3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V nedeľu sa skončil cirkevný rok
V nedeľu sa skončil cirkevný rok

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V nedeľu sa skončil cirkevný rok

22. 11. 2010

Katolícki veriaci oslávili v nedeľu 21. novembra sviatok Krista Kráľa. Bola to posledná nedeľa tohto cirkevného roka. Už o týždeň, 28. novembra, bude prvá adventná nedeľa, začne sa duchovná príprava na slávenie Vianoc a zároveň nový cirkevný rok v rímskokatolíckej cirkvi.

Slávnosť Krista Kráľa každoročne veriacim pripomína, že "Ježiš Kristus je Alfa a Omega, Počiatok i Koniec". Aj keď je táto slávnosť v liturgickom kalendári pomerne nová, má pevný biblický základ, ktorý spočíva v Modlitbe Pána - "...príď kráľovstvo Tvoje...".

Sviatok Krista Kráľa zaviedol pápež Pius XI. a stanovil preň pôvodne poslednú októbrovú nedeľu. Prvýkrát sa nedeľa Krista Kráľa slávila na konci Svätého roka 1925 a bola spojená s modlitbami a poklonami, ktoré mali v srdciach veriacich vzbudzovať predsavzatia naprávať svoj život. Liturgickou reformou po Druhom Vatikánskom koncile bol tento sviatok povýšený na slávnosť a preložili ho na poslednú "cezročnú" nedeľu v liturgickom kalendári.

V kresťanskej ikonografii je Kristus Kráľ väčšinou zobrazovaný so žezlom v ruke, zväčša v podobe kríža.

Zdroj: www.tvnoviny.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Dubiny Dargov

A ja betar na Dargove

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV