3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nedeľné popoludnie v Krivanoch
Nedeľné popoludnie v Krivanoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Nedeľné popoludnie v Krivanoch

27. 08. 2009
Krivany

Dni 14.-16. augusta 2009 patrili 16. ročníku Hornotoryského folklórneho festivalu a 11. ročníku Hornotoryského jarmoku v Krivanoch. Kolektív v ktorom pôsobím, (Vranovčan) bol jedným z hosťujúcich súborov, takže som mala možnosť byť, aspoň na jeden deň, v ošiali ďalšieho folklórneho festivalu na Slovensku. Neviem, aké odozvy mali prvé dva dni festivalu, ale na nedeľné popoludnie si ja spomínam takto:

Do Krivian sme dorazili bez akýchkoľvek komplikácií, čo pri niekoľkohodinovej ceste v autobuse poteší :). Jemne sa to začalo skĺzať, keď sme potrebovali zaparkovať. Už vtedy bolo jasné, že festival je obľúbený a účasť bude veľká vzhľadom na počet odparkovaných ,,tátošov´´. Po prvotnom probléme sa upokojili aspoň naše vyhladnuté žalúdky, keď nám milé čašníčky kládli na stôl vrúcne očakávaný obed. Dostali sme inštrukcie od vedúceho a vzhľadom na dostatok času som sa odobrala poobzerať ponúkané sprievodné akcie.

Pri prvom jarmočnom stánku ma zaujali tkané výrobky- koberce, vankúše, tašky...a aký by to bol jarmok bez sladkých, zdobených perníkov od výmyslu sveta. Súčasťou boli aj výrobky z dreva a keramiky či prívesky z pálenej hliny. Prekvapená som bola zdobenými kraslicami, ktoré vdať málokde počas prebiehajúceho leta, ale aspoň bolo na čo pozerať a obdivovať. Samozrejme nechýbali ani jedlá - francúzske palacinky, zemiakové placky, varená kukurica...ak si dovolím porovnávať tak jarmok v Krivanoch bol skutočne jarmok - taký aký nachádzame v každom meste počas slávností alebo konkrétnych udalostí. Škodou je, že sprievodné podujatia obsahovali aj mimotradičné folklórne krásy, ktoré tento ľudový jarmok skomerčnili.

Najhlbší umelecký zážitok vo mne zanechali interiéry domčekov v okolí amfiteátra. Ukážky krojov, starých tkacích strojov a čiernobiele fotografie s opisným textom mi ponúkli nové zaujímavé informácie. Oko potešili aj veľké sitá n múku, drevené misy aj maľovaná keramika.

Čo sa programu týka, tak ten začala súťaž mladých speváckych talentov, ktoré hodnotila porota na čele s postarším, ale stále čiperným pánom Lazoríkom. Pokračovalo sa záverečným galaprogram XVI. ročníka Hornotorysského folklórneho festivalu „Hej zahrali vešelu..." vystúpilo množstvo detských kolektívov: DFS Šarišanček, DFS Sabiník, DFS Krivianček, DFS Hermanček, DFS Dubravienka, ĽH pri ZUŠ Lipany, Dedinské folklórne skupiny: DFSk Šomka, DFSk Krivany, DFSk - Keľemešské Furmani - Ľubotice. Príjemnú atmosféru vytvárali aj ľudové Hudby: ĽH Vranovčan, ĽH Očovan, ĽH Sabinovčan, Turčianský heligonkári - Martin, ĽH Jána Štovku- Prešov.

Špeciálnym hosťom festivalu bola sólistka Anka Servická, kultúru spoza hraníc prezentovali: FS - EMS - Kraljevo Srbsko, ZTL Przygoda Rybnik - Poľsko, FS Jandalas - Lotyšsko, FS Pyné - Litva.

Mňa, ako zanietenú tanečníčku, na nohy dostával FS Očovan (a ich nadmieru sympatický vedúci). Iskierkou bola aj večne usmiata moderátorka Katka Birková - známa z televíznej relácie Kapura.

Na moje milé prekvapenie sa festivalu zúčastnil aj FS Rovina z Dlhého Klčovala, čo sú naši susedia a veľmi dobrí kamaráti, s ktorými sme trávili viac ako 6 hodinové čakanie na vystúpenie. Organizácia galaprogramu, intenzívne slnko a nasadené antibiotiká ma značne vyčerpávali, no pre obrovský aplaus, ktorý si Vranovčan odniesol sa oplatilo čakať.

Aj prvé dni festivalu boli určite zaujímavé, ale neodpustím si pripomienku k súčasným popovým skupinám na tomto FOLKLÓRNOM podujatí. Už párkrát bolo spomínané skomerčnenie slovenských festivalov aj v článkoch na stránke Janka Hraška a tak sa len pridávam do skupiny zarmútených, vyjadrujem nesúhlas s účasťou podobných kolektívov na akciách, ktoré nesú v názve folklórne.

Do video prílohy som sa snažila zaznamenať to krajšie, to lepšie, to tradičnejšie z tohto 16. ročníka Hornotoryského folklórneho festivalu 11. ročníka Hornotoryského jarmoku v Krivanoch. Nepochybujem, že ďalšie ročníky budú len lepšie a lepšie!

Autorka: Mirka Babinčáková.  

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS Dubrava Presov

A za nasu stodolecku

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV