3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach
Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Podluží v piesni a tanci v Tvrdoniciach

17. 06. 2010
Podluzi

Keď nás koniec mája a začiatok júna prekvapil prívalovými dažďami, spôsobujúcimi povodne s nedoziernymi následkami, ostro sme sledovali regióny, kde sa mali konať folklórne podujatia. A jedným z nich bol aj kraj okolo rieky Moravy, medzi Hodonínom a Lanžhotom, kde sa v dedinke Tvrdonice mal konať už 57. ročník národopisných slávností pod názvom „Podluží v písni a tanci“. Aj keď dažde zanechali po sebe hrôzu, Tvrdonice sa im akosi vyhli a slávnosti sa konali v prvý júnový víkend. A tak sme sa rozhodli, že pôjdeme pozrieť našich susedov, ako sa to robí u nich a už aj preto, že na tieto podujatia pozývajú slovenských  susedov zo Záhoria. A samozrejme – boli sme zvedaví na prekrásne kroje Moravského Slovácka.

Nedeľa 6.júna 2010 bola vari prvým prekrásnym dňom po mnohých dňoch dažďa a vody, bolo to počasie, ktoré umocňovalo slávnostnú atmosféru podujatia a navodzovalo príjemné chvíle čakania na začatie galaprogramu. Už pri prechádzaní dedinkami za Hodonínom nás príjemne prekvapila prekrásna úprava ulíc, predzáhradky pred domami boli ukážkovými skalničkami, ktoré práve kvitli a tým dotvárali príjemnú atmosféru. Bolo na čo pozerať.

Po piatkových dychovkách a  sobotňajších detských vystúpeniach a verbunku mládencov nedeľa patrila galaprogramu. Popoludňajší program začal slávnostným sprievodom všetkých účinkujúcich obcou  či už pešo alebo na vozoch. Koníky krásne upravené, zapriahnuté v trojke do dvojzáprahu, mládenci a dievky v prekrásnych podlužáckych krojoch za spevu a tanca prechádzali dedinou do areálu amfiteátra. Bola to podívaná, na ktorej sme mohli oči nechať. No a domáce kroje tentoraz spestrovali kroje z ďalekej cudziny z Uzbekistanu, ktoré udivovali exotikou.

V programe „Veselá je dedina“ vystúpili folklórne súbory tohto regiónu a v druhej časti sa predstavili hostia z FS LAZGI z Uzbekistanu s exotickými tancami a muzikou a tiež hosť zo Slovenska – FS Skaličan zo Skalice so svojím niekoľkominútovým programom doprevádzaný cimbalovou muzikou. Bolo to veľmi vydarené nedeľné popoludnie s prekrásnymi krojmi, na ktorých sme mohli oči nechať  a to všetko v sympatickom a príjemnom prostredí športovo-kultúrneho areálu Tvrdoníc. Je pre nás takmer nepochopiteľné, že toto podujatie malo už 57. ročník a že návštevníkov pozývali už na 58. ročník, za čo patrí obdiv organizátorom a obci. Je obdivuhodné rok čo rok organizovať a udržiavať tradície svojho regiónu a v prípade Tvrdoníc to platí dvojnásobne.

Text a foto: Milan Hlôška

Galéria fotiek:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Milan Križo

Keď som išiou horou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV