3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Bačovské dni v Malatinej
Bačovské dni v Malatinej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Bačovské dni v Malatinej

22. 07. 2010
Malatiná

Región Orava sa nehrdí len krásou svojej prírody, či dobrým srdom ľudí žijúcich v nej. Pre Oravu je typická valaská kultúra a to ovečky, pastieri, koncovky, syry, žinčica, oštiepky a pod.  Toto všetko sa podarilo organizátorom festivalu valaskej kultúry s názvom Bačovské dni v jubilejnom 10. ročníku priniesť  a ponúknuť jeho návštevníkom v dňoch 17.-18. Júla 2010.

Hostiteľom sa už tradične stala oravská obec Malatiná, ktorá je známa spätosťou s valaskou kultúrou. A tak nemuseli na túto kultúru účastníci a organizátori len spomínať, ale ju aj cítiť a vidieť priamo v obci. Festival sa začal v sobotu a to turistickým výletom do Prosieckej doliny. Poobede otvorili svoje brány výstavy tradičných ľudových remesiel s názvami: Môj drevený svet a Malatinské koberce.  Zaujala aj tvorivá dielňa Krása z hliny, ktorej podľahlo mnoho účastníkov a dostali možnosť vyrobiť si svoj výrobok na hrnčiarskom kruhu. Túto možnosť dostali aj v nedeľu a pri hrnčiarskom kruhu stálo množstvo zvedavcov. Hlavný program sa niesol v duchu vystúpení folklórnych skupín z Českej republiky a to FS Bezobratři z Brna, FS Soláň zo Soláňa. Svoj pozdrav pridali aj naši horný susedia z Poľska z Varšavy s FS Ozarowiacy. Sobotňajší deň ukončil FS Rozsutec zo Žiliny svojím výborným a neporovnateľným vystúpením.

V nedeľu sa začal program slávnostnou sv.omšou v rím.-kat. kostole v Malatinej a pokračoval otvorením tradičného ľudového jarmoku a súťažou v areály školy o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka a súťažou o najkrajšie jahňa.  Hlavný program pokračoval v amfiteátri v obci Malatinej, kde sa na začiatok predstavenia súťažilo v práskaní bičom . Tejto súťaže sa nezúčastnili len mocní chlapi, ale aj deti a dokonca aj dievčatá.  Program s názvom Návraty pokračoval vystúpením FS Ozarowiacy, FS Soláň, FSk z Nižnej, Babína, FS Kýčera z Čierneho Balogu a svojím vystúpením potešil nejedno srdce FS Oravan z Nižnej.  Celý obsah festivalu sa niesol v duchu valaskej kultúry a tradíciami ktoré pretrvávali na Orave a Liptove. Organizátori ponúkli účastníkom spoznať kultúry aj iných krajín a ich regiónov.  Aj napriek nepriaznivému počasiu sa tejto akcie zúčastnilo už tradične množstvo ľudí z blízka i ďaleka. To teší i nás z Oravy, pretože aj tu je miesto, kde starí odovzdávajú tradície tým novým a mladým. Som rád a teším sa na ďalší ročník festivalu s názvom Bačovské dni v oravskej obci Malatiná.

Text a foto:  Jozef Gruchalák

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Púchov

Hrdzialenko moje - Čože je to za zelená tráva

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV