3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Bielu sobotu
Na Bielu sobotu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Na Bielu sobotu

20. 04. 2011
Košice

Biela sobota je posledným dňom pôstneho obdobia. Niesla v znamení príprav obradových jedál, ktoré sa v niektorých regiónoch posväcovali v kostoloch.

V poverových predstavách sa veľkonočný čas spájal s nečistými silami a ich zvýšenou aktivitou práve v tomto období. Preto sa vo viacerých oblastiach navštevovali aj cintoríny, na hroby sa nosili vajíčka a potraviny, aby si takto ľudia uctili mŕtvych. Návštevy cintorínov sú časté aj v súčasnosti a to predovšetkým v regiónoch východného Slovenska. Očistný charakter mal aj tzv. „ Judášov oheň", ktorý sa pálil na Bielu sobotu pred kostolom. Popol z neho si ľudia odnášali na polia v očakávaní dobrej úrody. Sobota po západe slnka a nedeľa sa už niesla v znamení zmŕtvychvstania Ježiša Krista.

 

Niekde už v tento deň popoludní, niekde až v nedeľu ráno sa svätí paska. Tak volali naši predkovia okrúhly kysnutý koláč, hlavné veľkonočné jedlo. Jeho názov má korene v starožidovskom sviatku pascha, pri ktorom sa tradične jedol ročný pečený baránok s posúchmi. Paska sa do kostola nosila v prútených košíkoch. Okrem koláča sa na vysvätenie dával aj chren, maslo v hrnčeku, soľ, vajíčka a údená bravčovina.  Začiatkom minulého storočia sa začal svätiť „sirek" z vajec a mlieka.

Na Bielu sobotu večer, v akte Vzkriesenia sa opäť rozviazali zvony. Okolo desiatej hodiny po slávnosti Vzkriesenia, keď sa ľudia vrátili domov, bolo možné urobiť si slávnostnejšiu večeru, na ktorej mohli konzumovať všetky veľkonočné dobroty v podobe vajíčok, šunky a klobások.

"U gazdoch śe pečene meso ňepoznalo a ňigda ňejedlo - okrem mesa z veľkonočného baranka. Veľkonočni baranek śe pik f pekarnim pecu na tepši, co na pasku. Jak śe daval do peca, prikril śe z lojom jak s firhangom. Pik śe i z hlavu, i z roškami, i z očami, napulňeni bul s pulňinu zos čuchanich gruľoch z vajcami, z muku, zo sodovu mučku, s peprom, petrušku, zo škvarkami, slaňinu. Pulnina bula v barankovi zašita. Na śveceňe śe baranek ňesol v osobitnim košiku. Śvecene baranka śe zochabilo okolo roku 1950. Potom śe śvecil daľej, aľe už ľem s paskoveho abo piškotoveho cesta v kameninovej furme."  (Margita Adamčová, nar. 1898, Krivany)

Zdroj: Anna Nagyová, Miriam Gažová, www.infovek.sk, www.atlas.sk

Foto: www.bazarik.eu

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

A v pindzauek rano

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV