3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  51. ročník MFF Myjava 2010
51. ročník MFF Myjava 2010

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

51. ročník MFF Myjava 2010

23. 06. 2010
Myjava

V nedeľu 20. júna t.r. sa skončil 51. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2010, aby pri skončení jeho záverečného galaprogramu vyhlásili nový, už 52. ročník v budúcom roku. Aj keď počasie tohto roku festivalu neprialo a naopak, urobilo usporiadateľom poriadne problémy, predsa sa festival konal a konal sa v plnej paráde. Možno s čistým svedomím povedať, že „Myjava je Myjava" a že bez Myjavy by to nebolo ono.

V nedeľnom popoludňajšom a v záverečnom galaprograme v posledný deň sa predstavili detské folklórne súbory Dolinka z Mane, Gbelan z Gbelov, Kuraľanček z Kuralian, Fatranček z Nitry a Hájenka, Jarabinka a Kobylka z Bratislavy v programe „Môžeme si zatancovať?". A môžem povedať, že predviedli veľmi milé ukážky šibalstva a hravosti detí od najmenších po tie väčšie a samozrejme aj s tancami tak ako „veľkí". Za svoje umenie získali patričný úspech v podobe veľkého potlesku.
Program dospelých bol zostavený z profesionálnych folklórnych súborov Technik z Bratislavy, Váh z Liptovského Mikuláša, Borievka z Košíc, Kopaničiar z Myjavy, z Maďarska a nezabudnuteľný bol program súboru z Južnej Kórey. Obdivuhodné ukážky tanečných kreácií s obrazovou kresbou vejármi predviedli dievky z Kórey, za čo právom získavali obrovský potlesk. Krása a farebná jemnosť úborov podvihli úroveň vystúpenia a vytvorených obrazov šarkana alebo kvetov. Bol to zážitok exotiky, krásy obrazov a jemných tvárí a postáv dievok z východu.

Veľmi milým spestrením programu boli úsmevné ukážky čardášu a verbunku a malá škola tanca v podaní učiteľov tanca. Ale aj piesne a zvyky s erotickým nádychom.

Amfiteáter nebol plný ako po iné roky, počasie predsa len urobilo svoje, odradilo mnohých, ale zato na programe a zanietenosti účinkujúcich to nebolo vidieť. Odmysleli sme si čvachot blata pod nohami v mestečku MY-A-VY, pochutili na regionálnych špecialitách v stánkoch a nasali príjemnej atmosféry podujatia, na ktoré sa budeme vždy a radi vracať.

Text a foto: Milan Hlôška

Galéria fotiek:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH Kandracovci

Ovecki f kosaru

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV