program zahraničných súborov. Nerada to hovorím, ale trocha som sa nudila a prichádzajúci dáždik ma svojim spôsobom vyslobodil. Odbehla som na obed - v bruchu už mi riadne hudci vyhrávali! - a pretože mi dochádzala batéria na fotoaparáte, chcela som ešte rýchlo vyfotografovať nevesty z jednotlivých súborov. Veď tie ich kroje ... nemusím Vám opisovať ich krásu, že?? Myslím, že je to zbytočné. Zvukovú kulisu k môjmu pobehovaniu medzi nevestami robili ľudové hudby, ktoré medzitým vystupovali na hlavnom pódiu. To bola paráda! Hneď sa mi lepšie pracovalo. A potom zaznela zvučka, po nej hlas Dušana Jamricha a celá tá vyšňorovaná svadobná krása sa predviedla pred zaplneným hľadiskom. A zrazu bol koniec. Chlopi zo Šumiaca dali svojimi mohutnými hlasmi „Na Kráľovej holi". Ja som stála v redakcii, spievala s nimi druhý hlas a pozerala pritom z okna na tatranské štíty, ktoré sa dali tušiť v obrysoch mrakov. Ani neviem ako, ale zrazu zmizla celá vysielacia technika, pobalili sme osobné veci a nastalo lúčenie. Bol to zvláštny pocit. Na všetkých bola vidieť únava a ja osobne som sa najviac tešila na normálnu kávu s mliekom, na dlhú sprchu a na vlastnú posteľ. Nebola som schopná myslieť na nič viac, len ako sa čo najrýchlejšie dostať k týmto komfortom civilizácie. Až cestou v aute mi vbehli na myseľ aj akési dozvuky Východnej. Ale nepýtajte sa ma, prečo som ešte večer nesadla k PC a nenapísala reportáž. Nedalo sa. Musela som svojej hlave dopriať čas, aby spomienky a zážitky našli svoje miesto. Medzitým pribudlo už zopár komentárov na našej webovej stránke a ako vidno, FF Východná 2009 nezanechala stopy len na mne. Je na Vás, aby ste si z celého festivalu vybrali to, čo chcete, aby vo Vašich spomienkach ostalo. Ja ešte raz čo najsrdečnejšie pozdravujem svojich kolegov z rádia, ďakujem za skvelú spoluprácu a spoločnosť nielen pri práci na reportážach.

Bolo mi potešením sa s Vami osobne stretnúť. Už teraz sa teším na ďalšie spoločné akcie.

A vôbec: teším sa na Vás všetkých.

Skončil festival. Nech žije festival!!

Dôležitá správa:

  • naše fotky, videá a hudobné nahrávky z Východnej 2009 Vám predstavíme v priebehu týždňa
  • odkazy na Vaše galérie fotiek tiež radi zverejníme. Posielajte nám ich na redakcia (zavináč) jankohrasko.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS DRUZBA TRENCIN

Od Presporka cesta rovna

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV