3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dni Majstra Pavla v Levoči
Dni Majstra Pavla v Levoči

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Dni Majstra Pavla v Levoči

18. 08. 2009

Kultúrne udalosti pod názvom "Dni Majstra Pavla v Levoči" vyvrcholili v dňoch 14.-15.8.2009 tradičným " Karpatským remeselným trhom" - stretnutím ľudových výrobcov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky.

Slnkom zaliate Námestie Majstra Pavla už po deviatykrát ožilo tradičnými ukážkami zaujímavých ľudových remesiel. Takmer 140 remeselníkov meralo cestu do starobylého mestečka, aby pred očami našich, ale aj veľkého počtu zahraničných návštevníkov predviedli svoje zručnosti. Ukážky tradičného hrnčiarskeho, drotárskeho, rezbárskeho remesla sprevádzali údery mladého majstra kováča zo Zvolena, tlkot tkáčskeho stroja mladej dievčiny zo Spišskej Novej Vsi a ľudové piesne harmonikárky z Prievidze dotvárali pravú atmosféru koncertu majstrovských rúk.

Kde-tu sa do pravej jarmočnej atmosféry vlúdili zvuky padajúcej omietky spôsobenej prácou remeselníkov, ktorí sa podieľali na rekonštrukčných prácach starej Levočskej radnice. Tá pravdepodobne na budúci rok privíta účastníkov v novom šate.

Návštevníci mali možnosť obrovského výberu originálnych výrobkov z dreva, kože, skla, keramiky, včelieho vosku, pletených a tkaných textílií, vkusne viazaných dekorácii z prírodného materiálu, liečivých bylín a voňavých vreciek levandule,... Nechýbali ani domáci remeselníci z Levoče - drevorezbár pán Školník so svojim synom, ktorých detailné vypracovanie konských záprahov neunikli pozornému oku návštevníka. Ručne vyrábané voskové sviečky pani Meckovej svedčili o umeleckej schopnosti kombinácii farieb a majstrovsky zvládnutom tajomstve remesla, ktorému sa priúčala až v zahraničí.

Medzi našich remeselníkov sa tradične priateľsky začlenili aj pozvaní výrobcovia z družobného mesta Levoče z Litomyšle a zo Starého Saczu a Lanzutu v Českej republike. Veľkou zaujímavosťou bolo vidieť zhotovovanie pečatí s iniciálmi mien mladou českou majsterkou svojho umenia pani Jelínkovou, ktorá merala takmer 600 km cestu z Mělníka, aby prítomným poodhalila čaro netradičného kovorytectva.

V piatok popoludní Levoču poctil svojou návštevou samotný prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič, atmosféru si prišiel vychutnať aj herec pán Huba s manželkou , exminister Milan Ftáčnik  a primátor mesta Ing.Miroslav Vilkovský.

Veľkú zásluhu na úspešnom priebehu Karpatských remeselných trhov mali predovšetkým organizátori mesta, ktorí s veľkým citom uskutočnili výber spomedzi takmer 200 uchádzačov, tradične zabezpečili prípravu vkusných drevených stánkov k prezentácii a s pokojom zvládli celú organizáciu, za čo im patrí veľká vďaka.

Autor: Renáta Hudeková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Brezinky Polomka

Svadba zavijanka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV