3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Božie narodenie - prvý sviatok vianočný
Božie narodenie - prvý sviatok vianočný

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Božie narodenie - prvý sviatok vianočný

23. 12. 2010

Potok v ZimeVoda z potoka:

V prvý vianočný sviatok, skôr ako sa čokoľvek začalo v dome robiť, utekal niekto na potok po vodu. Mal to byť najstarší člen rodiny, ktorý predtým ako načrel vodu, hodil do potoka kúsok oblátky. Vodou potom pokropil ľudí aj miestnosť. Do vody hodili peniaz, niekde jabĺčko alebo chren a od najstaršieho po najmladšieho sa v nej rad - radom všetci umyli. Peniaz mal zaistiť každému blahobyt, jablko zdravie, chren silu a spoločné umývanie vzájomnú súdržnosť.

Na Kysuciach dbali, aby pri umývaní načierali vodu rukou smerom k sebe, aby všetko dobré išlo k ním a nie opačne. Na Myjave každý hodil do vody mincu a ak sa mu ukázalo číslo, mal mať šťastie na peniaze, ak opačná strana tak mal mať šťastie v chove dobytka. V Honte napojili touto vodou dobytok, v Turci ňou pokropili ovce, aby mali veľa jahniat. Jablko si medzi seba podelili, peniaz ostal vždy tomu, kto doniesol vodu. Prvý sviatok Vianočný sa jedávalo to čo na Štedrý večer.

Vinšovanie a betlehemci:

Betlehemci - múzeum Čičmany

Na Kysuciach chodil v tento deň vinšovať gazda s ovcou, ktorá mala jahňa. Trikrát ju previedol okolo stola, odriekajúc obvyklý vinš. S ovcou ako prvým vinšovníkom, symbolizujúcim zdravie, množenie a bohatstvo sa v starších obdobiach stretávame predovšetkým v podhorských oblastiach.

Veľkým zážitkom pre všetkých bol príchod betlehemcov anjela, baču, Kuba, Stacha a Fedora. Dotvárali atmosféru vianočných sviatkov. Predstavovali hry zo života pastierov ľudovými piesňami, vinšmi a žartmi. Anjel bol v bielom rúchu, na hlave mal zelený veniec a niesol betlehem. Bača, Stacho a Fedor oblečení ako boli pastieri v košeliach s vysokými čapicami s krížom a v rukách mali kyjaky. Kubo nazývaný aj ako starý pes bol oblečený tiež ako pastier ale v kožuchu obrátenom na ruby a s Betlehem Rajecká Lesnábradou.

Na Slovensku sa betlehemstvo začalo tradovať v 18. storočí a to najmä tam kde boli typické drevené vyrezávané betlehemy. Každý z betlehemov je originálnym umeleckým dielom. Na Slovensku máme niekoľko svetových unikátov v Čiernom Balogu, Terchovej a v Rajeckej Lesnej.

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Prečítajte si aj:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Dolina Mana

Dážďik prší

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV