3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Od rozprávky k zábavkám
Od rozprávky k zábavkám

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Od rozprávky k zábavkám

02. 05. 2010
Košice

Milí čitatelia Janka Hraška, dnes sa k Vám prihováram článkom, ktorý je o našej budúcnosti a našom ďalšom pokračovaní života homo sapiens. Tak teda dnes to možno bude trocha dlhšie, ale myslím si, že zaujímavého bude v tomto článku dosť.

Pri svojich pracovných cestách po východných častiach Slovenska som jedným očkom pri šoférovaní od marca sledoval našu prírodu, dennodenne sa meniacu, zo dňa na deň krajšiu. Svetlučká zeleň sa striedala s belobou kvetov na stromoch a kríkoch. Nevdojak to vo mne vzbudzovalo údiv, ako krásne sa na jar všetko mení, je nádherne, začína sa prebúdzať život stromov, aby postupne prešli do plodného stavu a na jeseň nás obdarili svojimi plodmi. Aby zhodili listy a tým sa pripravili na zimný odpočinok. Je to ako v živote ľudí. Jar je najkrajšie ročné obdobie v prírode. Nie, nebojte sa, nie je to prírodopisná prednáška. V mojich myšlienkach na nedávno zhliadnutý program foklórneho súboru Železiarik z Košíc sa prepojili zážitky z rozvíjajúcej sa prírody s týmto folklórnym telesom. Prečo? Aj tieto detičky vystupujúce v Košickom divadle sa mi pred očami zjavovali ako také rozvíjajúce sa púpätká, ktoré nám na jar predstavuje naša úchvatná príroda.

V programe nazvanom „Od rozprávky k zábavkám" vystupovali na doskách, ktoré znamenajú svet, deti hádam od 4 až do 15 rokov. Ja sa vám pokúsim písomnou formou priblížiť tance, dej a atmosféru z tohto predstavenia.

Opona sa otvorila, na scéne stál pravý nefalšovaný gajdoš a začal hrať melódiu „Bol jeden gajdoš", v tom okamihu sa na javisko nahrnuli detičky s neuveriteľnou radosťou a nadšením a začali sa rozkošne baviť, presne tak ako to len deti vedia.

Potom maličkí tanečníci odetí v bielych blúzočkách a sukničkách aj nohaviciach obkolesili postavu Mechúrika Košťúrika a rozprávka sa začala. Biela farba znamenajúca nevinnosť, jednoduchosť je presne vystihnutá v oblečení týchto milovaných ratolestí. Mechúrik ide s rozradostenými deťmi na vandrovku. Prvé stretli myšky. Jednoduchá kostýmová zmena, na zadočku mali myšky chvostíky. A zasa sa začalo tančiť a radovať. Deti si veselo vyspevovali v tanečnom čísle „Na huši", ich spev sprevádzala ľudová hudba Železiar, na javisku rozbehnutá zábava ako v jarných hrách detí kedysi a kdesi na kvetmi voňajúcej lúke. Po svojom putovaní sa zjavujú žabky kvákajúce do hudby drumbli a muziky, rozkošne skákali ako ozajstné žabky. Nesmiem zabudnúť ani na divákov, ktorí ohromným potleskom odmeňovali tieto zabávajúce sa deti.

Nasledovalo tanečné číslo „Do šaflika". Tento tanec predviedli žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy 6. ročníka. V tomto tanci bolo vidieť výsledky tanečného vzdelávania tejto školy. Pekne, charakterovo zatančený tanec. Tanečníci odetí v krojoch. Dievčatá s vážnosťou tanečníc sa krútili okolo chlapcov, ktorí taktiež sa svojím tanečným umením chceli ukázať pred svojou tanečnicou. A tak všetci malí tanečníci, aj my diváci sme putovaliďalej lesom.

Na javisko prišli opäť tí najmladší spolu s Mechúrikom, ale tentokrát ako zajace. V hrách zajačikov so spevmi sme sa posunuli k hrám detí a tancoch na lúku v čísle „Vijeme vence vijeme". Zo scény odohnala hrajúce sa deti líška, ktorá predviedla tanečnú kreáciu hodnú divadelného predstavenia. Prechádzajúc lesom, cestou sme naďabili na hrajúcich sa medvedíkov. Chlapci zatančili tanec pripomínajúci medveďov pri ich roztopašných hrách, môj uhol pohľadu však mi vraví, že sú to hry chlapcov nezbedníkov, ktorí sa pri pasení dobytka hrajú, šantia a vystrájajú.

Spoza portálu vykukujú deti s Mechúrikom, kedy sa skončí chlapčenská zábavka, aby vybehli na javisko, v podobe dlhočizného hada, spievajúc a krútiac sa vo vlnovke plaziaceho sa hada. Jednoduchá, ale famózna choreografia, ktorú predviedli detičky, ktoré sa len pred pár rôčkami naučili riadne chodiť. Do tohto hadovského putovania, nám vbehli na javisko vyspelejší tanečníci, chlapci, ktorí zatancovali náročnejšiu choreografiu v podobe Višňovského verbunku. Je to mužský tanec zo Zamutova a títo folkloristickí elévi sa ho zhostili perfektne. Ja tiež tančím tento tanec v našom súbore a čo si vyžaduje tento tanec, to vieme len my tanečníci. Verbunk sa prelínal s Vasiľovými ciframi a bolo tu skvele vidieť prácu tanečných pedagógov s týmito chlapcami.

A zasa sme putovali lesom, až sme prišli k najväčšej obave lesa, k strigám. Stridží tanec dievčat a chlapcov 5. - 6. ročníka mi dáva za pravdu, ako títo mladučký ľudia vedia tancovať, ako ten náš folklór majú radi a ako radi ho interpretujú. Tanec aj bez akéhokoľvek pozadia a kulís nám predviedol hrozbu najhorších rozprávkových bytostí. Ale Mechúrik so svojim sprievodom ovládol aj tieto nástrahy lesa, a spoločným tancom nás presvedčili, ako sa dá žiť aj v živote ľudí s rozdielnymi povahami a schopnosťami v spokojnosti a spolunažívaní.

Nasledoval chlapčenský odzemok z Krivian. Chlapci s palicami na prekrásne melódie z Krivian a Šarišských Draviec zatančili pekný tanček, plný výskokov a tanečných prvkov. Na javisko prišli tanečníci 3. - 4. ročníka s tancami z Haligoviec. Deťúrence oblečené v jednoduchých krojoch tančili čo im sily stačili, predvádzali nám siatie pšenice so spevom a s radosťou nevídanou. Záver tancov do skoku nás presviedčil, že ich snaha na nácvikoch nebola márna.

Prišli starší tanečníci s tancami z Kračúnoviec. Nikoho z divákov nenechali na pochybách, že toto umenie má zmysel nielen pre pohybovú kultúru, ale aj pre spoločenskú výchovu týchto adeptov tanca. V tomto šarišskom tanci polku strieda valčík a záverečným čardášom rozohnia hľadisko do ohromného potlesku. Veru, veru takto pracuje táto škola pri výchove folkloristov spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Na scénu prichádzajú už podľa postáv je vidieť, že sú vyspelí tanečníci a tanečnice. Kolomyjkami z Čirča nám Želiezko predviedlo dynamické a rezké tance z tejto rusínskej oblasti. V tomto tanci už je silne vidieť prípravu tancujúcej mládeže, tanečne pripravenej prestúpiť do špičkového folklórneho súboru Železiar. Pestrosť krojov, rýchle melódie, roztancovaná mlaď prinútili divákov k ohromnému potlesku po ukončení tanca.

Krucená a čardáš z Raslavíc, ktorú tancovali žiaci 6. ročníka, je podľa programu záverečným tancom tohto prekrásneho programu. Chlapci si rozkazovali pesničky, akoby sa chceli priblížiť tým veľkým a starším tanečníkom, zvŕtali dievčatá v čardáši, čapášovali o dušu. Záver tanca, všetci účinkujúci programu nastúpili za tónov gájd so spevom. Mechúrik Kšťúrik dorazil do svojho cieľa. Rozprávke je koniec. Rozradostené detičky tlieskali a spievali a spievali „My sme malý Železiarik..."

Skandovanie, búrlivý potlesk. U niekoho z divákov aj slzičky v očiach. Veru tak, pohľad na záverečnú pózu týchto mladučkých umelcov bol nádherný. Vpredu najmenší, za nimi väčší a potom tí najstarší z plejády účinkujúcich. Pohľad na tváričky prezradil, že práve zažili niečo nevídané, že predviedli na javisku heroický výkon, nevedia sa nabažiť potlesku, ktoré je tým pravým ocenením ich výkonu.

Došli sme do cieľa. Cieľom tohto predstavenia bolo ukázať širokej verejnosti, rodičom, že mravenčia práca pani Antónie Urbanovej, Dany Martinčekovej, Marianny Svoreňovej, Aleny Škodyovej, Júlii Oravkinovej i ľudovej hudby súboru Železiar nevyšla naprázdno, výsledok je zrejmý a jasný. Krásne predstavenie, v ktorom aj tí starší diváci sa preniesli do sveta detí, do sveta folklóru, videli svojich potomkov nadšených a radostných na javisku. A toto je podčiarknutý výsledok.

Nebojím sa, že dedičstvo našich predkov vyhynie, nikto ho nazašľape, nič nie je márne.

Vychádzam z divadla, zahľadím sa do korún okolitých stromov a vidím rozvíjajúcu sa prírodu, park zaliaty farbami kvetov, privriem oči a vidím mihotajúcu sa nádheru na javisku, rozžiarené tváričky, spontánnosť účinkujúcich a čistú bielu, nevinnú detskú dušu.

Slnkom zaliaty máj Vám želám Váš Imi z Omladiny.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pista1mp3

AudioTrack 07

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV