3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach
Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach

17. 06. 2010
Podluzi

Keď nás koniec mája a začiatok júna prekvapil prívalovými dažďami, spôsobujúcimi povodne s nedoziernymi následkami, ostro sme sledovali regióny, kde sa mali konať folklórne podujatia. A jedným z nich bol aj kraj okolo rieky Moravy, medzi Hodonínom a Lanžhotom, kde sa v dedinke Tvrdonice mal konať už 57. ročník národopisných slávností pod názvom „Podluží v písni a tanci“. Aj keď dažde zanechali po sebe hrôzu, Tvrdonice sa im akosi vyhli a slávnosti sa konali v prvý júnový víkend. A tak sme sa rozhodli, že pôjdeme pozrieť našich susedov, ako sa to robí u nich a už aj preto, že na tieto podujatia pozývajú slovenských  susedov zo Záhoria. A samozrejme – boli sme zvedaví na prekrásne kroje Moravského Slovácka.

Nedeľa 6.júna 2010 bola vari prvým prekrásnym dňom po mnohých dňoch dažďa a vody, bolo to počasie, ktoré umocňovalo slávnostnú atmosféru podujatia a navodzovalo príjemné chvíle čakania na začatie galaprogramu. Už pri prechádzaní dedinkami za Hodonínom nás príjemne prekvapila prekrásna úprava ulíc, predzáhradky pred domami boli ukážkovými skalničkami, ktoré práve kvitli a tým dotvárali príjemnú atmosféru. Bolo na čo pozerať.

Po piatkových dychovkách a  sobotňajších detských vystúpeniach a verbunku mládencov nedeľa patrila galaprogramu. Popoludňajší program začal slávnostným sprievodom všetkých účinkujúcich obcou  či už pešo alebo na vozoch. Koníky krásne upravené, zapriahnuté v trojke do dvojzáprahu, mládenci a dievky v prekrásnych podlužáckych krojoch za spevu a tanca prechádzali dedinou do areálu amfiteátra. Bola to podívaná, na ktorej sme mohli oči nechať. No a domáce kroje tentoraz spestrovali kroje z ďalekej cudziny z Uzbekistanu, ktoré udivovali exotikou.

V programe „Veselá je dedina“ vystúpili folklórne súbory tohto regiónu a v druhej časti sa predstavili hostia z FS LAZGI z Uzbekistanu s exotickými tancami a muzikou a tiež hosť zo Slovenska – FS Skaličan zo Skalice so svojím niekoľkominútovým programom doprevádzaný cimbalovou muzikou. Bolo to veľmi vydarené nedeľné popoludnie s prekrásnymi krojmi, na ktorých sme mohli oči nechať  a to všetko v sympatickom a príjemnom prostredí športovo-kultúrneho areálu Tvrdoníc. Je pre nás takmer nepochopiteľné, že toto podujatie malo už 57. ročník a že návštevníkov pozývali už na 58. ročník, za čo patrí obdiv organizátorom a obci. Je obdivuhodné rok čo rok organizovať a udržiavať tradície svojho regiónu a v prípade Tvrdoníc to platí dvojnásobne.

Text a foto: Milan Hlôška

Galéria fotiek:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Hornad Kosice

Starodavna mazurka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV