3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V slnečnom objatí
V slnečnom objatí

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V slnečnom objatí

31. 10. 2010

Meškáme. V nepreplnenom hľadisku detvianskeho kultúrneho centra sa v odraze svetiel smerujúcich z pódia rysujú známe tváre folklórnej scény. Prisadneme k nekompletnej zostave ženskej speváckej skupiny Kmotier z Detvy. Doznievajú posledné melódie z huslí Ľudovej hudby pod vedením Dominika Václava, prítomní tlieskajú, pískajú, pospevujú si, žasnú. Mladí muzikanti predvádzajú majstrovstvo. Ich hudobné prevedenie je živé, dynamické, svieže. Od ľudovej piesne sa Dominik presunie na koniec javiska, berie žltú stuhu a pripína ju na logo detského folklórneho súboru Slniečko. Mohutné farebné slnko visí na zadnej opone. Obmieňaním kultúrnych čísel a hostí slnečné lúče pribúdajú.

Fujaráš Roman Malatinec z Korytárok sa v piatkový večer vžil do roly moderátora. Neskôr sa dozvedáme, že pri príprave programu zasadol na režisérsku stoličku. Námet vznikol z pera súborového manažéra Jána Ondriáša.

Pozvaní hostia privádzajú divákov do varu. Heligonkár Peter Uhrín, spevácka skupina Marína zo Zvolena - jej vedúca Andrea Jágerová si samostatne zaspievala trávnice spolu so Sárou Zorvanovou, sólistka a súčasná členka FS Podpoľanec z Detvy Lucia Selecká, pozvanie prijal aj známy spevák Vladimír Homola z Banskej Bystrice, tanečník Milan Suja z FS Detva, detviansky heligonkár a rozkazovač Andrej Drugda, či Pavol Smilek ako odraz výnimočného tanečného interpreta 80 - tych rokov. Ich vystúpenia sa obmieňajú s číslami detského súboru. Striedajú sa aj ľudové hudby. Takmer dvojhodinové vystúpenie uzatvára scéna v netradičnom prevedení. Farebné stuhy si naprieč javiskom pochytajú deti zo súboru, do náručia slnečných lúčov smerujú pozvaní hostia a folklórnou piesňou Spoza vrch Poľany Slniečko vychodí sa lúčia s prítomnými divákmi.

Slniečko. Horúce, no nepálilo. Len v piatkový večer svietilo pre radosť a svojimi lúčmi hrialo srdcia všetkých.

Desaťročnica

Rok 2010 sa nesie v znamení tohto detvianskeho detského zoskupenia. Najskôr sa predstavilo na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v programe - Hrej Slniečko. A keď Slniečko, tak v objatí slnka na prázdninovej dovolenke na Makarskej riviére. Predposledný októbrový piatok ponúklo pestrú paletu tancov, spevov, inštrumentálnych či hudobných čísel. Zabehnuté tempo uzavrie 11. decembra s programom k jeho desiatemu výročiu.

„Mám šťastie na detské talenty"

Detský folklórny súbor Slniečko vznikol v septembri roku 2000 pri Základnej umeleckej škole Svetozára Stračinu v Detve. Má súčasne tanečnú aj spevácku zložku, pretože ako vtipne poznamenala vedúca súboru Milka Zorvanová: „To by sme sa nevpratali do autobusu." J V rámci tvorby programovej koncepcie sa orientuje na tradičné tance a hry z Podpoľania, a tiež spevy. Vedúca súboru však pripomína, že ešte aj dnes sa dajú nazbierať zaujímavé piesne, možno neznáme, či zvyky, podľa ktorých sa dá postaviť choreografia. „To je vlastne výskum v teréne. U mňa sa sem viaže aj zbieranie originálnych častí kroja, v ktorom deti po úprave vystupujú." A prečo práve názov Slniečko? „Hľadala som raz nejaké materiály do pusy pre deti a našla som staré vydania detského časopisu Slniečko. Práve to bol ten správny názov pre detský súbor," vysvetľuje.

Počas desaťročnice sa v ňom vystriedala vyše stovka detí. Milka si prácu s nimi pochvaľuje: „Mám šťastie na detské talenty, čo v detských súboroch nebýva také časté. Tanečníci súčasne spievajú a niektorí aj hrajú na inštrumentálnych nástrojoch, a to je veľká výhoda. Veľmi sa teším zo všetkých detí a rozmýšľam nad tým, že práve mne niekto zhora posiela všetky tie talenty, a potom je aj práca s nimi zaujímavá, jednoduchšia. Majú k tomu vzťah a prirodzený talent, na ktorom pracujeme celé roky a až raz u nás skončia, majú dané do vienka, čomu sa možno budú venovať ďalej. A ďalej budú rozdávať tú krásu pohybu, piesne a hudby," dodáva choreografka Slniečka Milka Zorvanová.

Autorka:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Sestry Sihelské

Moje milé,premilené čerešne

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV