3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Svoje pocity vnáša do dreva
Svoje pocity vnáša do dreva

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Svoje pocity vnáša do dreva

12. 02. 2011
Podbiel

Róbert Veselý (30) z Podbiela sa rezbárstvu venuje už desiaty rok. K tomuto remeslu ho priviedlo samotné štúdium rezbárstva v Nižnej a láska k ľudovej kultúre regiónu. Nezaraďuje sa medzi rezbárov, ktorí zdedili toto remeslo od svojich predkov. Vzťah k drevu nadobudol už v detstve a dnes je jeho zdrojom obživy.

„Práca s drevom znamená pre mňa vyjadrovanie svojich pocitov. Z neho sa dá vyčarovať veľa krásnych vecí. Medzi rezbárom a drevom je puto, bez ktorého by nebolo možné tvoriť. Ostatné je už o trpezlivosti a láske k tomuto remeslu," hovorí R. Veselý.

Ten začínal vyrezávaním obrazov s ľudovou tematikou, predovšetkým typických dreveníc z Podbiela. Bolo to z vďačnosti k jednoduchému oravskému ľudu, ktorý dokázal žiť v skromnosti a zanechal pritom nenahraditeľné bohatstvo. Neskôr k ľudovým obrazom pribudli reliéfy kostolov, biblických postáv a obrazy s poľovníckymi a príležitostnými motívmi. Pred niekoľkými rokmi sa začal venovať tvorbe sôch v životných a nadživotných veľkostiach. Pod jeho rukami tak ožívajú postavy pastierov, svätcov, zbojníkov i rozprávkových bytostí.

„Vyrezať postavu z dreva je ťažké. Preverí to zručnosť a trpezlivosť nejedného rezbára. Jednej soche sa venujem aj niekoľko týždňov. Konečný efekt je však neprehliadnuteľný. Veľká socha vždy upúta zrak okoloidúcich ľudí. Moje výtvory môžu ľudia vidieť pri hlavnej ceste v Podbieli, Oravskom Podzámku, Trstenej, Krivej a v iných oravských obciach," pokračuje R.Veselý
Pri svojej práci používa najčastejšie lipové drevo, ktoré je veľmi poddajné. Poradí si však aj s iným typom dreva ako je smrek, dub a topoľ. Podľa neho kúzlo tohto remesla nespočíva len v majstrových zlatých rukách, ale aj v schopnosti komunikovať s ľuďmi prostredníctvom dreva.

„Keby som mal zlaté ruky, nepohol by som s nimi. Každého však poteší, keď ho niekto pochváli. Rezbárstvo je otvorené a s ľuďmi komunikuje. Dôkazom toho sú turisti, ktorí si s obľubou kupujú obrazy s ľudovou tematikou," vysvetľuje s úsmevom rezbár.

Róbert Veselý sa pravidelne zúčastňuje rezbárskych plenérov, kde si rezbári navzájom vymieňajú svoje skúsenosti. Škola mu dala základ, hodiny s dlátom v ruke zas množstvo skúsenosti. Odpílený strom u neho znova ožíva a jeho diela obdivujú ľudia z rôznych kútov sveta. V roku 2007 sa jeho obraz dostal do rúk najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi Benedikta XVI. Jeho skromným prianím je, aby toto remeslo nezaniklo.

„Obraz pre pápeža zobrazoval slovenskú architektúru a to hrad, kostol a drevenicu. Hrad zobrazuje bohatých ľudí, drevenica tých chudobných a kostol je miestom, kde sa bohatí i chudobní nakoniec stretli. Ak chceme udržať rezbárstvo na Orave, musíme si rezbárov pestovať od malička. Aj tu platí zíde z očí, zíde z mysle. Preto sa aj dnes organizujú mnohé spoločensko-kultúrne akcie na udržanie tohto remesla v pamätí ľudí," dodal.

Autor: Jozef Gruchalák

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Rozsutec Zilina

Tam hore na va?ku (Liptov)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV