3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kozárovskí jubilanti
Kozárovskí jubilanti

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Kozárovskí jubilanti

10. 10. 2010
Kozárovce

Konopa, konopa. Rastlina, ktorá kedysi obohacovala život prostého ľudu, ktorá sa tu v Kozárovciach  a v tomto kraji pestovala a spracovávala a z ktorej výrobkov sa tvoril aj odev tohto ľudu. Na opis technológie spracovávania konopí by bolo treba samostatnú prácu, ale treba povedať, že ich výrazný podiel na živote ľudí zanechal velikú  a hlbokú stopu v ľudovej tradícii. Preto sa ani nemožno čudovať, že Kozárovčania použili pri vzniku folklórnych súborov ich názvy práve z technologického spracovania konopí. A tak vznikla PRASLICA pred 45 rokmi, VRETIENKO pred 30 rokmi,  KONOPA pred 20 rokmi, no a k nim pribudol pred 20 rokmi súbor MATIČIAR. A práve tieto tri posledne menované folklórne súbory oslavovali svoje okrúhle výročie a predstavili sa v nedeľu 3.októbra 2010 v sále kultúrneho domu v Kozárovciach nadšencom a obdivovateľom folklóru.

Návštevníkov a vzácnych hostí privítal predseda MO MS a vedúci FS Matičiar Ing. Igor Benčať, poslanec OZ a predseda kultúrnej komisie, ktorý vysoko ocenil súčasných, ale aj bývalých členov týchto súborov, ktorí venovali veľa voľného času ľudovej kultúre a pri tejto príležitosti spomenul aj tých, ktorí už nie sú medzi nami. No a potom sa ujal slova Juraj Hamar, rodák z Kozároviec a súčasný riaditeľ SĽUKU, ktorý toto podujatie moderoval.

Ako samí prví vystúpili na javisko najmenší, Vretienko. Predstavili sa v pásme detských hier a šantení na lúke. Jeden z pozvaných hostí bol zo Zuberca - R.Janoščin s rodinou sa predstavili piesňami a tancami goralov, R.Janoščin zahral na píšťaľke, chlapci zaspievali a zakrepčili a ukázali kus goralskej ľudovej kultúry. No a potom prišli Matičiari a Konopa spoločne s pásmom, oslavujúcim víno a jeho účinky. Vtipné a veselé, s piesňami a tancami, okorenené žartovnými príbehmi rozveselili návštevníkov. Bolo to živé a  prirodzené predstavenie, ktoré si získalo obdiv.

Ďalšími hosťami boli otec a syn Dominik a Pavol Garajovci z Veľkej Lehoty s hrou na gajdách, ktoré sú ich charakteristickým nástrojom. Treba vari povedať, že u Garajovcov sa hra na gajdy dedí z otca na syna a že gajdovanie je tu pojem. Veď to aj predviedli pri svojom vystúpení.

Celý program hudobným doprovodom sprevádzala ľudová hudba FS Ponitran pod vedením Ing. Mariána Járeka, ktorá je častým hosťom Kozároviec a tak ich Ing. Igor Benčať takmer pasoval za domácu ľudovú hudbu.

No a na záver nemohli chýbať gratulácie a ďakovačky - starostu obce Ing. Jozefa Majera, riaditeľa Domu Matice Slovenskej v Leviciach Vincenta Mozdíka, ale aj predsedníčky Slovenskej samosprávy v Oroszlány v Maďarsku pani Alžbety Szabovej, ktorá tiež býva častým hosťom v Kozárovciach.

Kozárovce žijú folklórom, venujú sa mu a veľa voľného času odovzdávajú v prospech udržiavania tradícií v obci. A že to nie je iba fráza, svedčí aj fakt, že v detskom súbore Vretienko účinkujú už deti tých, ktorí začínali pri vzniku tohto telesa. Dalo by sa povedať, že Kozárovčanom  je čo závidieť.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Kycera Cierny Balog

Dolu Baldou

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV