3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangy 2010 v Liptovských Sliačoch
Fašiangy 2010 v Liptovských Sliačoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Fašiangy 2010 v Liptovských Sliačoch

18. 02. 2010
Liptovské Sliače
fasiangy

V najväčšej dedine na Liptove má fašiangovanie dlhoročnú tradíciu. Tento rok na ňu nadviazalo Občianske združenie Dráčik. Mládež i dospelí členovia pripravili FAŠIANGY - BURSU v sobotu 13. februára v časti Vyšný Sliač.

Za pomoci folklórnej skupiny Sliačanka i viacerých jednotlivcov zorganizovali fašiangovú pochôdzku po obci a večer tanečnú zábavu pri ľudovej hudbe. Návratom do histórie bolo miesto konania zábavy - autobusová garáž, kde sa kultúrne podujatia konali v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Fašiangový deň začal svätou omšou v kostole Dvoch Sŕdc a vyhlásením bursy na parkovisku pred kostolom. Potom sa viac než 50 - členný sprievod masiek, spevákov. tanečníkov a muzikantov pobral na dolný koniec obce, odkiaľ sa začala pochôdzka po všetkých uliciach Vyšného Sliača. Na čele sprievodu šiel ozdobený konský povoz - rebriniak a originálna sliačanská maska Chriapa.

Šikovné gazdinky nachystali pre bursovníkov typické jedlá ako kapustnica či krapne, ale aj veľa ďalších dobrôt. Nechýbalo varené víno, hriatô a iné tekutiny. Fašiangový deň sa skončil po polnoci symbolickým pochovaním basy.

Autor: Alena Balážecová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV