3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V nedeľu sa skončil cirkevný rok
V nedeľu sa skončil cirkevný rok

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V nedeľu sa skončil cirkevný rok

22. 11. 2010

Katolícki veriaci oslávili v nedeľu 21. novembra sviatok Krista Kráľa. Bola to posledná nedeľa tohto cirkevného roka. Už o týždeň, 28. novembra, bude prvá adventná nedeľa, začne sa duchovná príprava na slávenie Vianoc a zároveň nový cirkevný rok v rímskokatolíckej cirkvi.

Slávnosť Krista Kráľa každoročne veriacim pripomína, že "Ježiš Kristus je Alfa a Omega, Počiatok i Koniec". Aj keď je táto slávnosť v liturgickom kalendári pomerne nová, má pevný biblický základ, ktorý spočíva v Modlitbe Pána - "...príď kráľovstvo Tvoje...".

Sviatok Krista Kráľa zaviedol pápež Pius XI. a stanovil preň pôvodne poslednú októbrovú nedeľu. Prvýkrát sa nedeľa Krista Kráľa slávila na konci Svätého roka 1925 a bola spojená s modlitbami a poklonami, ktoré mali v srdciach veriacich vzbudzovať predsavzatia naprávať svoj život. Liturgickou reformou po Druhom Vatikánskom koncile bol tento sviatok povýšený na slávnosť a preložili ho na poslednú "cezročnú" nedeľu v liturgickom kalendári.

V kresťanskej ikonografii je Kristus Kráľ väčšinou zobrazovaný so žezlom v ruke, zväčša v podobe kríža.

Zdroj: www.tvnoviny.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Limbora Precin

Ej, hora, hora, dve doliny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV