3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľký piatok
Veľký piatok

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Veľký piatok

01. 04. 2010
Košice

Veľký piatok je v kresťanskom kalendári piatok pred Veľkou nocou, súčasť Svätého týždňa a veľkonočného tridua. Veľký piatok patrí v kresťanstve k dňom v roku, kedy sa ľudia prísne postili. V minulosti sa v tento deň konzumoval len krajec chleba a pohár vody, končili sa poľné práce a všetko sa pripravovalo na Veľkú noc. 

Podľa tradície sa na Veľký piatok už nemalo hýbať so zemou, pretože z kresťanského hľadiska je to deň keď, Ježiš Kristus zomiera na kríži. Pre kresťanov je to deň hlbokého smútku, v ktorom si pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Je to deň, „keď iba hriešnik je veselý". V kostoloch sa vo Veľký piatok nekonajú omše, už od Smrtnej nedele až po Veľký piatok sa spievajú pašie.

S Veľkým piatkom je spojených toľko povier a zvykov, ako s máloktorým dňom v roku. Už pred východom slnka sa najmä mladé dievčatá chodili kúpať, vyumývať v potoku, aby boli po celý rok zdravé a pekné:

Ścesce ci Bože ti Jordan vodičko
Jak ti zmivaš rince i kamince
Tak ti zmivaj z mojeho cela priśče.

Maslo sa malo v ten deň zmútiť pri potoku, lebo potom sa neskazilo a slúžilo na pomastenie popukanej pokožky na nohách a rukách.

Gazdovia na Veľký piatok zvyčajne robievali značkovanie oviec, pretože verili, že ovce menej cítia bolesť a rany sa im rýchlejšie zahoja. Tak ako sa mali rýchlo hojiť rany zvieratám, takisto rýchlo sa mali hojiť poškodené miesta na rastlinách - preto sa v tento deň štepili mladé stromčeky. Ak sa ten deň strihali ovce, určite im narástla bohatá vlna. Chlapci, ktorí chceli mať husté, bujné vlasy, sa tiež strihali len na Veľký piatok.

Čarodejnú atmosféru veľkonočného obdobia sa usilovali využiť aj vydajachtivé dievčatá. Napríklad hádzali do vody malé jedľové vetvičky. Ak ich niesla voda po prúde, mali sa vydať vo vlastnej obci. Ak vetvičku stočil vír iným smerom, mali sa dostať za nevesty inam.

Veľkopiatočnou vodou sa kropil dom, hospodárske budovy ale aj zvieratá.

Zdroj: Anna Nagyová, Miriam Gažová,  www.infovek.sk, www.atlas.sk

Foto: www.e-kystuce.sk

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Raslavican Raslavice

Prelecel ftacek

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV