3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čardáš z Abova - Koncert a krst CD
Čardáš z Abova - Koncert a krst CD

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Čardáš z Abova - Koncert a krst CD

24. 02. 2010
Košice

Štvorica východniarov, známych aj ako Čardáš z Abova nahrala koncom minulého roka CD s krásnymi abovskými a rómskymi čardášmi. Jedni z najlepších východoslovenských muzikantov nahrali a naspievali to najlepšie zo starých a zabudnutých melódii Abova, teda okolia Košíc.

Nosič je výsledkom projektu „Čierno-biela svadba", na ktorom sa kapela hudobne podieľala. Cieľom projektu je poukázať na spoločenské spolunažívanie na Slovensku s apelom na odbúranie predsudkov majority voči rómskej minorite, ktoré sa autori snažili pretaviť do umeleckej podoby a týmto spôsobom sa tak pokúšajú nenásilne nastoliť celospoločenskú diskusiu s cieľom akceptácie zvláštností jednotlivých menšín a entít.

O nás

cardas

Absolventi Košického konzervatória a dlhoroční členovia folklórnych súborov a skupín východného Slovenska. To sú členovia kapely Čardáš z Abova. Názov zoskupenia vychádza z koreňov a života kraja, ktorý chce teleso reprezentovať. „Čardáš" - vyjadruje charakter a ťažiskové zameranie repertoáru a „Abov" určuje oblasť z ktorej jednotliví členovia pochádzajú. Kapela vznikla v roku 2008, dohodou štyroch umelcov, ktorý sa už dlhšie stretávali na spoločných kultúrnych podujatiach.

Zloženie:

Jozef Vasiľ - husle
Matúš Kruták - viola
Tomáš Oravec - cimbal
Vojtech Bunda - kontrabas

Repertóár je do značnej miery podmienený názvu, a teda jeho významnú časť tvoria čardáše rôzneho charakteru, tempa a pôvodu. Hlavným cieľom Čardáš z Abova, je priniesť ľudom zábavu a vyvolať v nich také emócie, aké sú typické pre ABOV.

Na tvári beťársky úsmev, v srdci neutíchajúci oheň, v duši pokoj ako nedeľa na Above a v hlave hrdosť Slánskych vrchov. Práve to je typické pre Abov a jeho čardáše, ktoré sú najenergickejšími a najohnivejšími na Slovensku!

„ČARDÁŠ Z ABOVA" - krst

Kde a kedy:  17.3.2010, 18:00, Divadlo Thália, Košice

Krstní rodičia: Marián Čekovský a Antonín Gondolán

Vstupné: dobrovoľné

Moderátor večera: Igor Hraško z internetového rádia www.jankohrasko.sk

Autor: Matúš Kruták

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Helpan

Kade idem , tade pijem- A v milovaniej dvore

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV