3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľkonočný pondelok - oblievačka
Veľkonočný pondelok - oblievačka

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Veľkonočný pondelok - oblievačka

01. 04. 2010

V pondelok veľkonočné sviatky vrcholia. S týmto dňom sa spájajú obyčaje oblievania vodou a šibania dievčat veľkonočným korbáčom.

Podľa kresťanskej legendy je oblievačka spomienkou na deň, keď židovská veľrada dala rozkaz liať vodu na zhlukujúcich sa občanov, ktorí si šeptom odovzdávali správu o zmŕtvychvstaní Ježiša Krista.  

V minulosti sa verilo, že šibaním sa prenesie životodarná sila z prútia na človeka a vodou sa zabezpečí jeho zdravie a krása. Tu môžeme hovoriť o mágii dotyku. Priebeh obradov sa líšil aj od jednotlivých regiónov Slovenska. Šibanie spojené s polievaním bolo typické pre západoslovenskú oblasť a na ostatnom území je typické len oblievanie vodou. Súčasťou obyčajov bolo pohostenie mládencov a ich odmenou v minulosti boli maľované vajíčka. Dospelí mládenci v niektorých regiónoch dostávali aj surové vajce ako symbol plodnosti. Asi do polovice 20. storočia sa na druhý deň, teda v utorok odplácali dievčatá chlapcom tak, že ich kúpali a šibali oni, postupne tento obyčaj zanikol. Neskôr zaniklo aj kúpanie a oblievanie dievčat v potokoch, dnes sa na kúpanie používa len malé množstvo vody, respektíve vodu celkom nahradila kolínska voda, ale aj napriek tomu sa tento obyčaj teší veľkej obľube ako na vidieku, tak aj v mestskom prostredí. Verilo sa, že keď budú dievky vyšibané a vykúpané budú krásne a zdravé.

Babka Džačovská z Červenej Vody spomína:

"Na Červenej vodze (Sabinofskich majiroch) f totu noc, co pred obľivačku, šicke dzifky sme iśli spac na staňu a tam nas ocove pozamikaľi, žebi ku nam chlopci nedośľi. Do rana sme spaľi na mechoch z volnu a poprikrivane sme buli s prisipami - to perini bez obľečkoch. No a fčasrano vo Veľkonočni pondzelek paropci už mali svojo pravo. Nepomohľi ani ocofske zamki (aľe to ocove dobre znaľi, bo i oňi tag robiľi), skubľi s klatkami povitarhovaľi a už buľi pri nas - a s vedrami. A už śe voda šurgala, na pujdze kvik, trisk, rik a ocec ľem z dvora: „Koľera vas ulapi, šaľeňaci, ľem śe opovašce nat chižu, že zaś mi budze voda ceknuc na pec, do pernatoch jag aj tamteho roku!" Aľe ta to buľi oľivački! To ňeľemže śe povedzelo - ňemala na sebe jednej nitki suchej, aľe eśči i s prebačeňom i v ricoch nam voda chľapkala. Źima bula a to zme śe aňi nepoprechladzovaľi!
Krisce Pane, kebi to tak dneś, ta dze!"

Oblievači boli v každej domácnosti, kde rástlo dievča, srdečne vítaní a štedro pohostení, za čo potom večer usporiadali tanečnú zábavu.

Zdroj: Anna Nagyová a Miriam Gažová


 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

JANKO BIELIK

Mládencom vínečko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV