3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Výstava "V kuchyni starej mamy"
Výstava "V kuchyni starej mamy"

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Výstava "V kuchyni starej mamy"

08. 03. 2010
Selenč

V nedeľu 7. marca v etno priestore domu kultúry v Selenči bola otvorená výstava pod názvom "V kuchyni starej mamy". Výstavu spočolne nainštalovali členky Etno sekcie zo Selenče a hosťky, členky Spolku žien z Kovačice.

Úvodom kratšieho programu prítomných privítala a o nainštalovanej výstave v krátkosti hovorila vedúca etnosekcie Viera Strehárská.Vo svojom hovore pani Strehárská vyzdvihla, že kuchárka bola vždy skromná, tichá, ktorá si vedela zariadiť svoju kuchyňu v ktorej potom v tichu chystala jedlá pre svoju rodinu.V mene hostí z Kovačice prítomným sa prihovorila a o kovačickej kuchyni hovorila predsedníčka Spolku žien Zuzana Hrková. V kratšom umeleckom programe sa predstavili básňami a piesňami Malvína Zolňanová, Ľudmila Ragová, Anna Berédiová, Marian a Pavel Častvanovci, Monika Trusinová a Anita Provodovská, ako aj žiacky orchester základnej školy. Výstavu si boli pozrieť aj vzácne hosťky z Pivnice a Lalite.

Výstava je venovaná výzoru a vybaveniu kuchyne, takej akú mala stará mama kedysi. Našli sa tu rôzne náčinia z dreva, hliny a potom už kovové a porcelánové. Nechýbal ani murovaný a omaľovaný sporák. Našli sa na výstave aj časti kuchynského nábytku vyplnené taniermi, šálkami, závaraným kompótom, voňavým ovocím a i.

Tiež sa mohli vidieť " kuchárky", ktoré zdobili steny v kuchyni na ktorých boli vypísané rôzne heslá. Súčasťou výstavy sú aj zástery, ktoré staré mamy používali pri práci v kuchyni. Taktiež nevystál ani Selenčský receptár tradičných selenčských koláčov. S týmito receptami sa pokúsia dostať do Kuchárskej knihy, ktorú chystá Asociácia spolkov slovenských žien. Návštevníci mohli aj ochutnať tieto tradičné koláče, ktoré prichystali členky etnosekcie pre pohostenie.

Súčastnejšie kuchárky už používali aj kuchárske knihy, ktoré tiež mali svoje miesto na výstave. Na výstave sa mohli vidieť aj výrobky z domácej kuchyne ako je domáci chlieb, svadobný koláč-brána, a i. O presnom počte výstavných eksponátov sa nedá ani povedať. Hosťky z Kovačice tiež mali svoj priestor na ktorom predstavili svoje exponáty venované kuchyni. Taktiež na tvári miesta hosťky robili koláče tradičným spôsobom.

Za takúto krásnu výstavu môžeme vďačiť usilovným členkám etnosekcie, ktoré vynakladajú maximálne úsilie aby svojím spoluobčanom pri príležitosti 8. marca, MDŽ každoročne prichystali príležitostnú výstavu vo svojom výstavnom priestore. Výstava sa mohla pozrieť v nedeľu 7. a v pondelok 8. marca v popoludňajších hodinách.

Autor: Juraj Berédi -Ďuky

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Kandracovci

Ľúbostné z Kyjova

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV