3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Tvrdošíne vystavia najkrajšie slovenské kraslice
V Tvrdošíne vystavia najkrajšie slovenské kraslice

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

V Tvrdošíne vystavia najkrajšie slovenské kraslice

12. 03. 2010
Tvrdošín

Výstavné priestory Mestského kultúrneho strediska v Tvrdošíne budú od 22. marca vyhradené krasliciam. Na predajnej výstave s názvom Veľkonočné dekorácie sa svojou tvorbou bude prezentovať viac ako 150 tvorcov zo Slovenska a Poľska. Tých, ktorí poslali svoje práce do 8. ročníka celoštátnej súťaže O najkrajšiu slovenskú kraslicu.

Ich autori si za zdobiace techniky zvolili najčastejšie voskovanie, dierkovanie, olepovanie farebnými bavlnkami, drôtovanie a rôzne nové experimentálne techniky, vyskytujúce sa najčastejšie v detských prácach. Odborná porota rozhodla udeliť sedem cien v kategórii dospelých a desať cien v rôznych vekových kategóriách detí.

V kategórii dospelých tvorcov, kde hlavnú cenu získal Ján Stopjak z Kysuckého Nového Mesta, mimoriadnu cenu Ivan Hmirák z Myjavy a cenu za tvorivý prístup Monika Gotthardtová z Košíc, zaujali najmä súťažné kolekcie. Medzi ďalšími ocenenými je Paula Smolková z Oravskej Poruby za kolekciu dierkovaných a oliepaných kraslíc, Mária Mizeráková ml. z Pobedimy s kolekciou drôtovaných kraslíc, Vlasta Jagnešáková zo Sihelného s kolekciou kraslíc zdobených bavlnkami a Viera Bojnáková z Námestova s kolekciou voskovaných modrotlačových kraslíc.

Víťazmi v detských kategóriách sa stali Barborka Kopilcová a Marek Kaprálik z Hruštína, Mária Dudášiková a Michal Ondrek z Brezy a Marek Rechtorík z Brezovej pod Bradlom. Farebnosť, zachovanie štýlu či naopak -- experimentovanie so vzormi a tvarmi budú môcť na krasliciach záujemcovia obdivovať do 6. apríla.

Súčasťou otvorenia výstavy bude 22. marca o 15.00 hodine vyhlásenie výsledkov celoštátnej súťaže a odovzdanie cien. Súťaž spolu s výstavou pripravilo v spolupráci s mestom Tvrdošín Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Autor: Miroslav Žabenský, Oravské kultúrne stredisko

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jano Chabada

Nepozeraj ma mila

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV