3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  16. ročník folklórnych slávností „Na sv.Jána" v Podzámčoku
16. ročník folklórnych slávností „Na sv.Jána" v Podzámčoku

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

16. ročník folklórnych slávností „Na sv.Jána" v Podzámčoku

29. 06. 2010
Podzámčok

V sobotu 26. júna 2010 konal sa už 16.ročník folklórnych slávností „Na svätého Jána" v Podzámčoku. Malebná a útla dedinka pod zrúcaninami hradu Dobrá Niva privítala účastníkov a milovníkov folklóru na malom prírodnom amfiteátri pod hradom. Počasie prialo, hoci sa slnko mierne schovávalo za mraky, ale hlavne nepršalo. Obecnú úrad a miestny odbor Matice Slovenskej takto každý rok na sv.Jána pripravujú a organizujú podujatie, ktoré svojím rozsahom neprevyšuje, ale kvalitou sa vyrovnáva aj významnejším podujatiam vo folklóre.

Na úvod sa predstavili detičky z Matičiarika v Podzámčoku a predviedli ukážku predstavenia, ktoré vyvolalo úsmev na tvárach účastníkov. Boli to milé a bezprostredné stvorenia z materskej škôlky a v tamojších krojoch pôsobili veľmi príjemne. Je veľmi pozoruhodné, ako sa vychovávateľky a rodičia venujú svojim ratolestiam, ako pripravujú mladú generáciu k láske ku folklóru a ľudovým tradíciám. Prekrásne boli detičky v krojoch z Podzámčoku, pôsobili ako krojované bábiky a vzbudzovali obdiv návštevníkov.

Detský folklórny súbor Slniečko z Detvy sa predstavil v programe, ktorý by sa mohol prirovnať dospelým. Precízne tance a obrazy, perfektné kroje, to bola ozajstná podívaná. Bola to radosť pozerať sa na tanečníkov.

Program dospelých bol ladený v pracovnom s titulom „Na každý deň ťa mám" o bežnom každodennom živote našich predkov. Predstavili sa folklórne súbory a skupiny Podzámočan z Podzámčoku, Slatina zo Zvolenskej Slatiny, Stromíš z Vlachova na Gemeri, Rozmarín z Pliešoviec a program spestrili krásnym spevom sestry Birkové z Rakovnice a Janka Miháliková z Ochtinej. (Katku Birkovú poznáme ako moderátorku televízneho programu Kapura). Súbory nám predviedli žatevné práce aj s ukončením - odovzdaním žatevného venca gazdovi, iní zas pasenie oviec s dojením a strihaním ovečiek, boli to ukážky, ktoré nás svojím žartovným poňatím zaviedli do dôb našich rodičov a starých rodičov.

Bolo na čo sa pozerať, bolo čo obdivovať a keď si predstavíme priestor nad dedinou na veľkej lúke, pod zrúcaninou hradu, bolo to príjemné a milé stretnutie folkloristov a milovníkov folklóru.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS DRUZBA TRENCIN

Polky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV