3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Ket pridze treci tidzeň osmeho meśaca, Iľaśofce pantľikuju...
Ket pridze treci tidzeň osmeho meśaca, Iľaśofce pantľikuju...

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Ket pridze treci tidzeň osmeho meśaca, Iľaśofce pantľikuju...

31. 08. 2009
Iliašovce

Kamaraci moji, i teho ľeta zme śe stretľi u Iľašofci pri škoľe, dze nam šickim, jak každeho roku, ujo Laco Grondžak, richtar totej śumnej dzedzinki, pririchtoval paradnu zabavu. I to nebula ľem zabava taka hocijaka, čim vecej tim daľej to je vekśi a vekśi najsammenśejśi folklorny festivaľ na vichodze.

A ňehvarim to ľem tak, že festival. Śak teho roku buľi zlate kľince až dva, a to ľem v jeden dzeň! Pred ňima śe nam šickim ukazala śora kvaľitneho programu, co zabavjal śickich, mladich, i totich skorej narodzenich. Najsamperśi sme pokukali na taľenti naśich mladich nadzejoch, ket nam zaśpivali dzjefčetka zos DfS „Haniščanske popečky" od Haniskej pri totim Prešove, tiež zos tamteho konca od Petrovan došikovali svoje garla dzeci zos DfS „Džveredlo", a svoj kumśt do muziki vicahľi pred nami i chlapci a dzjefčeta zos dzeckej śpivackej skupiňi „Šafolka" pri ZUŠ Smižany.

Žebi sce sebe ňemišľeli, že dobri folklor robja ľem dzeci či puberťaci, ta svoje skuśenosci nam ukazaľi najsamperśi dochodcove z novoveskej śpivackej skupiňi „Rozmarín", a po ňich bulo podijum v iľaśofskim amfiteatre polne, až prepolňene domacimi oslavencami - dześecročnici folklornej skupiňi „Iľašovjan" zos Iľašovec. Patričňe zme im śicke dali znac, že su doma, že nam toten rok chibovaľi, a že aj nove ľudze v subore s premjerou noveho tanca śe nas pres-valalovich bac ňemuša. Doprevadzala jich ľudova hudba v zložeňi Janko Faglic, Miro Pecha, Vlado Kubáň, primašovana domacou fidlikantskou hvizdou Šimonom Hanzelim, a śicke hraľi, śpivaľi a tancovaľi tak paradňe, že ani tehoročni „hedlajneri" maľi najsamfasaľepšejšu poziciju, ket na ňijaki potľesk nemuśeli čekac bars dluho.

Perśi nam svoju folkloristicku pasiju ukazaľi janośici i janośičky z folklorneho suboru „Jánošík" zos Svitu, ket za kuśčik vecej jak pul hodzini jich pasija preśla skoro śicka aj na cale pubľikum a tľapkaňim a daktore dzjefčeta aj viskaňim a piskaňim śe im bars śumňe podzekovaľi. I priśla śora na folklorny subor „Železiar" zos Košicoch, a žeby sce śi nemiśľeľi, že to maľi až tak jednoduche, tak maľi tremu pred das tišicovym pubľikom, ktore za totich osem roki pantľikovaňja śe vichovalo na jednich zos najsamvzorňejśich dzivakoch, jake znam. A to radosc pred takima ľudzmi tancovac, hrac i śpivac. Śak nam to aj železjare ukazaľi, tak jak i śicke pred ňima, že folklor žije v každej generaciji, v každim šerdcu, či je mladśejśe, či starśejśe, či je zos dzedzini, či zos mesta, a radosci z ňeho bulo čuc do calej dzedziny, a dufame śicke, že aj narok śe takto na Iľaśofskej pantľike 2010 zejdzeme.

A kamaraci mojo, znace co to je „pantľika"? To „pantľika", po šarišski je tiž tvardo „pantlika", to je stužečka, ktoru dzjefčeta zapľetali do vlasoch, ket śľi do koscela alebo na taňec.

Autor: Fofo zos Čačiny, SNV

Celú fotogalériu nájdete na tomto odkaze.

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

zvucka1

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV