3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jánošíkov dukát, alebo tri dni v Rožnově pod Radhoštěm
Jánošíkov dukát, alebo tri dni v Rožnově pod Radhoštěm

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Imro Oravec (Imi)

Imi K folklóru som pričuchol v roku 1973 v súbore Dargov kde som tančil 12 rokov. Od roku 2003 účinkujem v seniorskom kolektíve Omladina. Obľubujem región Detvy, asi v minulom živote som tam žil. Hudba a pesničky sa mi páčia z celého Slovenska....

Jánošíkov dukát, alebo tri dni v Rožnově pod Radhoštěm

17. 08. 2009
Rožnov pod Radhoštěm

Včera som sa bol pozrieť na program Zemplínskych slávností. Postretal som v Michalovciach mnoho folkloristických kamarátov a vypytovali sa prečo ešte nie je na tejto stránke Janka Hraška článok o Jánošíkovom dukáte. Trochu som sa hanbil za svoju nedochvílnosť. Preto cestou domov som začal ukladať postupnosť deja v Rožnove do svojej mysle a výsledok si prečítajte v nasledujúcich riadkoch. Takže milá Valašská kráľovná v mútení masla, milá krstná maci i ty kamarát Vlad, začnite čítať.

Je piatok deň pána 7. augusta roku 2009 seniorska Omladina sa stretáva v Košiciach pred Jumbo centrom o 6.00 hodine, aby sa tento kolektív folkloristických nadšencov vydal na cestu na festival do susednej Českej republiky na stretnutie Slovákov žijúcich v zahraničí na festival Jánošíkov dukát v malebnom prostredí Rožnovského skanzenu. Pre Omladinu je to po druhý krát, čo sme dostali pozvanie od organizátorov festivalu na toto podujatie.

Prechádzame Slovenskom po jeho severe. Spišský hrad tróni ako otec ochranca nad Spišom, Levoča história vtesnaná do hradieb tohto povesťami opradeného mestečka. Tatry ako pevná hradba končiarov, zaliate slniečkom nás cestujúcich okúzlili a potvrdili hrdosť a spolupatričnosť k Slovensku o to viac, že sme pokračovatelia národných tradícií a zvykov. Liptov v obohnaný z jednej strany Veľkou a z druhej Malou Fatrou prechádzame už v očakávaní, aký bude tohto ročný festival, koho opäť spoznáme, aká bude nálada a v neposlednom rade, ako vyjde počasie. Nevdojak mi pri sledovaní tohto prírodného divadla prichádzajú na um rôzne ľudové pesničky, ktoré ospevujú túto úchvatnú prírodu, majestátne končiare a vrchy. Prechádzame cez Slovensko - České pohraničie, obec Makov nás vypravuje do zahraničia. Je to vôbec zahraničie, keď dva národy si rozumejú nielen rečou, ale aj ľudsky? Ja si myslím, že toto rozdelenie netreba brať v ponímaní zahraničie, ale chápal by som ho ako návštevu u bratranca. Kopanice, lesy, upravené chalupy nás vítajú na Valašsku, oblasti, ktorá je folklórne veľmi blízka nášmu Slovenskému folklóru. Je tu Rožnov pod Radhštem. Vchádzame do Valašského múzea v prírode. Stretávame sa s riaditeľom festivalu Vlastimilom Fabišíkom, ktorý nás informuje o programe festivalu Jánošíkov dukát. Máme chvíľu čas na rýchle prehliadnutie, čo sa od poslednej našej návštevy v tomto skanzene zmenilo. Prekrásne chalúpky valašskej oblasti, v lone prírody, pod košatými stromami vyvolávajú pocit návratov do čias dávnych, mnoho rokov dozadu, návratov do jednoduchého, ale pritom dobrom, krásou a ľudskosťou naplneného života našich predkov. Toto prostredie zmení myseľ návštevníka tak, že bez peknej pesničky, tanca a hudby si nevie predstaviť prehliadku tohto múzea. Toto prosím nie je môj výmysel, toto je poznatok z mnohých rozhovorov návštevníkov so mnou počas tohto festivalu.

Je večer. V priľahlom amfiteátri sa schádzame účinkujúci zo Slovenska, kolektívy, ktoré zastupujú a folklórne zobrazujú celé naše malé Slovensko. Program sa nazýva „ Z maľovanej truhlice „, je to názov , ktorý presne vystihuje to čo sa javisku odohrávalo. Na úvod Terchovská muzika Tibora Mahúta zo Žiliny na zaviedla pod Rosutec, svojou hrou a spevom hneď naladili vynikajúcu náladu početného publika. Hneď na to na javisku sa objavili folkloristi z Trenčína, konkrétne súbor Družba. Myjavskými tancami a tancami z oblasti Trenčína predviedli s úsmevmi na tvárach ako sa bavila mládež v tejto časti Slovenska. Po nich prichádza folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice. Spevácka skupina nádhernými piesňami z Liptova predviedla svoje umenie. Tanečníci svojimi Kosteleckými čardášmi v rýchlom tempe vyhecovali publikum do častých potleskov. Po týchto súboroch sme nastupovali my naše seniorske zoskupenie, s vynikajúcou náladou, ktorú nám pripravilo nielen prostredie tohto úchvatného skanzenu, ale aj diváci, ktorí potleskami odmeňovali našich folkloristických kolegov účinkujúcich pred nami. Prvý tanec je naším úvodným číslom, je to tanec, ktorý odzrkadľuje stretnutie sa po rokoch starých kamarátov a priateľov, nekonvečný, zároveň dynamický. Nasleduje náš spevácky poklad Maruška za doprovodu našej senzačnej muziky. Tance z Fintíc, Hura z Jakubjan, folklór z oblasti Šariša. Opäť spev a záverečný zemplínsky tanec z Parchovan. Diváci tlieskajú aj počas tancov. Toto povzbudzovanie nás motivuje ešte k niekoľkým prídavkom. Sme spokojný a čo nás najviac teší spokojný sú aj diváci. Ktorí nielen potleskom, aj osobne veľmi kladne ohodnotili náš výkon.

Ďalší piatkový program pokračuje priamo v areáli dreveného mestečka. Striedajú sa muziky Šarvanci z Prahy, Poľana z Brna, Šmykňa z Ostravy, ľudová hudba súboru Považan, ale aj naša omladinárska muzika. Diváci vôkol tancujúci v tempe muziky, kto nevládal len tak si pospevoval, jednoducho atmosféra nenútená, zároveň spontánna, taká ako medzi ľuďmi, ktorí milujú folklór, je bežná. Muziky svojím repertoárom vymietli každý kút Slovenska. Pesničkami lietali po našej krajine ako tatranská meluzína. Stretnutia, pozdravenia, rozhovory, pesničky, tance, spevy, toto sú atribúty prvého večera Jánošíkovho dukátu.

Stretnutia. Redakcia Janka Hraška mimochodom bola zastúpená v hviezdnom zoskupení Jožko Halcin, Igor Hraško, Martin Bega, Maroš Lištiak a hviezdička nežná Renátka Zemanová alias „Krsná maci“. Stretli sme, spolu ja moja drobnosť a tento tým. Náladička pomaly ako na Silvestra, rozhovory plné pochopenia, spomienok a aj vízií čo do budúcna. Veľmi rád na tento večer spomínam. Je polnoc a všetko sa sťahuje do domčekov prezývaných krčmičky. Ľudová hudba neutícha. Vytvárajú sa také zoskupenia muzikantov aké si neviete a nedokážete predstaviť. Speváci z radov súborákov sa predbiehajú v rozkazovaní pesničiek. Ostatní prítomní sa nenechajú zahanbiť a zborovo dospevujú pesničky. Fantastická atmosféra. Ľudia z celého bývalého Československa. Ľudia bez hraníc, zábran, ľudia, ktorí môžu spoločne existovať, ľudia ktorých spája jediné spojivko, láska k ľudovej piesni, hudbe, tancu a zvykom. Zábava sa končí. Neradi sa rozchádzame. Ale veď aj zajtra je deň.

Cestou k autobusu pozerám na vysvietené drevené budovy s obdivom ako to dokázali postaviť tí ľudia žijúci ďaleko pred nami. Týčiaci sa kostolík vyzeral vo svetle reflektorov ako vztýčený prst upozorňujúci pozor, zajtra je tu opäť deň, keď prídu ďalší diváci, ktorí chcú vidieť a spoznať folklór Slovenska.

Sobota. Sprievod mestečkom Rožnov. Vlajky Srbska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Česka. Všetci spievajú pesničky predvádzajú úryvky tancov. Je to prehliadka a zároveň pozvánka pre divákov na ďalší program prebiehajúci v skanzene Valašského múzea. Program je nabitý. Živá klenotnica, Fujarôčka moja, Zahrajme sa, Žijeme v jednej zemi, Od Tatier k Šumave. Tak toto je výčet program z ktorých názvov môžete vytušiť čo sa odohrávalo na javisku. Nesmiem zabudnúť na roztomilé detičky, ktoré svojimi predstaveniami nás všetkých starších utvrdili v tom, že pokračovatelia tradícií sú tu, pracujú a tvoria. Bolo veľmi pekné vidieť radosť v ich tváričkach, nevinné stvorenia, ktoré berú ešte život nepokazený, ničím nerušený. Pri svojich tancoch bolo vidieť na nich hravosť, radosť a chuť ukázať svoje umenie. V celom areáli Rožnovského skanzenu súčasne prebiehala výstava ľudovo – umeleckých remesiel, výrobcovia z dreva, kože drôtu, hliny, vosku, látok, tkáčskeho remesla, hudobných nástrojoch sa tu predvádzali, kto viac zaujme svojimi výrobkami návštevníkov festivalu. Bolo sa na čo dívať a čo obdivovať.

O 20 – tej hodine začal program hostia naši milí , program zahraničných krajanských folklórnych súborov a hostí. Zasa hľadisko amfiteátra je plné. Postupne na javisko prichádzajú jednotlivé súbory. Predvádzajú svoje tance spevy muziku, jednoducho svoje umenie. Potlesk po každom predvedenom čísle. Diváci sú spokojní. Všade vôkol perfektná atmosféra. Nikto neľutuje. Diváci, že prišli na toto podujatie. Účinkujúci, že ukázali kúsok seba, svoje umenie, trpezlivosť pri nácvikoch, talent, pevnú vôľu. No veď hej, bez týchto atribútov sa prakticky nič nedá robiť. Na tomto vystúpení ma zaujali krajanské súbory. Slováci zo Srbska rozprávali takou peknou slovenčinou, že som si pomyslel, aby ich popočúvali aj niektorí moderátori našich verejnoprávnych médií. Tam kde je mäkčeň tak ho aj vyslovili. Čo vy na to? Možno že by stálo aj za verejnú diskusiu. Slováci z Rumunska respektíve dievčatá si v bielučkých krojoch posadali na trávu v parku, vyzerali ako biely vienok, aký nosia dievčatá na hlavách pri svojich hrách a začali spievať slovenské pesničky. Okolo nich sa zhromaždilo veľké množstvo divákov. Samozrejme , že ich výkon odmenili silným potleskom. Je udivujúce ako táto skupina ľudí v Rumunsky si udržiava tradície a uchováva dedičstvo svojich predkov.

Nasleduje ďalšia atrakcia tohto festivalu. Je postavená na šikovnosti, improvizácii súťažiaceho. Čo to je. Predsa 9. majstrovstvá Valašského kráľovstva v mútení masla. Zúčastnili sa zástupcovia všetkých kolektívov. Ženské obsadenie. Medzi tým chlapci súťažili v súťaži Od buka do buka v rôznych disciplínach ako jedenie chleba s bryndzou, pitie žinčice a podobné veselé a vtipné disciplíny. Dievčatá veselo mútili až domútili a predstave si víťazom sa stalo spojené ženstvo Omladiny a Považanu. Radosti bolo viac ako namúteného masla. Patrične sme to oslávili. Naša Nataška si to zaslúžila. Podotýkam, že všetko moderoval Igor Hraško vtipne, bez zaujatosti. Ozaj. A ako fungovalo v tom čase rádio Janka Hraška ? Chcel by som vedieť Vaše vyjadrenie. Koniec súťaží. A poďme ho do miesta zábavy, hudby a spevu. V krčmách skanzenu je opäť veľmi živo. Muziky vyhrávajú, všetci spievajú a je nám všetkým zúčastneným fajn. Je hlboká noc staručké stavby sú stále vysvietené a partia sa rozchádza. S úsmevmi a pocitmi vynikajúco stráveného dňa.

Nedeľa. Zasa deň v zajatí folklóru. Hrajte mi husličky, program predvádzaný všetkými muzikami samozrejme so spevom. Živio – naši jubilanti. Trojhodinový program súborov, ktoré tohto roku oslávili nejaké väčšie či menšie jubileum. Považan, Poľana, Družba, Detvan, Stavbárik, Sálašan, Zelený veniec, Čučoriedky to sú kolektívy, ktoré v tomto programe účinkovali. Nasleduje galaprogram pod názvom Z rodného kraja. Účinkujú v ňom všetci zúčastnení. Program mal gradáciu, bolo poznať, že je to záverečný program tohto festivalu. Amfiteáter naplnený, diváci nadšení, potlesky neutíchajúce. Náš kolektív účinkoval ako posledný, vraj preto, že sme sa stali opäť laureátmi tohto famózneho festivalu. Laureát je verejne ocenený umelec, v tomto prípade kolektív. Hlboko si tohto ocenenia vážime, sme veľmi radi, že sme nesklamali organizátorov a hlavne divákov. Zároveň nás to ďalej zaväzuje, aby sme naďalej pracovali tak ako pracujeme.

Rozlúčka. Lúčime sa medzi sebou. V úvode festivalu ešte neznámy, teraz už dobrý kamaráti. Objatia, stisky rúk a obligátne do videnia. Áno do videnia folkloristi. Odchádzam zo skanzenu, ktorý nás na tri dni prichýlil, na ktorý som si zvykol a ktorý mi bude dlho chýbať. Ale budú mi chýbať aj ľudia, ktorí boli na tomto festivale, pretože ani jedna stavba bez človeka nie je živá. Lúčim sa s prekrásnymi drevenými budovami, ktoré vybudovali naši predkovia, ktoré mi dodávajú silu a inšpiráciu aby som naďalej uchovával toto dedičstvo. Lúčim sa so starými košatými lipami v tomto Valašskom múzeu, ktoré svojou mohutnosťou a krásou vzrastu vo mne evokujú symbol. Symbol Slovanstva, symbol spolupatričnosti, symbol národnej hrdosti.

Som pyšný na to čo sme všetci bez rozdielu, na tomto festivale dokázali a ukázali. Prajem Vám veľa šťastia a zdravia. Váš Imi z Omladiny.

P.S.: Nebolo to dlhé? Ak hej prepáčte. Ja som už raz taký.

Fotky z Jánošíkovho Dukáta 2009:  

Autorka fotiek: Renáta Zemanová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jano Chabada

Povedz mi Anicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV