3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Choreografický seminár
Choreografický seminár

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Choreografický seminár

23. 09. 2009
Martin

 Po takmer pätnásťročnej prestávke v dňoch 7. až 13. septembra t. r. opäť prebehol kurz choreografov pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Kurz sa konal v Múzeu slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch pri Martine a tentoraz jeho organizátorom bol Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a spoluorganizátorom občianske združenie Folklór bez hraníc (zastrešujúceho projekt JankoHraško.sk). Podujatia sa zúčastnilo 24 začínajúcich aj pokročilých choreografov, vedúcich a tanečníkov zo slovenských folklórnych súborov Slovákov žijúcich v zahraničí. V týždňovom pobyte sa mohli účastníci zoznámiť až so 6. tanečnými regiónmi Slovenska (Liptov, Gemer, Šariš, Horehronie, Myjava, Čierny Balog), a to cez tanečné tvorivé dielne aj teoretické prednášky. Nechýbali tu ani kultúrno-historické a etnologické poznatky podané osvedčenými choreografmi a tanečnými pedagógmi, ktorí každý svojráznym štýlom poukázali na niekoľko možností práce s tanečným materiálom a tanečníkmi v rámci súboru, opierajúc sa pritom o ten istý súčasný trend tanečnej pedagogiky. Dôraz sa predovšetkým kládol na vyučovanie a rozoberanie tanečných prvkov ako aj na improvizáciu tanca určitých regiónov. Všetky získané poznatky účastníci potom predviedli v rámci hudobno-tanečného programu uskutočneného v posledný deň kurzu priamo na pódiu Múzea slovenskej dediny v Martine.

Okrem seminaristov do skanzenu zavítal a návštevníkom sa predstavil aj DFS Cipovička zo Žiliny a svoje folkloristické zručnosti predviedol aj Igor Hraško, ktorý sa ako predstaviteľ občianskeho združenia Folklór bez hraníc tiež podieľal na organizácii choreografického kurzu. Naozajstným osviežením tejto tvorivej dielne bolo aj to, že jednotliví účastníci kurzu mali možnosť ukázať vyučovacie postupy tanca charakterizujúce ich domovské súbory, čím sa porovnali ukrajinská, maďarská, česká a slovenská škola tanca, zistili sa rozdiely, prípadne vyjasnili nedostatky a čo je najdôležitejšie - tanečná pedagogika sa tak dostala do širšieho kontextu a inšpirovala účastníkov hľadať si svoj vlastný štýl a postup činnosti v krajanských folklórnych súboroch. Za to úprimne ďakujeme choreografom a tanečným pedagógom: Barbore Morongovej, Igorovi Kovačovičovi, Lenke Konečnej a Vladimírovi Michalkovi.

Vedľa toho účastníci kurzu navštívili aj Múzeum Karola Plicku v obci Blatnica, ako aj Blatnický a Sklabinský hrad. Príjemne nás prekvapilo aj živé vysielanie internetového rádia JankoHraško, kde sa seminaristi priamo zapájali do rozhovoru, pozdravovali poslucháčov a milovníkov folklóru a najmä svojich doma, takže v tom čase o slovenskej kultúre, tradíciách a v prvom rade o tejto krásnej aktivite Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí počulo najmenej sedem krajín sveta.

Všetky tieto dojmy, pekné zážitky a získané vedomosti by určite nemali ten ráz, keby sa všetko nekonalo v takom nádhernom autentickom prostredí Múzea slovenskej dediny. Ľudová architektúra, tradičná kuchyňa a predovšetkým pokoj tohto krásneho kúta bezpochyby na každého z nás zapôsobili inšpirujúco a podnietili nás k tomu, aby sme aj naďalej zachovávali našu vlastnú tradíciu, jazyk a kultúru. A akoby nie? Veď naši predkovia z takejto slovenskej dediny kedysi odchádzali a my, vďaka tomuto kurzu, sme sa mali možnosť do nej vrátiť.

Autor: Katarína Mosnaková, Srbsko

Fotogalériu si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Jadlovec Margecany

Naco sce me moja mamko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV