3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ako sa bičom plieska, tak sa z hory ozýva...
Ako sa bičom plieska, tak sa z hory ozýva...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Ako sa bičom plieska, tak sa z hory ozýva...

25. 07. 2009
Turčianske Kľačany

Kurz práskania bičomTo nám predviedli účastníci prvého kurzu práskania pastierskym bičom, ktorý sa konal pod úpätím Kľačianskej Magury dňa 24. júla roku 2009. Malebné miesto s výhľadom do šíreho okolia , príjemné počasie, nadšení učni a dvaja majstri biča – Martin Brxa a Igor Hraško. A kurz môže začať ...

Zázemie sme našli priamo na salaši v Turčianskych Kľačanoch, takže nás po celý deň sprevádzali autentické vône a zvuky. Pre istotu - veď vieme, aké vrtkavé môže byť počasie – sme hneď na začiatku vztýčili stanový prístrešok a pripravili drevo pod kotol. Pretože darmo: s hladným žalúdkom sa ťažko plieska. A tak sa o nás prišiel postarať Jarko Červeň, ktorý nielen ovláda bič, ale aj všakovaké kuchárske náčinie a guláš varí najlepšie na svete. Nakrájal cibuľu rýchlosťou svetla a ja som sa popri ňom šmrdolila s erteplami a fotoaparátom, aby nám neunikol ani moment z tohto dňa. Zemiaky som nakoniec šťastlivo dokrájala. S Jarkom sme si na neskoré raňajky dali „huhu“ a chlapci medzitým už poctivo trénovali finty, ako správne rozplieskať pastiersky bič. Že neviete, čo je to „huhu“ ?? Základom každého guláša je kopec cibule, ktorú smažíte na masti, pravda? Nuž a počas smaženia si ukrojíte kus chlebíka, naň si natriete trocha tej teplej zmesi a ... oblizujete sa až za ušami!! Mňam. Šťastie, že nás chlapci nezbadali, ako si pochutnávame, lebo by nás isto lektori nepochválili, že odvádzame žiakov od učenia. Musím povedať, že všetci prítomní sa hneď od začiatku pustili poctivo do cvičenia a aj keď dostali šľahu od vlastného biča, nevzdávali to. Plieskanie sa s malými prestávkami ozývalo až do „záverečnej“. Nejeden zvedavý človiečik sa prišiel pozrieť, čože sa to deje na salaši.Ale aby ste si nemysleli, že je to len tak plieskať bičom!! Okrem základnej techniky musí každý bičiar (plieskač, práskač) zvládnuť aj pletenie kitajky (plieskač, šugiar, ťapka, kicka, kistka, atd.) – kus špeciálne spleteného špagátiku na konci biča, ktorý umožňuje onen známy práskavý zvuk. A tak si chlapci plietli nielen špagátiky, ale aj prsty, lebo kitajka sa počas toho dňa roztrhala nejedna a klbká sa nemilosrdne míňali. Ale dobrá nálada v žiadnom prípade! Aj keď svaly na rukách začali protestovať a biče si občas robili „dobrý deň“ zo svojich majiteľov, nikto to nevzdával. Opýtajte sa tých ôsmich priamych a niekoľkých náhodných učňov a učníc, s akým nadšením sa stále a stále vracali k tomu neposlušnému kusu spletenej kože.

Slniečko nám čím ďalej tým viac pripekalo nad hlavami a hlásilo blížiace sa poludnie. A pretože guláš už tíško odpočíval v kotly, nemohli sme ho nechať dlho čakať. Miesto práskania biča sa na chvíľočku rozliehalo dolinou len mľaskanie hladošov a následné odfukovanie po skvelom obede. Ako bolo dobre! Dokonca aj po tomto kulinárskom zážitku sa všetci vrátili k bičom a celé odpoludnie sa venovali sebazdokonalovaniu . Aj ovce vracajúce sa z paše sa kúštik pristavili a hodili očkom po tých čudných postavičkách., ktoré si ani na chvíľočku nadali pokoj.

A tak sa Peťo, Martin, Jožo, Matej, Matúš, Marek, Maťko a Jarko naučili či priučili novým technikám, grifom a fintám a aj keď sa asi na druhý deň nevládali ani podpísať, aj tak spokojní odchádzali domov. V rukách bič, absolventský diplom a pohár kofoly. Taký bol záver kurzu, ktorý bude mať iste svoje opodstatnené pokračovanie (možno už v septembri!).

A aký vlastne kurz bol sa môžete presvedčiť aj na vlastné oči práve tu:

…a možno si konečne plesknem aj ja …a vyskúšam si plieskanie pravou rukou do jednej i do druhej strany, možno aj druhou rukou… ale i „kladivo“ jednou či druhou rukou, aj na striedačku, či dokonca plieskanie dvomi bičmi striedavo, ba i naraz…a potom utekajte!!!

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

Chodi drotar po dedine

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV