3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hlava na tanieri, prvá ukážka z pripravovanej knihy "Zemský kľúč k vínnemu pohoriu"
Hlava na tanieri, prvá ukážka z pripravovanej knihy "Zemský kľúč k vínnemu pohoriu"

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Hlava na tanieri, prvá ukážka z pripravovanej knihy "Zemský kľúč k vínnemu pohoriu"

17. 10. 2010
Dubová

Hľadáme sponzorov na vydanie tejto knihy.

Dlhé stáročia stojí verne a nezištne pri Dubovej jej patrón Svätý Ján Krstiteľ. V dubovskom erbe je zobrazený tak, ako v žiadnom inom. Ján Krstiteľ tu nesie na tanieri svoju vlastnú hlavu ako obeť viere.Vernosťou a obetavosťou prekypujúcemu svätcovi robia spoločnosť dve dubové vetvičky. To ak by niekomu nebolo jasné, o čí erb sa jedná.

Fascinácia dubom

DubováSvoje miesto pod Karpatmi zaujala Dubová najneskôr začiatkom 13. storočia. Slováci, ktorí ju zakladali, sa ani veľmi s vymýšľaním jej názvu trápiť nemuseli. Keď prvým osadníkom padol zrak na husté dubové lesy, rozkladajúce sa všade naokolo, bolo rozhodnuté. V dobových záznamoch sa síce objavujú milé verzie názvu ako Villa Dumbo, Dombo, alebo dokonca Dumbow, je však nad slnko jasné, že za menom bolo treba hľadať dub.

K pomenovaniu dediny mali možno dávni Dubovania oveľa vrúcnejší vzťah, ako by sa nám dnes mohlo zdať. Dub bol totiž pre pohanov posvätný a ktovie, ktorým smerom bilo v tých časoch srdce zakladateľov Dubovej. Kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo síce prevládlo aj tu a nie nadarmo dubovskému erbu dominuje práve Svätý Ján Krstiteľ. Je ale známe, že zvyšky pohanskej viery prežívali najmä na vidieku ešte dlho a ktovie kedy dubové vetvičky, obkolesujúce v erbe svätca, úplne prestali vzrušovať myseľ Dubovanov. Zato nemeckí osadníci, ktorí do Dubovej zavítali niekedy na prelome 14. a 15. storočia, si názov, vtedy starý snáď tristo rokov, ani nevšimli. Dedinu pomenovali Wernersdorf, asi podľa človeka, ktorý ich sem doviedol. Spomienka na lokátora Wernera však netrvala dlho a dedina prešla opäť k svojmu pôvodnému názvu.

Vinohrad za spásu duše

V Dubovej bývalo málo ornej pôdy a o nič viac pasienkov. Najväčším bohatstvom dediny boli vinohrady. Z tamojšieho hrozna dorábali Dubovania vína, o ktorých sa hovorí, že boli zo všetkých vín na červenokamenskom panstve najlepšie, najzdravšie a najdlhšie udržateľné. Tieto naj bobule sa rodili vo vinohradoch s čarovnými menami ako Spodek, Koruny, Colligram, Rechtorowsky, Junak, alebo Ocktall. O tom, čo pre Dubovanov znamenal vinohrad, hovorí testament Pavla Praiszella z roku 1781. Spomínaný Pavel odkázal vinohrad Ocktall fare, ktorú to malo stáť presne 12 omší za spásu jeho duše a duše jeho manželky. Dvanásť poctivých omší určite urobilo svoje, preto by bolo zaujímavé vedieť, čo by pre spásu duše urobilo odkázanie takého Spodku, či Rechtorowskeho...

Chcete si o Dubovej prečítať viac?

Túto možnosť budete mať po vydaní knihy "Zemský kľúč k vínnemu pohoriu /krátke rozprávanie o tom, čo sa v minulosti dialo vo vinohradníckych mestečkách a dedinách pod Malými Karpatmi/".

Preto využívame možnosť predstaviť Vám tieto ukážky a možno tak získame sponzora, či vydavateľa, ktorý sa rozhodne podporiť vydanie tejto knihy. Viac sa dozviete tu.

Autor: Branislav Chovan

Ilustrácia: Magda Stanová

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk z Dolnej Strehovej

Styri husky biele

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV