3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vinobranie v Čajkove už po desiatykrát
Vinobranie v Čajkove už po desiatykrát

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Vinobranie v Čajkove už po desiatykrát

02. 10. 2010
Čajkov

Veru už desiaty ročník vinobrania sa v Čajkove v okrese Levice uskutočnil v poslednú septembrovú sobotu 2010. Keď sa pred desiatimi rokmi Čajkovčania podujali usporiadať slávnosti vinobrania, bolo to v zmysle hesla „Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane“, ktoré sa stalo aj mottom slávností. Lebo Čajkovčania si svoje tradície vážia, zachovávajú a udržiavajú.

A nielen pre tieto tradície. V Čajkove sa rodí dobré hrozno a robí dobré víno a tak ako sa oslavuje ukončenie žatevných prác formou dožiniek, tak sa zber úrody hrozna, ktorého je v čajkovských viniciach neúrekom, oslavuje vinobranie a zdarný priebeh oberačiek. A hoci tohoročná úroda bola ovplyvnená nepriaznivým počasím, sláviť treba, lebo Čajkovčania hovoria, že hrozna sa urodí, koľko Pán Boh dá a vína si urobíme koľko chceme.

V sobotné popoludnie sa od obecného úradu pohol sprievod alegorických vozov na okruh po dedine sprevádzaných účinkujúcimi súbormi, návštevníkmi a hosťami slávností. Priedomia Čajkova, vyzdobené krojmi, výšivkami, starými domácimi náradiami, ale aj plodmi úrody zo záhrad a polí spestrili atmosféru, hoci oproti minulým rokom trochu chudobnejšie, dali o sebe vedieť, že im folklór a tradície nie sú ľahostajné.

Na amfiteátri sa potom predstavili súbory a skupiny so svojím programom. Najskôr vystúpil folklórny súbor Dolina z Čajkova so svojím pásmom piesní a tancov „Na priedomí“, kde nesmeli chýbať veselé a vtipné pesničky i prekáračky na adresu vinohradníkov, po nich sa prezentoval domáci detský folklórny súbor Klások s pásmom „V čajkovskom mlyne“, ktorý predstavil náročnú a ťažkú prácu s vrecami múky v mlyne. Veselí chlapci z Veľkých Kozmáloviec rozveselili účastníkov slávností zmesou krásnych pesničiek z tekovského regiónu, no a po nich sa prezentoval hosť podujatia, folklórny súbor Mladosť pri Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici s tancami a piesňami z niekoľkých regiónov Slovenska, z Podpoľania, z Horehronia, ale aj z východného Slovenska. Súbor, ktorý pozostáva zo študentov a teda sa jeho členovia často obmieňajú, nestratil zo svojej kvality v tanečných kreáciách, ale i v spevných číslach svojho programu.

Podujatie samozrejme nemohlo byť bez tradičných stánkov občerstvenia, kde nesmela chýbať povestná husacina, ktorá bola kedysi vychýrená v tejto časti Slovenska, veď je dobre známe, že husacina sa v minulých desaťročiach predávala na trhoch v Leviciach a pochádzala práve z obcí tekovského, tzv. čilejkárskeho regiónu. Mohli ste si pochutiť aj na lokšach s husacou pečienkou. Ale účastníci si mohli pochutiť aj na tradičných perkoch, makových i orechových alebo na pukanských párancoch, mohli ochutnať aj čerstvo uvarený slivkový lekvár, ktorý sa varil priamo v kotli pred očami návštevníkov. A samozrejme nesmel chýbať guľáš, ktorý varili poľovníci z diviny. A nespomenúť burčiak a víno by bolo vari aj hriechom práve tu v Čajkove, lebo ako som už spomenul, Čajkovenia hovoria: hrozna sa nám urodí koľko Pán Boh dá a vína si urobíme koľko chceme. A tak vína a burčiaku nemohlo chýbať na čajkovskom vinobraní, to by bol do neba volajúci hriech.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Turiec Martin

Lucenie, lucenie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV