3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangová nedeľa v Martinskom MSD
Fašiangová nedeľa v Martinskom MSD

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Fašiangová nedeľa v Martinskom MSD

14. 02. 2010
Martin

TuronNa nedeľu, 14 februára 2010 predpovedali pekné počasie. Pôvodne sme mali ísť na iné miesto našej krajiny, ale osud chcel, aby sme napokon ostali „doma". V každom prípade sme vedeli, že v martinskom Múzeu slovenskej dediny, v Jahodníckych hájoch, sa koná prvé tohtoročné podujatie „Už sa fašiang kráti". No a nakoľko fašiangové masky mali vstup zdarma, tak sme sa aj my namaskovali a hybaj do Hájov.

Pri vstupe sa nás pýtali, kde sme boli doteraz, pretože podujatie začalo už o 10:00 a my sme prišli tesne po dvanástej a zmeškali sme prvý sprievod fašiangových masiek. Zvítali sme sa so známymi (tiež maskami) a dozvedeli sa, že o 13:00 je ďalšia fašiangová pochôdzka dolu hlavnou ulicou skanzenu až ku krčme, kde už čakala muzika. Radi sme sa zapojili aj do úvodnej hlasovej a pohybovej rozcvičky, lebo sa bolo treba rozohriať na pracovnú teplotu. Postupne sa zbehlo do sprievodu asi 50 fašiangových maškár - turoň, sitár, chlap v koši, polchlap - polžena, jazdec na koni, medveď, žid, čerti, anjel, cigánka s cigáňom, vodník, hasič, vojak, gazda, Marfuška, slamenák, smrťka, ženích a nevesty, strigy a iné. A všetko sa to pustilo dole ulicou z veselým spevom - Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde, kto nemá kožúška, zima mu bude... V tomto prípade boli maškary poriadne naobliekané, takže zima nikomu nebola.

Dolu pri muzike si mnohí aj zatancovali, zaskákali, no zahrievala nás aj medovina či sánkovačka s deťmi, ktoré sa spolu s rodičmi prišli pozrieť do skanzenu. Deti šantili na snehu za asistencie niektorých masiek a rodičia sa viac či menej dobrovoľne zapojili do diania pred miestnou krčmou, kde sa tancovalo a spievalo. A aj keď ste chceli zostať len ako nezúčastnený divák, nepodarilo sa vám to. Každú chvíľku vás niektorá maska stiahla do kola. Alebo vás zo zálohy prepadla nevesta a už sa vám na líčku červenel bozk ako výročná pečiatka na pamiatku dnešných fašiangových slávností. Nuž a prišlo samozrejme i na srdcervúce pochovávanie basy, ktoré nám predviedli členovia folklórneho súboru Fatran z Martina. Pridali sa k nim aj členovia FS Turiec z Martina a Lysec z Belej. A pretože sa nakoniec ukázalo aj slniečko na modrej oblohe, padla dobre aj zimná prechádzka po krásnom, slnečnom a zasneženom skanzene. Zimná atmosféra má svoje kúzlo a ja verím, že to dnešné čarovné odpoludnie si užil každý, kto zavítal do Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

DFS Prvosienka

S tebou sa ja marni svete

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV