3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Svätý Urban, patrón vinohradníkov - 25. máj
Svätý Urban, patrón vinohradníkov - 25. máj

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Svätý Urban, patrón vinohradníkov - 25. máj

07. 06. 2010
Košice

Na začiatku je dôležité predstaviť sv. Urbana - ochrancu vinárov, vína, vinohradníkov, ale dokonca i debnárov. Sv. Urban je aj ochrancom proti mrazu a súčasne i proti opilstvu.

Nevieme, či Urban, ktorý bol rímskym pápežom v rokoch 223- 230, mal rád víno alebo zakladal vinohrady, no stal sa obľúbeným patrónom vinohradníkov. Všade, kde sa na území Slovenska pestovalo hrozno, patril 25. máj k významným sviatkom. Vinohradníci si uctievali tohoto patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a predovšetkým ochranu úrody vo viniciach. Donedávna stáli solitérne sochy tohto svätca pri cestách vedúcich k vinohradom. Všemožné spôsoby naklonenia si tohto patróna sa udržali v praktizovaní úkonov súvisiacich s ovíjaním jeho sochy girlandami rozvinutej vinnej révy, alebo kladením nádob s vínom k jeho nohám.

Mnohé obce mu postavili pekné kaplnky, ku ktorým sa chodievali modlievať procesie v deň jeho sviatku. Niekedy sa však ľudia spontánne rozhnevali na svätca, ktorý nepriniesol dobré počasie. Jeho sochy polievali špinavou vodou, alebo ak v tento deň pršalo, vliekli ich po zemi a hádzali ich do potoka.

Pestovanie viniča a sadenie vínnej révy má u nás dlhú tradíciu. Obraz viníc dotvárala v minulosti vo vinárskom prostredí silueta sochy Sv. Urbana, ktorá neodmysliteľne patrila do tohoto priestoru a neopakovateľne zelenej atmosféry viníc.

Jedna stará múdrosť hovorí: ,,Keď prichádza víno, odchádzajú tajnosti."

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

14

Ked ma sikovali..

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV