3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Opustil nás majster ľudovej umeleckej výroby pán Jozef Lenhart
Opustil nás majster ľudovej umeleckej výroby pán Jozef Lenhart

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Opustil nás majster ľudovej umeleckej výroby pán Jozef Lenhart

19. 08. 2010
Jalovec, Bojnice

Jozef Lenhart sa narodil 11.7.1920 v obci Jalovec. Prvú lyžičku a črpák Jozef Lenhart vystrúhal už ako malý chlapec na salaši svojho starého otca nad rodnou obcou, kam chodieval veľmi často a vďaka čomu sa dôkladne zoznámil s pastierskou ľudovou umeleckou výrobou. To bol zároveň podnet, aby sa s drevom ešte viac spriatelil, čo mu zostalo na celý život. Neskôr začal vyrábať a svojrázne ozdobovať aj ďalší bačovský riad, putierky, dojelnice, odlieváky, žufanky, varechy, formy na ovčí syr, soľničky. Neskôr aj píšťaly, fujary a tiež výrobky z kože, pastierske kapsy, mešce na tabak, biče, krpce, gajdy, aj jánošíkovské remene s vyleštenými medenými prackami, spracovával aj parožie, kravské rohy a podobne. Nadobudol pritom mimoriadnu zručnosť a zaradil sa tak medzi najlepších ľudových remeselníkov na Slovensku.

Od roku 1951 žil v Bojniciach a tri desaťročia (do roku 1980) pracoval ako reštaurátor v múzeu v Bojniciach. Ako reštaurátor a milovník tradičnej ľudovej tvorby zbieral ľudovoremeselnícke výrobky. V jeho zbierke nechýbali staré maľované truhlice, vyšívané čepce, obrázky na skle, rôzne náradie, pracky a mnoho ďalších pôvodných originálnych výrobkov.

Po založení Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa v roku 1954 stal jedným z jeho prvých výrobcov pre ktorý vyrábal svoje výrobky celých 60 rokov. Mnohé z nich majú v zbierkach domáce i zahraničné múzeá, vyrábal ich pre folklórne súbory, nakrúcanie historických filmov, divadelné predstavenia. V práci využíval pôvodné techniky spracovania dreva, kože či rohoviny, ale pritom výrobky obohacoval o vlastné ozdobné prvky. Vystavoval a priamo pred očami divákov predvádzal túto tradičnú výrobu v Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Veľkej Británii, Bulharsku, Belgicku a iných krajinách.

Pán Jozef Lenhart pôsobil aj ako lektor tradičných ľudových techník, stál pri zrode Hornonitrianskych folklórnych slávností, v regióne horná Nitra sa aktívne zapájal do folklórneho hnutia. Spolupracoval s folklórnymi súbormi a skupinami z celého Slovenska ako konzultant i účinkujúci. V roku 1995 sa stal laureátom Pocty Janka Alexyho za vynikajúce majstrovstvo a všestrannosť ľudovej umeleckej tvorivosti a aktívnu prácu s mladými umelcami. V roku 2000 dostal Cenu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra. V roku 2005 pri príležitosti životného jubilea ho zapísali do pamätnej knihy mesta Bojnice.

Životná púť majstra Jozefa Lenharta skončila 15.8.2010 vo veku dožitých 90 rokov.

Posledná rozlúčka sa uskutoční 20.8.2010 o  15:00 hod. v Bojniciach.

Zdroje: TASR, NOC  

 

Obec Jalovec, okres Prievidza:


Zväčšiť mapu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Petra Kustara

Ked ja sebe

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV