3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Včelárska nedeľa
Včelárska nedeľa

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Včelárska nedeľa

25. 08. 2009
Pribilyna

Včelárska nedeľa(tlačová správa)

Predposledný augustový víkend sa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, ktoré je súčasťou Liptovského múzea v Ružomberku, uskutočnil už XVII. ročník podujatia Včelárska nedeľa. Tento rok sa niesol v duchu osláv 90-teho výročia založenia včelárskeho spolku v Liptovskom Hrádku. Ocenenia významným osobnostiam včelárstva Horného Liptova odovzdával predseda Žilinského samosprávneho kraja Ing. Juraj Blanár.

Predpoludnie bolo venované odbornej prednáške pána profesora Jozefa Čižmárika, vďaka ktorej bolo možné dozvedieť sa zaujímavé informácie o účinkoch včelích produktov na ľudský organizmus. Veľký záujem zaznamenala expozícia dobových úľov, medometov a historických včelárskych pomôcok pri objekte obecnej školy, kde si návštevníci mohli prečítať o histórii včelárstva, významných liptovských včelároch, rôznych typoch úľov, medometov a včelárskych pomôckach. Nedeľňajším lákadlom bola celoslovenská súťaž medovnikárov - Maľované na medovníku. Tento rok sa prihlásilo päť medovnikárok z celého Slovenska. O víťazstve jednej z nich rozhodli návštevníci hlasovaním. Nakoniec si prvé miesto odniesla Miroslava Staroňová z Paučinej Lehoty, druhé miesto získala pani Ľubica Zaťková z Liptovského Mikuláša a tretie miesto Jana Švihrová z Dovalova.

Kráľovná meduPopoludnie bolo venované už VI. ročníku súťaže „Kráľovná medu", ktorú pravidelne organizuje pán Martin Piovarči, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Liptovskom Hrádku a podpredseda Slovenského zväzu včelárov. Adeptkám na kráľovnú nestačilo iba pekne vyzerať, museli preukázať aj svoje znalosti z oblasti včelárstva a dôležité tiež bolo ich vystupovanie a pohotové reakcie. Tejto úlohy sa najlepšie zhostila Lenka Moravčíkova z Liptovského Petra a preto sa tento rok stala novou kráľovnou medu. Prvou a druhou dvornou dámou sa stali Denisa Porubänová z Liptovskej Kokavy a Alica Antášová z Popradu. Počas celého dňa bol pre návštevníkov pripravený bohatý sortiment včelích produktov (med, propolis, včelí peľ, materská kašička) a taktiež si mohli zakúpiť rôzne výrobky - zdobené medovníky, ručne vyrábané voskové sviečky, medovinu. Nezabudlo sa ani na včelárov, ktorí si mohli doplniť svoje včelárske pomôcky o nové kúsky a zároveň podiskutovať so svojimi kolegami o včelárení.

Záverečnou bodkou nedeľného programu bolo vystúpenie folklórneho súboru Kriváň z Východnej s programovým pásmom „Z ľudovej klenotnice."

Zdroj: Mgr. Lenka Moravčíková, Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Skalicki pan, Ti skalicki pani

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV