3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  XV. ročník Memoriálu Márie Švolíkovej
XV. ročník Memoriálu Márie Švolíkovej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

XV. ročník Memoriálu Márie Švolíkovej

27. 09. 2009
Kozárovce

Memoriál Márie ŠvolíkovejMemoriál , ktorého XV. ročník sa konal 13. septembra v Kozárovciach patrí k tradičným podujatiam venovaným ľudovej piesni a každoročne sa na ňom zúčastňujú diváci zo širokého okolia.

Venovaný je pamiatke na kozároveckú rodáčku, zakladateľku folklórnej skupiny Lipka, speváčku a zberateľku ľudovej piesne a zvykov našich predkov. Počas trvania memoriálu sa jeho charakter menil od súťažnej podoby k prehliadkovej. Najskôr bol zameraný na piesne z okolitého regiónu, posledné ročníky už zdobia aj slovenské piesne zachovávané Slovákmi v zahraničí.

Tento rok sa divákom predstavili - Spevácka skupina Lipka, Janka Slížiková s päťročnou dcérou Soničkou (Kozárovce), spevácka skupina Piliš z obce Mlynky (Maďarsko), Mária Egyűdová (Kozárovce), spevácka skupina Limbačka, Janka Tencerová (Nová Baňa), Renata Majerová (Zvolen), Andrea Harmadyová (Rybník), spevácka skupina súboru Praslica (Kozárovce), Andrea a Martina Kanošové z Telgártu, Ivan Slávik zo súboru Šafárik Nový Sad (Srbsko) a Katarína Királyová z Mlyniek (Maďarsko). Na záver divákov potešila svojim spevom" krstná mama memoriálu" Angela Vargicová. Účinkujúcich doprevádzala Ľudová hudba PONITRAN vedená Mariánom Járekom.

Prekrásne nedeľné popoludnie uzavrel za organizátorov podujatia predseda MO Matice slovenskej Igor Benčať poďakovaním všetkým, ktorí pridali pomocnú ruku k príprave podujatia, vzácnym hosťom i divákom ktorým sa zasa podarilo nesklamať očakávania a vytvorili krásnu atmosféru pre účinkujúcich. Zaznel tiež prísľub, že budúci ročník memoriálu bude zasa trochu iný a tak sa priaznivci podujatia majú na čo tešiť.

[[YoutubeVideo?file=clfWBNKninw ]]

Galéria foptografií: viac fotografií nájdete na tomto odkaze.

Text: M. Nemčeková
Foto: J. Bedej

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Palovic

Isiou Janik, isiou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV