3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  História Krásnej ožila v poviedkach
História Krásnej ožila v poviedkach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

História Krásnej ožila v poviedkach

02. 10. 2010
Košice Krásna

...aká si mi Krásna...” je názov knihy, ktorá vznikla vzájomnou spoluprácou mestskej časti Košice-Krásna a Literárnej spoločnosti Pravé orechové. Úlohou spisovateľov z L.S. Pravé orechové bolo od najstarších obyvateľov niekdajšej dediny – dnes mestskej časti - zaznamenať desať tradovaných i skutočných historických príbehov, ktoré potom spracovali do poviedok. Dielo po konzultáciách s historikmi a etnografmi verným spôsobom zobrazuje fragmenty obecných dejín a ich vývoj od dvadsiatych rokov po začiatok sedemdesiatych rokov 20. storočia.

Knihu vydalo vydavateľstvo Vienala Košice a jej verejná prezentácia sa uskutoční v nedeľu 26. septembra 2010 o 16.00 hod. v kultúrnom dome Rubín v Krásnej.

Vďaka tejto iniciatíve čitatelia spoznajú spôsob myslenia, hierarchiu životných hodnôt i kultúru našich niekdajších obyvateľov, ale aj to čomu verili, z čoho sa tešili a čoho sa báli. Poviedky okrem udalostí, ktoré sa v obci odohrali, zachytávajú aj staré zvyky upadajúce do zabudnutia. Autori verne zachytili rituály spojené so starými Vianocami, Veľkou nocou a Andrejom. Som rád, že sa týmto spôsobom príbehy zachovajú aj pre ďalšie generácie,“ uviedol starosta obce JUDr. Marek Kažimír.

Miestna história v podaní beletrie má zvyčajne početnejšiu cieľovú skupinu čitateľov než strohý dokument plný mien a dát. Vnáranie sa do zašlých čias a opätovné priblíženie chvíľ, keď v Krásnej obesili koňa alebo keď bola oslobodená na konci II. svetovej vojny, takto nadobúda nový emotívny rozmer. Samozrejme, poviedky nevynechávajú ani príbehy o údajných bosorkách a zjaveniach, ktoré z etnologického hľadiska rovnako patria k miestnej histórii,“ priblížil charakter knihy predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.

Košice-Krásna patrí medzi najstaršie mestské časti Košíc. Prvá písomná zmienka o Krásnej pochádza z roku 1143, teda je takmer o 90 rokov staršia než prvá písomná zmienka o samotných Košiciach. Od roku 1990 je jednou z 22 mestských častí Košíc, avšak v kultúrnom živote stále dbá na zachovávaní miestnych tradícií z čias, kedy bola ešte samostatnou dedinou. V súčasnosti tu žije 4.076 obyvateľov.

Autormi jednotlivých poviedok sú spisovatelia Slavomír Szabó, Jiří Zaťovič, Soňa Jakešová a Ján Mičuch. Dielo ilustroval košický výtvarník Vladimír Ondo. Ide v poradí už o ôsmu knihu z autorskej dielne občianskeho združenia spisovateľov L.S. Pravé orechové, rovnako aj tie predošlé vznikli ako beletristická rekonštrukcia tradovaných a historických príbehov jednotlivých obcí východného Slovenska.

Anotácie poviedok z knihy so zaujímavosťami:

1. Najsmutnejšie Vianoce – dvadsiate roky 20. storočia – skutočný tragický príbeh spojený s rituálmi Vianoc, keď sa verilo, že brechanie psa určuje vydaj dievky a zaviazaním vlasov do konte sa privedie slobodné dievča do druhého stavu.

2. Bosorácka pravda a lož – tridsiate roky 20. storočia – tradovaný príbeh o stretnutí poisťovacieho agenta s údajnou bosorkou.

3. Tajomstvo kamennej studne – tridsiate roky 20. storočia – skutočný príbeh známej dedinskej vraždy, o ktorej vyšla pravda na povrch až po niekoľkých desaťročiach.

4. Neveriaci Imro – rok 1940 – tradovaný príbeh o prízraku Bielej pani na brehu Hornádu.

5. Moja vojna – roky 1944 a 1945 – skutočný príbeh o konci II. svetovej vojny v Krásnej a oslobodení

6. Celkom prvá tancovačka – rok 1945 – skutočný príbeh spojený so zvykmi dorastajúcich detí, ktoré čakali na rituálne povýšenie za dievky a parobkov

7. Veľkonočný kôň – rok 1948 – skutočný príbeh o vojne dvoch pašeráckych gangov, ktoré si vybavovali účty aj tak, že jednému pašeráckemu bossovi obesili v Krásnej koňa

8. Cestou na trh – rok 1950 – skutočný príbeh z čias prenasledovania súkromných poľnohospodárov a vystavenia zákazu predaja ich výrobkov na trhu

9. Klebety na Andreja – šesťdesiate roky 20. storočia – skutočný príbeh spojený so zvykmi, ktoré sa vo viere vyveštenia budúcnosti konali na Andreja.

10. Čistec – rok 1971 – údajne skutočný príbeh z čias, keď obec navštívil delegát, ktorého od mŕtvice zachránil len rituál očisty vývarom z rastliny ľudovo nazývanej čistec (,pričom tento rituál sa v niektorých rodinách v Krásnej uchováva dodnes).

Kontakty :

Mestská časť Košice – Krásna, JUDr. Marek Kažimír, ul. Opátska č. 18, tel./fax : 055 6852 874, mobil : 0905 408 305 e– mail : starosta@kosicekrasna.sk, www.kosicekrasna.sk

L.S. Pravé Orechové, Slavomír Szabó, ul. Slobody 19, Košice , 040 11, 0907 913 464, e-mail : prave.orechove@centrum.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV