3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Nedeľné popoludnie v Krivanoch
Nedeľné popoludnie v Krivanoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Nedeľné popoludnie v Krivanoch

27. 08. 2009
Krivany

Dni 14.-16. augusta 2009 patrili 16. ročníku Hornotoryského folklórneho festivalu a 11. ročníku Hornotoryského jarmoku v Krivanoch. Kolektív v ktorom pôsobím, (Vranovčan) bol jedným z hosťujúcich súborov, takže som mala možnosť byť, aspoň na jeden deň, v ošiali ďalšieho folklórneho festivalu na Slovensku. Neviem, aké odozvy mali prvé dva dni festivalu, ale na nedeľné popoludnie si ja spomínam takto:

Do Krivian sme dorazili bez akýchkoľvek komplikácií, čo pri niekoľkohodinovej ceste v autobuse poteší :). Jemne sa to začalo skĺzať, keď sme potrebovali zaparkovať. Už vtedy bolo jasné, že festival je obľúbený a účasť bude veľká vzhľadom na počet odparkovaných ,,tátošov´´. Po prvotnom probléme sa upokojili aspoň naše vyhladnuté žalúdky, keď nám milé čašníčky kládli na stôl vrúcne očakávaný obed. Dostali sme inštrukcie od vedúceho a vzhľadom na dostatok času som sa odobrala poobzerať ponúkané sprievodné akcie.

Pri prvom jarmočnom stánku ma zaujali tkané výrobky- koberce, vankúše, tašky...a aký by to bol jarmok bez sladkých, zdobených perníkov od výmyslu sveta. Súčasťou boli aj výrobky z dreva a keramiky či prívesky z pálenej hliny. Prekvapená som bola zdobenými kraslicami, ktoré vdať málokde počas prebiehajúceho leta, ale aspoň bolo na čo pozerať a obdivovať. Samozrejme nechýbali ani jedlá - francúzske palacinky, zemiakové placky, varená kukurica...ak si dovolím porovnávať tak jarmok v Krivanoch bol skutočne jarmok - taký aký nachádzame v každom meste počas slávností alebo konkrétnych udalostí. Škodou je, že sprievodné podujatia obsahovali aj mimotradičné folklórne krásy, ktoré tento ľudový jarmok skomerčnili.

Najhlbší umelecký zážitok vo mne zanechali interiéry domčekov v okolí amfiteátra. Ukážky krojov, starých tkacích strojov a čiernobiele fotografie s opisným textom mi ponúkli nové zaujímavé informácie. Oko potešili aj veľké sitá n múku, drevené misy aj maľovaná keramika.

Čo sa programu týka, tak ten začala súťaž mladých speváckych talentov, ktoré hodnotila porota na čele s postarším, ale stále čiperným pánom Lazoríkom. Pokračovalo sa záverečným galaprogram XVI. ročníka Hornotorysského folklórneho festivalu „Hej zahrali vešelu..." vystúpilo množstvo detských kolektívov: DFS Šarišanček, DFS Sabiník, DFS Krivianček, DFS Hermanček, DFS Dubravienka, ĽH pri ZUŠ Lipany, Dedinské folklórne skupiny: DFSk Šomka, DFSk Krivany, DFSk - Keľemešské Furmani - Ľubotice. Príjemnú atmosféru vytvárali aj ľudové Hudby: ĽH Vranovčan, ĽH Očovan, ĽH Sabinovčan, Turčianský heligonkári - Martin, ĽH Jána Štovku- Prešov.

Špeciálnym hosťom festivalu bola sólistka Anka Servická, kultúru spoza hraníc prezentovali: FS - EMS - Kraljevo Srbsko, ZTL Przygoda Rybnik - Poľsko, FS Jandalas - Lotyšsko, FS Pyné - Litva.

Mňa, ako zanietenú tanečníčku, na nohy dostával FS Očovan (a ich nadmieru sympatický vedúci). Iskierkou bola aj večne usmiata moderátorka Katka Birková - známa z televíznej relácie Kapura.

Na moje milé prekvapenie sa festivalu zúčastnil aj FS Rovina z Dlhého Klčovala, čo sú naši susedia a veľmi dobrí kamaráti, s ktorými sme trávili viac ako 6 hodinové čakanie na vystúpenie. Organizácia galaprogramu, intenzívne slnko a nasadené antibiotiká ma značne vyčerpávali, no pre obrovský aplaus, ktorý si Vranovčan odniesol sa oplatilo čakať.

Aj prvé dni festivalu boli určite zaujímavé, ale neodpustím si pripomienku k súčasným popovým skupinám na tomto FOLKLÓRNOM podujatí. Už párkrát bolo spomínané skomerčnenie slovenských festivalov aj v článkoch na stránke Janka Hraška a tak sa len pridávam do skupiny zarmútených, vyjadrujem nesúhlas s účasťou podobných kolektívov na akciách, ktoré nesú v názve folklórne.

Do video prílohy som sa snažila zaznamenať to krajšie, to lepšie, to tradičnejšie z tohto 16. ročníka Hornotoryského folklórneho festivalu 11. ročníka Hornotoryského jarmoku v Krivanoch. Nepochybujem, že ďalšie ročníky budú len lepšie a lepšie!

Autorka: Mirka Babinčáková.  

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Helpan

Poď von, poď von - Oj hore tou dedinou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV