3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  51. ročník MFF Myjava 2010
51. ročník MFF Myjava 2010

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

51. ročník MFF Myjava 2010

23. 06. 2010
Myjava

V nedeľu 20. júna t.r. sa skončil 51. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2010, aby pri skončení jeho záverečného galaprogramu vyhlásili nový, už 52. ročník v budúcom roku. Aj keď počasie tohto roku festivalu neprialo a naopak, urobilo usporiadateľom poriadne problémy, predsa sa festival konal a konal sa v plnej paráde. Možno s čistým svedomím povedať, že „Myjava je Myjava" a že bez Myjavy by to nebolo ono.

V nedeľnom popoludňajšom a v záverečnom galaprograme v posledný deň sa predstavili detské folklórne súbory Dolinka z Mane, Gbelan z Gbelov, Kuraľanček z Kuralian, Fatranček z Nitry a Hájenka, Jarabinka a Kobylka z Bratislavy v programe „Môžeme si zatancovať?". A môžem povedať, že predviedli veľmi milé ukážky šibalstva a hravosti detí od najmenších po tie väčšie a samozrejme aj s tancami tak ako „veľkí". Za svoje umenie získali patričný úspech v podobe veľkého potlesku.
Program dospelých bol zostavený z profesionálnych folklórnych súborov Technik z Bratislavy, Váh z Liptovského Mikuláša, Borievka z Košíc, Kopaničiar z Myjavy, z Maďarska a nezabudnuteľný bol program súboru z Južnej Kórey. Obdivuhodné ukážky tanečných kreácií s obrazovou kresbou vejármi predviedli dievky z Kórey, za čo právom získavali obrovský potlesk. Krása a farebná jemnosť úborov podvihli úroveň vystúpenia a vytvorených obrazov šarkana alebo kvetov. Bol to zážitok exotiky, krásy obrazov a jemných tvárí a postáv dievok z východu.

Veľmi milým spestrením programu boli úsmevné ukážky čardášu a verbunku a malá škola tanca v podaní učiteľov tanca. Ale aj piesne a zvyky s erotickým nádychom.

Amfiteáter nebol plný ako po iné roky, počasie predsa len urobilo svoje, odradilo mnohých, ale zato na programe a zanietenosti účinkujúcich to nebolo vidieť. Odmysleli sme si čvachot blata pod nohami v mestečku MY-A-VY, pochutili na regionálnych špecialitách v stánkoch a nasali príjemnej atmosféry podujatia, na ktoré sa budeme vždy a radi vracať.

Text a foto: Milan Hlôška

Galéria fotiek:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Brezinky Mestisko

U Mescisku v karcme

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV