3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fujaristi v maľovanej dedinke
Fujaristi v maľovanej dedinke

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Fujaristi v maľovanej dedinke

07. 10. 2009
Čičmany

Hlahol zvonov otvoril v sobotu 26. septembra 2009 už 4. ročník stretnutia fujarášov z celého Slovenska v Čičmanoch (maľovanej dedinke), do ktorého zazneli na úvod ľúbozvučné tóny fujár zúčastnených fujaristov. Stretli sa tu nadšenci folklóru a milovníci ľudových piesní, tancov a prekrásnych tónov našich známych hudobných nástrojov, okrem fujár aj gajdy, píšťaly, heligónky, ale aj fujara - trombita. Keď zaznel jej mohutný hlas, aj veža kostola sa triasla. Boli sme nadšení spevom žien i mužov, ale aj detí. V malom, ale príjemnom amfiteátri pri Gregorovom humne vládla skvelá atmosféra, podporená ešte krajším počasím, ktoré umocnilo túto nádhernú akciu. V celom dvojdennom programe (v nedeľu program pokračoval) nebolo cítiť ani náznakom nejakú napätú atmosféru, nervozitu z nástupu vystupujúcich či organizátorov, bola tam pohoda, aká má byť na takomto podujatí. Prekrásne piesne spevákov i krásne hlasy nástrojov boli podporené slávnostným odevom účinkujúcich v našich jedinečných slovenských ľudových krojoch, z Heľpy, Detvy, Hriňovej, Červeníka, Chrenovca, Terchovej, Telgártu a ďalších. Trochu ma zamrzelo, že domáce speváčky z Čičmian, odeté do prekrásneho čičmianskeho kroja nemali na hlave tradičný sviatočný čepiec, ktorý patrí do výbavy odevu, čo bez tohto prvku taký krásny kroj znehodnocuje. (A na ten kroj som sa najviac tešil). Myslím si, že nositelia ľudového odevu by si mali uvedomiť jeho jedinečnosť a krásu a udržiavať jeho čistotu aj tým, že nebudú používať k nemu civilizačné doplnky (nech mi je odpustené, že trochu mentorujem).

Treba vari spomenúť aj konferans. Marián Čupka sa svojej úlohy zhostil nadmieru spoľahlivo, predviedol sa aj ako skvelý spevák a hudobník a tiež výborný rozprávač. Do celého priebehu podujatia vniesol príjemnú atmosféru a pohodu.
Zlatým klincom v sobotňajšom programe bolo vystúpenie speváka Jána Ambróza s ľudovou hudbou Borievka z Banskej Bystrice. Prekrásny spev, skvelé vystupovanie a bezprostredný prístup boli atribúty tohto výnimočného speváka a človeka, ktorý zakončil prvý deň stretnutia fujarášov v Čičmanoch. Bola to prekrásna akcia, ktorú sa oplatilo vidieť a ktorá návštevníkom ponúkla ešte aj prehliadku jedinečných drevených stavieb v Čičmanoch.

Tešíme sa už na ďalší ročník.

Autor (text a foto): Milan Hlôška, Nitra

Viac atmosféry určite nasajete a prostredníctvom týchto fotiek: 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

zvucka1

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV