3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vinobranie v Prušánkách
Vinobranie v Prušánkách

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Vinobranie v Prušánkách

29. 09. 2010
Prušánky

Nechory, to je neobvyklý názov areálu vínnych pivníc na okraji obce Prušánky na južnej Morave, v lokalite pod vinicami, kde je sústredených viac ako 450 vínnych pivníc a kde sa rodí kvalitné nechorské hrozno a robí kvalitné víno. Je to zaujímavá agroturistická lokalita s možnosťou posedenia a ubytovania priamo v hajlochu, po ich „ve sklípku“. A prečo Nechory? Vraj podľa povesti našli ležať chlapa na zemi a pýtajú sa: „je chorý?“. Odpoveď: „Ne chorý – opitý“. Alebo inak, že kto navštevuje nechorské pivnice, „je zdravý a ne chorý“.

V tretiu septembrovú sobotu sa už tradične koná v Prušánkach vinobranie. Bol som zvedavý na slávnosti vinobrania „po Slovácku“, ako oni hovoria a priťahoval ma ich prekrásny kroj, ktorý na takejto akcii nesmie chýbať. Počasie po predošlých nepriaznivých dňoch prialo tomuto podujatiu, slniečko svietilo, bolo tak akurát. Pred kultúrnym domom v Prušánkach sa to začalo sústreďovať, prichádzali krojované dievky a mládenci, mohli sme na nich oči nechať, lebo ustrojenie dievok, ale aj mládencov do kroja nemalo chybu. Vo vnútri kultúrneho domu sa pripravovala „hora“. Krušpánom, kvetmi a hroznom a samozrejme fľašami vína ozdobená vysoká tyč, ktorú mládenci za doprovodu dievok a ostatných účastníkov niesli v usporiadanom sprievode do Nechor, aby ju tam postavili a patrične oslávili tento sviatok, s ceremoniálom, ktorý vo vinohradníckom kraji nesmie chýbať. Pravdaže, nemohlo to byť bez burčiaka, ktorého bolo neúrekom aj napriek úbohej úrode hrozna, ale ako hovoria čajkovenia: hrozna sa nám urodí koľko Pán Boh dá a vína si urobíme koľko chceme.

Sprievod sa pohol od kultúrneho domu cez Prušánky, peknú a upravenú dedinu, domy vymaľované, predzáhradky upravené, chodníky pozametané, mládenci niesli „horu“, dievky povedľa, za nimi dychová hudba Kamaráti a potom  kone s naloženými sudmi burčiaka na voze, ďalej ženská skupina z Moravskej Novej Vsi a mužská skupina Javorník a na konci sa niesol na fúriku súdok burčiaka ako symbol. Poriadok, tolerancia a pochopenie šoférov na ceste, ale i zvedavosť domácich sprevádzali krojovanú „chasu“ a nikto neprotestoval. Cesta v obci patrila mladým, ktorí vari už naučeným disciplinovaným spôsobom pochodovali do miesta tradície, do Nechor, asi dva kilometre za dedinou.

Mladá „chasa“ nám predviedla pásmo vinobrania so spevmi a tancami, prirodzení a bezprostrední, bez štipky nervozity, veselí a milí a my sme nevedeli, či je to v ich choreografii alebo nie. A vraj, to oni sami, bez nacvičovania a bez nútenia, z vlastnej vôle. A kroj, ten má každý svoj vlastný. Parádny a krásny, čižmy ručne šité a vyšívané s mosadznými podkovičkami, mohli sme si oči vyočiť. „Zarážanie hory“ malo svoj obrad, všetko tu malo svoj ceremoniál s veršami, piesňami a tancom. Vínne pivnice poskytovali burčiak, stánky občerstvenie, vládlo tu pohodlie a krása. Krása podlužáckeho kroja z Prušánok na dievkach a mládencoch, ale i na starších mužoch a ženách.

Predstavil sa aj mužský zbor z Javorníku spevom, ženský zbor z Moravskej Novej Vsi so spevmi a tancom, hrala dychová hudba Kamaráti a cimbalová muzika Verbuňk. Z vínnych pivníc sa ozýval spev návštevníkov na oslavu vína, ktoré vraj tieklo potokom. Bolo to podujatie veselé vo veľmi príjemnom prostredí, v ktorom sa ľudia radi stretávajú. Po vystúpení účinkujúcich nasledovala tanečná zábava pri dychovke s Kamarátmi – pre domácich, lebo my sme odchádzali domov s dojmami, ktoré hriali a tešili sme sa z podujatia, ktoré nás nesklamalo.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LIPTOVSKE TANCE

7

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV