3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jánošíkove dni 2009
Jánošíkove dni 2009

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Jánošíkove dni 2009

04. 08. 2009
Terchová

Prvý augustový víkend už tradične patril Jánošíkovým dňom v Terchovej. Milujem terchovské piesne a kraj pod Rozsutcom je moja „srdcovka“, takže som uvítala možnosť prísť na 47. ročník terchovského festivalu, aj keď som si už kdesi hlboko v minulosti povedala, že hádam bude lepšie tento termín vynechať a navštíviť Terchovú inokedy. Pýtate sa prečo? Nuž ... nazvime to napr. „zlou skúsenosťou“. A pri pohľade do programu ma prepadala aj teraz skeptická nálada. Keď sme v piatok prechádzali popod amfiteáter, napadlo nás, že sme omylom zablúdili do zábavného parku a nie na folklórny festival. Kolotočové atrakcie mi doslova vyrazili dych. Ale chuť som si spravila u krajčírky pani Komačkovej, kam sme zašli pre Igorov novučký terchovský kroj. Stihla som sa povypytovať na všetko možné okolo ženského kroja a pani Komačková mi ochotne poukazovala materiály aj rôzne varianty. Niet nad profesionálny pohľad na vec! A potom sme už zakotvili 6 km od Terchovej, v dedinke Belá. Tam nás čakal zvyšok partie, teda ĽH Hanuliakovcov z Martina a sprievodný tím. Ľudkovia moji! Už veľmi dlho som si takto nezaspievala a aj keď to vyzeralo, že na druhý deň budeme všetci len šepkať alebo (ako kamarátka Zuzka Tajek Piešová poznamenala) si budeme hlasivky na  noc do pohára vykladať, Hanuliaci vyhrávali hlboko do noci a náš spev bolo počuť isto až za kopec. A rozkazovali si aj miestni obyvatelia - v krčme, kam sme sa na chvíľu tiež presunuli, skrátka autentika, ako má byť.

V sobotu sme sa vybrali pozrieť sprievodné akcie pod „amfik“. V hlavnom stane bežal program od jedenástej hodiny, v relaxačnom centre výstava čiernobielych fotografií Milana Kosca a samozrejme neodmysliteľné stánočky predajcov lákali svojim tovarom nejedného návštevníka. Boli sme zvedaví najmä na ľudových výrobcov, ale s biedou sme ich napočítali 12. Zvyšok ... zvyšok patril do inej „sekcie“. Asi namietnete, že tento fenomén nie je problémom len na Terchovej. Ale mám pocit, že Jánošíkove dni už začínajú byť týmto povestné a v očiach folkloristov klesajú na priečke hodnotenia, lebo cestou po dedine som počula nejeden podobne sklamaný komentár. A byť v tom istom termíne aj iný folklórny festival, návštevníkov (folkloristov) pod Rozsutcom ubúda. Nie je pre mňa jednoduché niečo také napísať, lebo tento región naozaj milujem. Ale nie je folklórny festival ako folklórny festival. Po večernom programe, v ktorom vystúpili aj tradičné terchovské zoskupenia – a to som myslela, že miestny „symfonický orchester“ je recesia len na jeden rok, vypukol veľký ohňostroj. Ten symbolicky odštartoval ľudovú veselicu v šapitó Pod Bôrami. Do tanca hrala skupina Eminent. Bola som rada, že sme 6 km ďaleko a nemusíme počúvať túto diskotéku ako ostatní nedobrovoľní poslucháči.

Nedeľa bola pre nás hlavným programovým dňom a preto sme si nastavili budík na skoršiu rannú hodinu a takmer celé osadenstvo drevenej chalúpky sa hodilo do gala, teda do terchovských krojov. Naladili sa nástroje, prevetrali hlasivky a hybaj do Terchovej. Tam sa po tradičnej svätej omši za nositeľov ľudových tradícií rozbehlo hlavné nedeľné lákadlo – konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej. Slnko neúprosne pieklo, furmani robili posledné úpravy na vozoch a kone trpezlivo čakali, kým posádky nasadnú a sprievod sa konečne pohne hore dedinou. Stalo sa. Zažila som na vlastnej koži niečo, čo som dovtedy videla len ako divák. Skvelý zážitok! Vajnorka v terchovskom kroji na voze s terchovskou muzikou spieva na plné hrdlo vo Vrátnej doline. Ani naši furmani neostávali pozadu! Milan Rogoň a Viktor Miho sa nedali odradiť ani plným hľadiskom pod sochou Jánošíka a naplno si s Hanuliakmi zaspievali na mikrofón aj priamo na javisku. Predstavili sa všetky posádky so svojimi furmanmi, hostia aj domáci. Bola to pestrá a farebná prehliadka.

A nedeľa sa chýlila ku koncu. Slnko nás v ten deň riadne potrápilo, ihličie sme si vytriasali zo spotených krojov až do večera, hlasivky preskakovali od únavy. Ale boli sme tam a zažili Jánošíkove dni na vlastnej koži. To krásne si uchováme v pamäti a na zlé zabudneme. Len nám možno bude vŕtať v hlave otázka, kam až tento „festival“ zájde.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

VFS Janosik Zvolen

Muzika

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV