3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Film a katalóg Remeslo má zlaté dno
Film a katalóg Remeslo má zlaté dno

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Film a katalóg Remeslo má zlaté dno

25. 02. 2010
Dolný Kubín

Taký je nielen názov medzinárodného projektu, ktorý Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja realizovalo v spolupráci s českými partnermi v uplynulom roku, ale i názov hodinového dokumentárneho filmu a katalógu ľudových tvorcov, ktoré tvoria časť výstupov a výsledkov úspešného projektu a k adresátom i širokej verejnosti sa dostávajú v týchto dňoch.

V dokumentárnom filme sa portrétmi prezentujú kováč a zvonkár Stanislav Otruba zo Zázrivej, drotár a kováč Štefan Smržík z Námestova, rezbár Ján Kokoška zo Zázrivej, keramikár Ľubomír Hoľma z Trstenej, tkáčka Elena Pavolková z Veličnej, kamenár Jaroslav Sucháček z Lhoty a Vsetína, tkáčka Blanka Mikolajková z Rožnova pod Radhoštěm, metlár Jiří Ondřej zo Zubří, rezbár Petr Stoklasa z Velkých Karlovic a kováč Josef Hruška z Valašského Meziříčí. Jeho cieľom je podporiť a prezentovať zručnosť a schopnosť ľudových umelcov a remeselníkov tvoriť hodnoty vychádzajúce z miestnych kultúrnych špecifík ako súčasti spoločného kultúrneho dedičstva.

Súčasťou projektu je i vydávaný katalóg, na ktorého stránkach našlo svoje miesto 70 ľudových tvorcov. Tých, ktorí vo svojej práci rešpektujú pôvodné postupy, farebnosti a tvary i tých, ktorí reflektovali a prijali ponuku prezentácie. Katalóg je členený podľa jednotlivých typov remesiel a podľa materiálu, ktorý je v konkrétnej remeselnej činnosti dominantný (drevo, kameň, textil, perník, pečivo, keramika, kraslice, kov a drôt, obuv) a tvorí reprezentatívnu vzorku súčasného stavu v oblasti ľudovoumeleckej tvorby na slovensko-českom pohraničí. Katalógom Oravské kultúrne stredisko umožňuje spoznať a chrániť tradičné technológie, z ktorých mnohé pretrvávajú už stáročia, vyznačujú sa osobitým štýlom a stali sa reprezentantmi -- kultúrnymi identifikátormi regiónov. Propaguje ich ako cenné prejavy a napomáha podpore a popularizácii ich nositeľov ako reprezentantov miestnej identity.

Projekt revitalizácie, podpory a popularizácie tradičnej remeselnej tvorby na slovensko-českom pohraničí bol určený nielen ľudovým tvorcom, remeselníkom, ale všetkým záujemcom, ktorí chceli spoznať tajomstvo tradičných remesiel a technológií. V rámci projektu boli realizované tvorivé dielne zamerané na prácu s hlinou, drevom, kameňom, textilom, ovčou vlnou i na výrobu hudobných nástrojov a prezentácie folklórnych súborov v Trstenej, Babíne, Oravskom Bielom Potoku, Malatinej, Oravskej Polhore, v Českej republike v Rožnove pod Radhoštěm a v Kozloviciach. Projekt pripravilo Oravské kultúrne stredisko v spolupráci so zahraničnými partnermi -- s Valašským múzeom v prírode v Rožnove pod Radhoštěm a obcou Kozlovice a s rozpočtom viac ako 72 tisíc euro bol realizovaný s podporou Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Autor: PhDr. Miroslav Žabenský, Dolný Kubín 19.2.2010

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Veronika Bodnáriková

Veď je lastovička

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV