3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Horná Maríková ponúkla veľa krás
Horná Maríková ponúkla veľa krás

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Horná Maríková ponúkla veľa krás

05. 08. 2009
Horná Mariková

Maríkovské folklórne slávnostiDňa 18. júla 2009 sa v malebnej dedinke, pár kilometrov od českých hraníc, v Hornej Maríkovej konali 17. Marikovské folklórne slávnosti. Zámerom organizátorov folklórnych slávnosti je zachovať tradíciu tohto významného podujatia, nakoľko Horná Mariková už roky patrí medzi centrá folklóru nielen na Považí, ale i v rámci Slovenska. Folklórne slávnosti sú príležitosťou na stretnutie s tradičnou ľudovou kultúrou v jej rôznych podobách.

Folklórny deň v Maríkovej sa začal tradičným pozvaním bubeníkom po obci. Prvý oficiálne vystúpenie si na starosť vzala mužská spevácka skupina z Hornej Maríkovej. Ďalší bohatý program tvorili pozvané súbory napr. Žrnovanka, Javorník, Praznovanka, Heligonkári z Fsk Limbora, Kubra, DH Opatovanka a množstvo ďalších skvelých účinkujúcich. Potlesk publika si vyslúžila aj cimbalová muzika Hora či ľudový rozprávač Štefan Hruštinec. Títo účastníci si ešte mohli vychutnať vystúpenie v skromnom, no o to prítulnejšom amfiteátri. Posledným dvom hosťujúcim súborom však počasie nedoprialo a prítomní sa museli presunúť do tunajšieho domu kultúry. Nepriazeň počasia, chýbajúce ozvučenie a náhradné podmienky však nezabránili výkonom FS Brezová a FS Vranovčan. Preplnená sála priaznivcami folklóru nezostala dlho chladná. Vyslúžený ,"standing ovation" si odniesol záverečný program FS Vranovčan. Slávnosti sa však vystúpeniami nekončili. Pokračovali sprievodnými podujatiami - výstavou ľudových hudobných nástrojov z trenčianskeho regiónu a Slovácka, predajom remeselníckych výrobkov spojený s ukážkami pracovných postupov, ochutnávkou tradičných marikovských, prečínskych, lyšanskych a lednických jedál, výtvarnými tvorivými dielňami pre deti, hrou Dychová hudba pri OcÚ v Hornej Marikovej a ľudovou veselicou pod vedením Bana Band z Novej Dubnice.

Tohtoročné 17. Marikovské folkórne slávnosti ponúkli skutočne veľa krás. Tradícia slávnosti určite nezanikne a budúci 18. ročník určite opäť ponúkne zaujímavý program, ktorý obohatí srdca každého účastníka.

Zapnite si rádio Rádio JankoHrasko.sk a pozrite si fotografie. 

Zdroj (text a foto): Mirka Babinčáková

Kde nájdete Hornú Maríkovú?


Zväčšiť mapu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Ach mamičko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV