3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Barbora patrónka baníkov
Barbora patrónka baníkov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Barbora patrónka baníkov

04. 12. 2009

„Svätá Barbora ťahá sane do dvora".

K najbohatším, najzaujímavejším zvykom patria určite zvyky medzi Ondrejom a Luciou. V období, ktoré predchádza zimnému slnovratu, vyvolávalo pribúdanie noci na úkor dňa predstavy o zápase svetla a tmy a dobra so zlom. Okrem zlých síl všeobecne sa ochrana zameriavala proti niektorým škodlivým démonom, najmä proti strigám.

Bolo ju možné dosiahnuť použitím niektorých predmetov, ktorým sa pripisovala ochranná funkcia. Hlukom v obci, symbolickým vymetaním obydlia, azda aj prestrojením za niektoré masky, rešpektovaním zákazov, podľa ktorých sa v určitý deň nesmela vykonávať určitá práca, ale aj tým, že sa z domu nesmelo nič vyniesť a pod.

Deň Barbory patril taktiež k stridžím dňom, čo znamenalo, že ranné návštevy žien boli nežiadúce.

Ženy v tento deň nepriadli, nešili, ba ani perie nepárali.

V dedinách v okolí Nitry chodili večer po domoch najmä tam, kde sa zišli priadky „Barborky". Boli to dievčatá alebo ženy, oblečené do bielych šiat so šatkou cez tvár, aby ich nebolo poznať. Boli dve. Jedna mala v ruke štetku alebo metlu, druhá husacie krídlo. Keď prišli do domu, symbolicky zamietli izbu, zmietli pavučiny a zasa išli o dom ďalej.

Na Považí mali zvyčajne štyri Barborky v rukách varechy. Bili nimi mládencov, ktorých zastihli na priadkach. Potom tancovali, pričom si klopkali varechami do taktu. Na tanci sa niekedy zúčastňovali i mládenci oblečený do sukní, ktoré si zhotovili zo slamených snopkov. Pretože nadprirodzené sily mali byť v tomto období aktívne, považovali ich na druhej strane za vhodné na predpovede, veštby a rozličné magické úkony. Magické prostriedky boli zamerané predo­všetkým na hospodársku prosperitu gazdovstva v najširšom zmysle slova.

Najväčšej úcte sa tešila Barbora medzi baníkmi, ktorí ju považovali za svoju patrónku.

„Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc".

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Foto: Paľo Štefánik

Spracovala: Ľudmila Hricková

Zaujímavé odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Ekonom

Rozkazovačky z Hrochoti

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV