3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jak nás učili matere viprávjat (V. časť)
Jak nás učili matere viprávjat (V. časť)

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Jak nás učili matere viprávjat (V. časť)

25. 01. 2010
Vajnory

Ornament

Zápisňica o podmínkách prijacá pastíra v urbárskej obci Vajnori ze dňa 3. XI. 1908

Teda Pavel Darovec bude poznovečki prijatí do jeho sužbi, enem na jeden rok pod následujúcima podmínkama, aš sa teda na ňe podvolí.

1. Teda Pavel Darovec nebiu uš enem kravskím pastírem, jak biu dosál, ale bude on aj vouskím pastírem a dosál vouskí pastír nebude zas enem vouskím pastírem, ale aj kravskím a to na ten spúsob, jak to biuo za starích pastírú za Oravca a starého Darovca, že budú pásat každí jeden tídeň kravi a na druhí tídeň voui a to tak, že sa budú každí tídeň zamíňat a ze šeckím sa budú na poui dzelit. Téš budú mjet každí bujáku, ale s tima sa dzelit nebudú, abi si na sebja zvikli.

2. Každí pastír je povinní stádo krokem pres dzedzinu hnat, na konci stádo nezdržat a né jak sa to dofčilka robiuo, na konci predek zadržali a potom ho v jednej hrbje ven vyhnali. Aš to pastír nezadrží, prekračuje narídzeňí.

3. Ket ide okouo gazdú, každého úctivo pozdravit, ale né enem tak pod fúze, ale aj širák dvihnút. Na statek sa nesmí škaredo pokrikovat a oplzué suová vipúščat z hubi, lebo takéto škaredé suová chitajú desetroční kamasi s otevrítú hubú a potom sa roďičé čudujú, že de to čuli. Téš sa zakazuje bíku do stáda brat, lebo ňekolkím kravám na frajplaci rebrá pouámali a téš proto sa to zakazuje, že skákáňí bíku na kravi v dzedziňe s vitreščeníma očama pozorovali štrnástroční chuapčiska a dzifčence a chuapci bili potom takí rozbabraní, že moseli držat pempetre, abi im z rúsporka nevibjehli a dzífčence uscávali každích pjet minút.

4. A téš je povinní pastír na pouedňe šecko stádo ge studňi hnat a šecek statek porádno napojit. Pastír aj ket mu žena donese dobrí objed, nesmí túto bar de na pasínku vivalit, lebo takímto počínaňím sú chuapci pasúci statek velice rozbabraní a nemožú pokojno páscit, lebo mislá enem ... šak víte nač.

5. Pastír sa nesmí více psú držat jak jedného. Lebo sa stauo více prípadú, že psi telence roskrvácali, kravám uši popretrhávali a ňekerím ich aj odkusli. To sa téš prísno zakazuje, že palicu pastír mjet nesmí a kebi bíkem biu napadnutí, nech rači uteče, ale zvíracu nech neublíži. Téš kameňe po statku hádzat nesmí.

No toto bi biuo šecko, neňi teho moc, ale mi zástupci Urbárskej obci Vajnori budeme prísno dohlédat, abi toto narídzeňí biuo od začátku aš do konca dúsledno plňené. A ešče podotíkame, že do si svojej sužbi neváži, mi sa s ňím srat nebudeme, ponúka sa nám dost pastíru, máme z čeho vibírat. Toto bi biuo šecko, estli nemá ňegdo ňeco múdreho k vjeci dodat a pripomenút.

Potpísaní za ceuí víbor Jakub Mašla - preceda

Ve Vajnoroch zbírá, pritupluje a spisuje Bohumír Hrabák, pre Vás priniesla Renátka

Zdroj : Vajnorské vidzeňí 4/2009

Vedeli ste, že:

poznovečki = znova
dofčilka = doteraz
frajplac = voľné priestranstvo v dedine
pempétr = kyvadlo hodín alebo mužský pohlavný úd
pouedňe = poludnie
dosál = doposiaľ
na poui = na pol
suovo = slovo
rúsporek = rázporok
rači = radšej
k vjeci = k veci
prituplovať = pripomenúť, zdôrazniť

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

MATUS MITTER

Ved sa dozvedali

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV