3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Bielu sobotu
Na Bielu sobotu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Na Bielu sobotu

20. 04. 2011
Košice

Biela sobota je posledným dňom pôstneho obdobia. Niesla v znamení príprav obradových jedál, ktoré sa v niektorých regiónoch posväcovali v kostoloch.

V poverových predstavách sa veľkonočný čas spájal s nečistými silami a ich zvýšenou aktivitou práve v tomto období. Preto sa vo viacerých oblastiach navštevovali aj cintoríny, na hroby sa nosili vajíčka a potraviny, aby si takto ľudia uctili mŕtvych. Návštevy cintorínov sú časté aj v súčasnosti a to predovšetkým v regiónoch východného Slovenska. Očistný charakter mal aj tzv. „ Judášov oheň", ktorý sa pálil na Bielu sobotu pred kostolom. Popol z neho si ľudia odnášali na polia v očakávaní dobrej úrody. Sobota po západe slnka a nedeľa sa už niesla v znamení zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

 

Niekde už v tento deň popoludní, niekde až v nedeľu ráno sa svätí paska. Tak volali naši predkovia okrúhly kysnutý koláč, hlavné veľkonočné jedlo. Jeho názov má korene v starožidovskom sviatku pascha, pri ktorom sa tradične jedol ročný pečený baránok s posúchmi. Paska sa do kostola nosila v prútených košíkoch. Okrem koláča sa na vysvätenie dával aj chren, maslo v hrnčeku, soľ, vajíčka a údená bravčovina.  Začiatkom minulého storočia sa začal svätiť „sirek" z vajec a mlieka.

Na Bielu sobotu večer, v akte Vzkriesenia sa opäť rozviazali zvony. Okolo desiatej hodiny po slávnosti Vzkriesenia, keď sa ľudia vrátili domov, bolo možné urobiť si slávnostnejšiu večeru, na ktorej mohli konzumovať všetky veľkonočné dobroty v podobe vajíčok, šunky a klobások.

"U gazdoch śe pečene meso ňepoznalo a ňigda ňejedlo - okrem mesa z veľkonočného baranka. Veľkonočni baranek śe pik f pekarnim pecu na tepši, co na pasku. Jak śe daval do peca, prikril śe z lojom jak s firhangom. Pik śe i z hlavu, i z roškami, i z očami, napulňeni bul s pulňinu zos čuchanich gruľoch z vajcami, z muku, zo sodovu mučku, s peprom, petrušku, zo škvarkami, slaňinu. Pulnina bula v barankovi zašita. Na śveceňe śe baranek ňesol v osobitnim košiku. Śvecene baranka śe zochabilo okolo roku 1950. Potom śe śvecil daľej, aľe už ľem s paskoveho abo piškotoveho cesta v kameninovej furme."  (Margita Adamčová, nar. 1898, Krivany)

Zdroj: Anna Nagyová, Miriam Gažová, www.infovek.sk, www.atlas.sk

Foto: www.bazarik.eu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH DATELINKA KRIVAN

Joj, zaspievaj mi, vtaca

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV