3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tradícia v Báčskom Petrovci
Tradícia v Báčskom Petrovci

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tradícia v Báčskom Petrovci

01. 09. 2010
Drážovce, Báčsky Petrovec, Srbsko

Mesto Nitra nadviazalo družobnú spoluprácu s viacerými mestami po celom svete. Jedným z nich je aj Báčsky Petrovec v Srbsku. Úzku spoluprácu s týmto mestom má aj Matica slovenská, ale aj Občianske združenie Tradícia z Nitry-Dražoviec. A práve folkloristi z Dražoviec dostali pozvanie do Báčskeho Petrovca na Dni chmeľu a piva, ktoré pripravil Spolok Petrovskej družiny v Báčskom Petrovci v dňoch 27.-29.augusta 2010. A aj keď sa už chmeľ v tejto oblasti nepestuje, lebo pivovary nahradili túto plodinu rôznymi esenciami a tým zlikvidovali pestovanie chmeľu, členovia Petrovskej družiny na časy pestovania spomínajú s láskou a nostalgiou, lebo, ako povedala predsedníčka Spolku Petrovskej družiny pani Kveta Benková, na chmeli sa dalo zbohatnúť, ale aj zbankrotovať. Pre niekoho bol chmeľ živobytím, pre iného trápením.

Na túto oslavu si pozvali folkloristov z Dražoviec, ktorí sa predviedli na nádvorí Spolku v predstavení tradičných obrazov svojho repertoáru ako je práca vo vinici so zberom úrody a prípravy vína s oslavou tohto vzácneho moku, potom to bol obraz tradičných žatevných prác s ukončením žatvy a odovzdávaním žatevného venca gazdovi a napokon scénky svadobných obrazov so spevmi a ľudovými tradíciami v tejto obci. S Dražovčanmi striedavo vystúpil aj domáci folklórny súbor s tanečnými prvkami svojho regiónu.

Predstavenie sa konalo na nádvorí Spolku Petrovskej družiny, kde sa čapovalo aj pivo, veď akože by to bolo na oslavách chmeľu a piva bez neho a keď k tomu pripočítame aj zhoršené počasie, môžeme povedať, že podmienky na vystúpenie boli viac ako náročné. Ale Dražovčania sa predstavili ako schopný súbor a upútali svojím vystúpením prítomných návštevníkov aj vďaka vtipným a veselým scénkam a piesňam. Treba povedať, že medzi členmi súboru sú aj malé deti, ktoré dotvárajú kolorit dražovského folklóru. A veru netreba sa tomu ani čudovať, lebo v Tradícii vystupujú celé rodiny – manžel, manželka i deti.

Pred vystúpením v Spolku Petrovskej družiny sa konala v priestoroch Domu Matice slovenskej Ľ.Mišíka vernisáž výstavy fotografií slovenských krojov dvoch autorov: Milana Hlôšku z Nitry a Jána Hlaváča z Báčskeho Petrovca. Milan Hlôška predstavoval slovenské ľudové kroje zo Slovenska a Ján Hlaváč predstavil slovenské ľudové kroje zo Srbska. Bolo čo porovnávať, bola na čo sa dívať a potešiť sa z krásy našich ľudových krojov, ktoré obdivovali Slováci z dolnej zeme. Tamojší pracovníci Matice slovenskej prejavili veľký záujem o túto výstavu, pretože porovnávať svoje kroje s našimi nemali možnosť a túžili po takejto konfrontácii. Vernisáž spestrili spevom a recitáciou folkloristi z Dražoviec a tiež dve dievčiny z domáceho folklórneho súboru. Predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku a MO MS v Báčskom Petrovci pani Katarína Melegová-Melichová ako aj predsedníčka Spolku Petrovskej družiny pani Kveta Benková vysoko hodnotili úroveň obrazov a možnosť porovnávať, ktorú nám dáva takáto výstava. Vyjadrili veľké poďakovanie obom autorom za zrealizovanie tohto podujatia.

Milé a úprimné stretnutie milovníkov tohto umenia neodradil ani jemný dáždik, ktorý začal padať na krásne nádvorie Domu Matice slovenskej.

Nedeľné predpoludnie bolo venované bohoslužbám. Tradícia sa zúčastnila bohoslužieb v evanjelickom kostole, kde sa prezentovali niekoľkými náboženskými piesňami v sborovom speve vo veľmi peknom a kultivovanom prejave, ktorý zaujal domácich návštevníkov a za ktoré sa im poďakoval pán farár. Vedúca OZ Tradícia Ing.Miroslava Zaujcová odovzdala pánu farárovi dar – obrazovú publikáciu Nitra z oblakov a stretnutie sa skončilo milým posedením s predstaviteľmi cirkvi pri malom občerstvení.

Lúčenie s Báčskym Petrovcom bolo dojemné a takmer slzavé. Dolnozemskí Slováci boli veľmi radi, že sa stretli so svojimi rodnými z dávnej vlasti a vyslovili želanie, aby sa podobné stretnutia uskutočňovali častejšie a na oboch stranách hraníc. Fotografovanie na pamiatku v tejto atmosfére nemohlo absentovať.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Hrončekovci

14

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV